קורונה

היום שאחרי הקורונה – איך התיירות תראה?

מתי הקורונה תגמר
קרדיט: CottonBro- Pexels

כולם מדברים על זה, מחכים לזה וכמהים ליום הזה. היום שאחרי הקורונההוא כנראה הרגע שמרבית בני האדם בעולם מחכים לו, ביחד

מתי ידברו על הקורונה בלשון עבר, כמשהו שתם ונשלם? את זה כנראה אף אחד לא יודע, עדיין.

בואו נדבר על הקורונה בהקשר לעולם התיירות. מבין כל הענפים שנפגעו, נראה שהוא ספג את הפגיעה המשמעותית ביותר. אז מה לדעתכם יקרה לתיירות כשהקורונה תיגמר? האם שום דבר לא ישתנה ונציף את מרכזי התיירות? מתי ואיך נתכנן את החופשה הבאה לחו”ל? האם יתחלפו וישתנו דברים ונורמות שהיינו רגילים אליהם?

הנה מס’ דברים שלהערכתי יקרו בתקופה הקרובה של 5 השנים הבאות לפחות (כן כן עד 2025), בגלל הקורונה: 

1. ירידה באיכות החוויה הקולינרית

אין ספק שאחד הנפגעים הגדולים של הקורונה, הוא ענף המסעדנות. מסעדות רבות כבר נסגרו, והרבה אחרות בדרך להיסגר. מה גם שהגבלות הריחוק החברתי והשפעותיהן, מוציאות את הכיף מהבילוי. לא נראה שהקורונה תיעלם בשנים הקרובות ולכן נצטרך לחיות איתה ומסעדות שלא יעמדו בהיגיינה גבוהה ושמירה על תקן בריאותי מחמיר (דבר שמאוד מאפיין אגב את מדינות המזרח ודרום אמריקה), יסבלו מאוד מחוסר לקוחות.
לכן החוויה הקולינרית של כולנו, הולכת להיפגע בצורה יחסית משמעותית, גם ברגע שיפתחו לחלוטין את השמיים.

2. בועות תיירות ושתפ”ים בין מדינות

כנראה שבמדינות שכנות בעלות גבול משותף (אך לא בהכרח), ייצרו מעין בועות תיירות בהם אזרחי המדינות הללו יהיו רשאים לתייר בין המדינות בתוך הבועה, כאשר לאזרחים אסור לבקר במדינה שנמצאת מחוץ לבועה שנקבעה (זה כבר מתחיל לקרות בניו זילנד ואוסטרליה וגם היו דיווחים שדבר כזה מתגבש גם בישראל- הנה כתבה על זה בישראל היום). לאור התפתחות התחלואה והעלייה בהדבקה, נקווה שהממשלה אכן תצליח ליצור בועות תיירות כאלו עם שכנותינו מיוון או קפריסין למשל.

3. מתרכזים בתיירות הפנים

המגמה שהולכת ומתקדמת היא להשקיע יותר בתיירות פנים מ-2 סיבות מובנות והגיוניות – האחת היא שהכסף שהתיירים יוציאו יישאר בבית, כך שהמדינה מרוויחה והתיירות משתקמת. השנייה היא הרצון שאזרחים לא ייצאו יתר על המידה מהמדינה כדי להימנע מהדבקות חדשות. לכן לטעמי, משרד התיירות יתעדף להשקיע כספים בתיירות בארץ ולנתב תקציבים לעסקים קטנים ופיתוח של אתרי תיירות ומסלולים במדינה. מה גם שהקורונה פגעה בפרנסה של אזרחים רבים ויעבור זמן רב עד שאנשים יוכלו להרשות לעצמם חופשה בחו”ל.

4. ההופעות, הפסטיבלים ומסיבות הענק

הופעות ענק של הלהקות הגדולות בעולם, פסטיבלי המוזיקה הנחשבים (TommorowLand וכו’), המסיבות במועדוני הלילה הפופולריים ושדרות הברים המרכזיות במזרח, סופגים גם הן מכה קשה במיוחד. גם כאשר הקורונה תחלוף, נראה שצפיפות של אלפי ועשרות אלפי אנשים ממדינות שונות בעולם, במקום אחד תהיה עניין בעייתי לאנשים רבים.

5. הכרויות בחו”ל

תיירות והכרויות

קרדיט: Daniel Tafjord – Unsplash

חלקכם אולי יגלגל עיניים, אבל לטעמי כל נושא ההיכרויות בחו”ל ישתנה בצורה משמעותית. אם בעבר היה אפשר להכיר מישהי\ ו במסיבה או אטרקציה\ סיור ואף להתקדם בקטע אינטימי יחסית מהר, היום נסתכל ביתר חשש כלפי בני המין השני ממדינה אחרת.  צפוי אף שאזרחי מדינות בעלי אחוז הדבקה קצת יותר גבוה מהרגיל, יסבלו מריחוק רב יותר ותפיסה מעט “גזענית” מחשש להדבקה.

6. שיט תענוגות וקרוזים

הקרוזים וספינות התענוגות אהובות במיוחד על ידי הקהל הבוגר בעיקר, כאשר הסינים והאמריקאים אחראיים לעיקר נפח הפעילות בשוק זה. הבעיה היא שהקרוזים הללו ספגו מכה תדמיתית קשה במיוחד בעקבות מקרה ה”דיאמונד פרינסס” היפנית, בה “נכלאו” מעל 3,700 תיירים ואנשי צוות במה שהפך לאינקובטור הסגרי. מעבר לכך, הצפיפות וכמות האנשים במקום אחד למשך מס’ ימים בהחלט תשפיע לרעה על שיקול הדעת של אנשים האם לצאת לשיט תענוגות בעתיד.

7. פארקים ומרחבים פתוחים

נראה שאתרי הטבע והפארקים הגדולים הולכים לקבל נהירה משמעותית של מבקרים בזמן הקורונה וגם אחרי שתחלוף לה. המרחבים הללו כמובן מציעים יופי טבעי ונעים, פעילות ספורטיבית, חיבור עם הטבע וכמובן ריחוק חברתי 😋. כל מה שצריך למי שמעוניין להימנע מן הנגיף המר.

8. פחות דירות Airbnb, יותר מלונות

חשבתי שדווקא השפעות הקורונה יגרמו לאנשים להעדיף דירות אירביאנבי אינטימיות וקטנות מאשר מלונות עמוסים במבקרים, שזה נכון. אבל, ממה שאני קורא בבלוגים ואתרים שונים, הסגר והפגיעה האנושה בתיירות גרמו לבעלי דירות אירביאנבי לנסות להיפטר מהן או לשנות את הכיוון ולעבור להשכרה לטווח ארוך לקהל המקומי. כל זה יכול לגרום לכך, שכאשר הקורונה תחלוף (אמן כן יהי רצון), יהיה מחסור בהיצע הדירות Airbnb, מה שיוביל את התיירים למלונות הגדולים (גידול הצפוי בעשרות אחוזים).

איזה עוד שינויים משמעותיים אתם צופים בעולם התיירות שאחרי הקורונה?
חושבים שאני טועה? אשמח לשמוע.

 

Time2Go
נכתב על ידי
יוצר וכותב תוכן במגוון תחומים בנושאי תיירות, יזמות וצרכנות באינטרנט.
לחץ על מנת להגיב

פרסם תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחזרה למעלה .