תרבות

פינת הסרט – רמי, ילד של אף אחד

קרדיט: צילום מסך

את הסרט הזה כל חובב ז’אנר הרפתקאות/ משפחה חייב להכיר.

רמי (מלום פקן) הוא ילד בן 8 שגורלו לא שפר עליו. בעת שהיה תינוק אימו נאלצה לנטוש אותו והוא נאסף על ידי גבר רנדומלי ממפתן דלת בו הוא עובר ומבחין בו במקרה. רמי גודל בכפר קטן להורים מאמצים ללא כל ידיעה כי הוא מאומץ.

המשפחה בה גדל רמי הינה קשת יום ובלא אמצעים כלכליים לגדל את הילד היתום, כאשר האב מאבד את פרנסתו בעקבות תאונת עבודה, הוא נלקח על ידו לבית יתומים ללא ידיעת האם שאוהבת את הילד. בדרך רמי מנסה לברוח ולשוב על עקבותיו, נכנס לבית מרזח כפרי מקומי במנוסתו מהאב ושם, בעיצומה של המהומה שנוצרה תוך כדי צעקות האב הנרגן לעבר אנשי הכפר לתפוס את הילד הנמלט, הוא פוגש באיש מוזר למראה, לבוש בגדים ססגוניים אך מרופטים. האיש ניגש אל האב עם ארשת פנים חתומה ומבקש לשכור את הילד תמורת תשלום שנתי. (העלילה מתרחשת במאה ה-19 ובזמנים ההם מקרים כאלו לא היו דבר נדיר). האב נענה לבקשתו של האיש רק כדי להיפטר מהילד המהווה נטל ומוסר אותו לידיו.

רמי ילד של אף אחד

קרדיט: תאטרון ירושלים

 

רמי, מבולבל מהתקרית, יוצא לדרך לא ידועה עם אותו האיש, העונה לשם ויטאליס, מלווה בכלב רועים שחור וחברותי וקוף-סנאי קטנטן. הפחד של הילד נגוז ומתחלף בידידות מופלאה בהמשך העלילה, כאשר מסתבר לו שויטאליס התמהוני הוא למעשה פעלולן רחוב בעל סיפור חיים מורכב, בדיוק כמוהו. ביחד הם יוצאים למסע גורלי ומרגש של עצב מהול בשמחה ובתקווה, בו רמי לומד להכיר את עצמו דרך התלאות בדרך ובעיקר בעזרתו ובעידודו של אותו אדם שאימץ אותו אל חיקו, המלמד אותו דבר או שניים על החיים, על נאמנות ועל חברות אמיתית.

הסרט מלווה בסצנות על רקע נופי צרפת עוצרי הנשימה ובכיכובו של השחקן עתיר השבחים דניאל אוטיי.

ההתרחשות סוחפת ולא מספקת אף רגע אחד של שעמום בעלילה. הדמויות מגולמות היטב הן על ידי רמי הילד (מלום פקן במשחק נדיר), והן על ידי דניאל אוטיי שכהרגלו לא נוטה לאכזב.

קשה שלא לחוש אמפטיה לילד רמי הקטן שאינו אשם בגורלו הלא פשוט, וזהו הרגש העיקרי האופף את הסרט. אולם, אל דאגה, ככל שהעלילה מתקדמת, הוא אינו רק לומד להכיר את עצמו, עובר הרפתקאות במסעו ונתקל בטיפוסים צבעוניים, הוא גם מגלה כמה דברים מפתיעים על עברו וזהותו המובילים לסוף נוגע ללב, שלא ישאיר אף עין יבשה.

הסרט, שמבוסס על הרומן “באין משפחה” מאת הסופר הצרפתי הקטור מלו, הוא למעשה בבואה של חיי העניים בצרפת של המאה ה-19, דרך עיניו של ילד קטן. הסרט מציג את פני הדברים בתקופה ההיא בצורה גלויה וכנה, לעיתים כואבת למראה, אך בכך גם טמונה איכותו.

הפקה צרפתית מושקעת, עלילתית וויזואלית. מי שלא ראה עדיין, חובה לראות.

צפייה מהנה!

גאלי כץ
נכתב על ידי
לחץ על מנת להגיב

פרסם תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחזרה למעלה .