קורונה

מסכות או לא להיות…

קרדיט: pexels-наталия-котович

איך שכנעו אותנו לחיות מאחורי מסיכות?

מה עוד לא נאמר על המסיכות.

הקטע הוא, שכל החיים אנחנו מתחבאים מאחורי המסיכות, בין אם רואים אותן או לא.

יש הממסכים את הפנים בהבעות שונות ומשונות, שהן סוג של מסיכה, מכיוון שהן באות לומר משהו, להוות מעין שריון עבור מי שעוטה אותן. שמי שפונה אל אותו “פרצוף”, יוכל לשער את התגובה מראש.

יש, בעיקר נשים, העוטות על פניהן באופן קבוע את מסיכת המייקאפ. סוג של מסיכה שמגן עליהן מפני הצגת עור הפנים המדהים שלהן, הן מתכופפות בפני יצרניות הקוסמטיקה המשכנעות אותן שהמשחות והמסכות שישימו על פניהן יפות יותר מהמקור, והן משתכנעות, ואז, לרוב, נוצרים פצעונים על העור, ונוצר מעגל של הסתרה-פצעונים-הסתרה…

אבל המסכות עליהן רציתי לכתוב כאן אינן המסכות הללו, וגם אינן המסכות המשמחות או המפחידות או המצחיקות של פורים ושל ההאלווין, אלא מסכות ה-N-95 אותן מאלצים אותנו לעטות על פנינו, כבר לאורך מספר חודשים.

 

איך השתכנענו להסתיר חצי פנים.

קרדיט לתמונה: אלבום פרטי.

הדעות חלוקות על התועלת, העלות והנזק אותן גורמות המסכות הללו.

למזלי אני מסתובבת עם פטור רפואי מהן. לפני שאני מגיעה לחנות מסוימת אני בדרך כלל מתקשרת כדי לוודא שיתנו לי להיכנס לאותה החנות, כי למרות הפטור, יש לא מעט חנויות המסרבות להכניס אותי אליהן.

לשמחתי ממשיכה לנשום באופן חופשי את האויר הפתוח. ללא מסיכה.

אך מה עם כל השאר?

נכון להיום יש לא מעט עדויות על הנזק אותו גורמות המסכות: רוב העוטים את המסיכות אינם מחליפים את המסיכה בכל שעתיים, ולכן המסיכה גורמת להם לבקטריות ולפטריות גם בריאות וגם על הפנים.

כאשר יש לנו בקטריות ופטריות בריאות, ואנו נחשפים לוירוס הקורונה, או לכל וירוס אחר, אנו מוחלשים ביחס ליכולת ההגנה הנורמלית שלנו.

אי לכך לא מפתיע אותי בכלל, שיותר ויותר צעירים, מפתחים סימפטומים קשים אל מול הוירוס התוקף אותם. מכיוון שריאותיהם מוחלשות.

חשוב מאוד לציין גם, שהמסיכות מרוססות בחומר שנוי במחלוקת. שימו לב, כאשר אתם קונים את המסיכות, פעמים רבות רשום עליהן הקיצור: PTFE, שזהו הקיצור לשם של החומר טפלון, או בשמו המלא: Polytetrafluoroethylene.

מי מאיתנו מעוניין בחומרים השנויים במחלוקת הללו, ועוד ישירות על האף והפה, ולשאוף את החומר הזה כל היום. החומר הזה הוגדר כמסרטן במצבים מסוימים.

לפני כשבועיים הצטרפתי ללוות את בן זוגי בבדיקה רפואית בבית חולים אסותא בחיפה, לי כמובן לא נתנו להיכנס, והוא, שבדרך כלל עוטה בנדנה מכותנה, לא קיבל אישור להיכנס איתה בתור מסיכה, והכריחו אותו, פשוטו כמשמעו, לעטות מסיכת N-95. גם לי הגישו אחת כזו כאשר הגענו, ונשבעו לי שהיא חדשה ושאני יכולה לעטות אותה באופן בטוח. אז זהו, לא, תודה. בטוח זה לא.

ברחבי הרשתות החברתיות גם ראיתי פוסט של פסיכיאטרית המציינת שבשפעת הספרדית מרבית המתים נפטרו בשל המסכות, ולא בגלל הוירוס שגרם את השפעת.

אז מה ניתן לעשות?

מסכות שהושלכו בטבע ומסיכות שמצאתי בבית.

קרדיט לתמונה: אוסף תמונות של מסיכות שהושלכו בטבע ובביתי, צילום: רונית קורן.

איך נחזק את המערכת החיסונית אל מול הוירוס?

ספורט, ועוד ספורט, חיבורים חברתיים, כי אלו פעולות שמחזקות את המערכת החיסונית שלנו, וככל שנעסוק בהן יותר, כך פחות ופחות אנשים עם הוירוס יפתחו תסמינים למחלה. והיא תעבור מהר יותר, ובקלילות גדולה יותר.

משום מה, בגל השני של הקורונה, יותר אנשים מבין הנשאים מפתחים תסמינים. אני דוגלת בכך שזה בגלל המסכה. המסכה גורמת לניכור, לריחוק חברתי, סותמת לנו את הפיות.

די, לא יכולה לשתוק יותר בנושא הזה, מספיק שתקתי.

כן, אני בקבוצת סיכון. כן, אני מתחבקת עם אנשים. לא, איני עוטה מסכה.

כן, רואה את המבטים המבוהלים שבוהים בי בכל פעם שאני מעזה להיכנס לסניף הסופרפארם (לפעמים צריך), או לסופר מרקט (שם הצוות כבר רגיל לראות אותי חשופת פנים, ומחתים אותי על מסמכים בכל שבוע מחדש).

כואב לי הלב כאשר אני רואה הורים שטופי מוח עוטים על פני ילדיהם הקטנים, בני 5 ו-6 מסיכות, למרות שאין חובה לעטות מסיכה מתחת לגיל 7.

אנשים יקרים, המסיכה מחלישה את המערכת החיסונית שלכם, לפחות כמו הפחד שמוחדר אליכם בכל יום ויום מפני המגפה.

תבחרו בחיים, בשמחה, ביציאה לטבע, לשמש, ובואו נבחר להיות בריאים.

נ.ב.

אם בכל זאת בחרתם במסיכה – אנא השליכו אותה לפח האשפה בסוף השימוש, ואל תזהמו את הכדור היחיד שיש לנו.

Ronit Koren
נכתב על ידי
אני רונית קורן, אישה, אמא, סבתא. אדריכלית ומתכננת ערים ואזורים, עוסקת בתחום של איכות הסביבה מזה קרוב לשלושה עשורים. מחנכת ומרצה במכללת תל חי בתחומים של שרטוט, תורת הבניה ופרויקטים. אוהבת לקרוא, לצייר, לכתוב שירה וסיפורים.מרפאת בתהליכי תודעה ומודעות.
2 תגובות

2 תגובות

 1. קורנת

  07/11/2020 19:07

  פוסט חשוב ומעניין, תודה שאת מעלה אותו לסדר היום.
  בנימה אישית- המסכות הללו חונקות ועושות מלא פצעים.
  ברור לי שעטיית מסכה במקום ציבורי זה הכרחי, אבל כאשר אנחנו באוויר הפתוח ולא מתקרבים לאנשים אחרים- אני לא רואה שום סיבה הגיונית לעטות מסיכה.

 2. Avatar

  רונית

  11/11/2020 07:35

  קורנת יקרה, לדעתי המסכות אינן הכרחיות כלל.
  מה שמחליש אותנו הוא ההפחדה.

פרסם תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחזרה למעלה .