טלויזיה

“ספונטנית”- ביקורת סרט

מיינד בלואינג. מתוך הסרט

תארו לעצמכם מציאות כזאת, שבה אתם עלולים להתפוצץ בכל רגע נתון ולהפוך לעיסה דוחה של דם. נשמע מבעית, לא? זו המציאות בתיכון קובינגטון, שעומד במרכז הסרט “ספונטנית” (Spontaneous). הסרט נפתח בשיעור שגרתי למדי, עד הרגע שאחת התלמידות מתפוצצת באופן מפתיע, ומותירה את השאריות שלה על שאר התלמידים בכיתה. בהתחלה זו הייתה רק תלמידה אחת, אך מניין הנספים עולה בקצב מבהיל ואקספוננציאלי.

שתי דמויות ניצבות במרכז קומדיית האימה של בריאן דאפילד. מארה (קת’רין לנגפורד, “13 סיבות”), היא תלמידת תיכון קצת מוזרה. מאוד צינית, אבל כזאת שעדיין תגרום לכם להתאהב בה, כי בכל זאת יש לה קטע. הדמות השנייה היא הדמות של דילן (צ’ארלי פאלמר, “כל הכסף שבעולם”), בחור קצת משונה, יוצא דופן, אבל עדיין מלא בטונות של חמידות. ראינו את הדמויות האלה בלא מעט סרטי תיכון בעבר. אאוטסיידרים, ספק מגניבים ובעיקר פתיתי שלג ייחודיים, אבל קת’רין וצ’ארלי זוכים בפרס הכימיה של השנה, אפילו שלעיתים הם יכולים להתיש עם ההומור ההו-כה מתוחכם שלהם.

למארה ודילן זו היא השנה האחרונה של הלימודים, ובוא נגיד ככה – מגיפה מסתורית שמפוצצת אנשים לחתיכות, כזאת שלא מבחינה בין תלמיד לתלמיד, פחות באה בטוב. השנה הזאת גם ככה לחוצה לתלמיד בתיכון בארה”ב – מבחנים, פרידות מהחבר’ה, בחירת קולג’ וזוגיות. יש כל כך הרבה לחץ שמתנקז לכדי שנה אחת אינטנסיבית ומפוצצת, תרתי משמע. הם מבינים שכדאי להם לנצל את הזמן ולחיות את הרגע, במקום להיות חרדים לגורלם. בעוד שדילן משלים עם הבחירה הזו, מארה יותר מהוססת, ולא קל לה להשתחרר כשהכל מסביבה הולך לעזאזל.

מארה ודילן. מתוך הסרט

 

אמנם הסרט צולם בימים יפים יותר, ימים שבהם עוד לא ידענו קורונה, אבל הסרט הזה מרגיש נורא רלוונטי לימים אלו. מגיפה מסתורית? צ’ק. אנשים בריאים וצעירים שמתים בפתאומיות? צ’ק. אנשי ממשל חבושים בחליפה ומסיכה? צ’ק. הפרדה בין צעירים למבוגרים כדי למנוע הדבקה? צ’ק. אני יכול להמשיך, אבל אתם מבינים את הרעיון. אמנם עוד לא התפוצצנו בפתאומיות מהקורונה (ונקווה שזה יישאר כך), אבל קשה שלא לראות את הדמיון.

בין האיברים של נערי התיכון המתפוצצים, ניתן למצוא המון לב והמון אמת. המסר של הסרט מאוד מדויק, גם אם לא פורץ דרך – תחיו את החיים שלכם, תהיו ספונטניים. אתם יכולים למות בכל רגע נתון! למה לכם להיות חרדים שמשהו רע יקרה? במוקדם או במאוחר, בין אם אנו צעירים או זקנים, המוות יגיע גם אלינו. החיים לא פשוטים, אבל תחיו אותם ותשתדלו ליהנות עד כמה שניתן (כמובן שאין זו המלצה לזלזל בהנחיות הקורונה!).

“ספונטנית” הוא מהסרטים היותר חביבים של השנה הזאת, על אף שהוא מכיל בתוכו גלונים של דם וגור. כיאה לסרט שעוסק בתיכון ונערים מתבגרים, הוא מכיל בתוכו קשת של תחושות ורגשות, והמון חיבה לזוג הראשי והמתוק שאתה כל כך אוהב וחרד לגורלם כשהכל מסביבם מתפוצץ. ניתן רק לקוות שהסרט הזה יגיע במהרה לשירותי הסטרימינג ושאנשים נוספים יחשפו אליו, כי הוא בהחלט שווה את הזמן שלכם.

Nadav Zigron
נכתב על ידי
2 תגובות

2 תגובות

 1. Avatar

  Mac and me

  16/11/2020 18:02

  יפה….נראה את סרט. תודה על ההמלצה!

 2. Avatar

  marion

  16/11/2020 19:50

  לא מתה על סרטי נעורים אבל הביקורת הזו ממש עשתה לי חשק!
  כתיבה כיפית ומעניינת. תודה נדב!

פרסם תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחזרה למעלה .