תרבות

האויב הכי גדול שלי הוא אני

קרדיט: צילום מסך מתוך הקליפ 911

הקליפ החדש של ליידי גאגא, “911”, עמוס סימבוליות ומשמעויות. ליידי גאגא חוזרת לשורשים שלה ומישירה מבט לבעיות הנפשיות שאיתן התמודדה שנים רבות. התוצאה יפהפיה

האלבום האחרון של ליידי גאגא, “כרומטיקה”, השיב מעריצים רבים לחיקה של ליידי גאגא. אלבומה, השישי במספר, היה מה שהמעריצים רצו מ”אימא מפלצת” – חזרה למוזיקה הפופית והקולחת שמאפיינת היטב את הליידי, שיתופי פעולה מסקרנים, קליפים מוזרים ובדיוניים שהיו סימן ההיכר שלה מראשית דרכה.

הקליפים של הליידי תמיד היו למן סרט קצר, ארוכים מהרגיל, עמוסים בדימויים, סמלים ותלבושות שבעיקר גרמו למוח היצירתי שלנו לרייר. מדובר באמנית שאמנם צועדת במיינסטרים, אך מעולם לא פחדה לצאת נגד– אם זה בבחירות האומנותיות שלה, בחזון היצירתי שלה וכלה בבגדים שהיא שמה על גופה – לכל פריט היה הצהרה ייחודית משלו.

אסתטיקה מפעימה שטומנת בחובה כאב רב. מתוך הקליפ

כאמור, גאגא עזבה את המקום השערורייתי בשנים האחרונות, התמקדה ביצירה יותר שקטה, פחות פומפוזית ויותר רגועה, עד “כרומטיקה”. כבר בשני הסינגלים הקודמים ראו שהיא שבה למקום מופרע יותר, והקליפ האחרון שלה, 911, הוא השיא של המוח היצירתי שלה, שהוא גם הקליפ האישי ביותר שלה, וגם הכי נוגע ללב.

הסינגל האחרון של ליידי גאגא נקרא כך כפי שנאמר בשיר “האויב הכי גדול שלי הוא אני, תקראו למשטרה”. בראיונות שנערכו עם הליידי בעקבות יציאת האלבום היא פתחה את ליבה ושיתפה את הציבור בבעיות הנפשיות שהיא חוותה, על המחיר הנפשי שהקריירה שלה גבתה ממנה ועל ההתמודדות עם טראומות מן העבר.

אסתטיקה מפעימה וטעונה

במדבר לבן ויפהפה, אנו רואים את הליידי עם מסיכה אשר מכסה את עיניה (לא תקני בימים טרופים אלו. לתשומת ליבך, גאגא!), לצידה רימונים (ולא בגלל ראש השנה. למרות שמדובר בצירוף מקרים נדיר, כי הקליפ יצא בחג) ואופניים מרוסקות. כאשר היא מבחינה בפרש הלבוש שחורים, היא מחליטה לצאת אחריו להרפתקה טריפית, צבעונית ובעיקר מפתיעה.

הסרט הקצר, אשר בוים על ידי טרזם סינג (“מעבר לכל חלום”, “התא”), במאי אשר ידוע בעיקר בזכות חזונו המרהיב והאסתטי ויצירת פריימים שנרצה למסגר ולתלות בבית שלנו. מדובר בעבודתו הכי יצירתית ועמוקה של טרזם, שכן הוא משלב גם סיפור עשיר ומורכב ויזואלית וטקסטואלית, כזו שמגובה היטב על ידי אסתטיקה מפעימה, תלבושות וכוריאוגרפיה, כאשר כולם יוצרים סיפור אחד גדול ומוחץ לב.

ליידי גאגא מדגימה איך לא עוטים מסיכה. מתוך 911

אין זה סוד שליידי גאגא יודעת לספר סיפור באמצעות הקליפים שלה, אבל סיפור אישי שכזה היא מעולם לא סיפרה. סיפור שכל פריים שלו נוגע ברגעים בחייה, שגם אנו יכולים למצוא בהם מקומות להזדהות.
נותר לקוות כי הליידי האהובה תמצא את היציבות בחייה במהרה, ותמשיך להגיש לנו עוד מפרי מוחה הקודח.

Nadav Zigron
נכתב על ידי
תגובה 1

1 תגובה

  1. קורנת

    18/10/2020 17:15

    נדבי, אני אוהבת אותך! איזה כיף שאתה מביא את הכישרון המטורף שלך לכאן 🙂 מחכה לעוד ועוד תוכן פרי ידך.

פרסם תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחזרה למעלה .