תרבות

הדברים החשובים באמת

צילום מסך."מדוליאני"
צילום מסך "מדוליאני"

“אני מוכן לסגור את התרבות הישראלית ולהישאר רק עם סרטים וסדרות מחו”ל”, “אתם חבורה של נצלנים”, “במה אתה תרמת למדינה?” – את המשפטים האלו כתבו טוקביקסיטים חסרי בושה. אם נרצה בכך או לא, ההערכה כלפי התרבות בישראל, בתקופת הקורונה, ירדה לשפל חדש. זה כבר לא רק הקישור בין תרבות לשמאל או המחשבה שאומנים הם מין מלאכים עשירים שדבר לא פוגע בהם, זאת ההנחה הפשוטה והמסוכנת, שתרבות, היא פשוט לא דבר הכרחי

תרבות חיונית

בכול החלוקה המוזרה הזאת למקצועות חיוניים ולא חיוניים, נוצרה לה הבנה שאנשים יוכלו לחיות בשלום ללא רוב המותרות שהיו שם בשבילם בשגרת חייהם, מסעדות, מופעים, הצגות ומוזיאונים. יותר מזה, אנשים אפילו אומרים לעצמם, שהתרבות, היא לא משהו שאנשים צריכים בשביל לשרוד. יותר חשוב הבריאות, הכסף, המצרכים מהסופר, החברים והמשפחה. אפילו נראה שאנשים החליטו שכול עולם התרבות יכול להיכנס לשני קטגוריות- או נטפליקס או תכניות הריאליטי וכול השאר מצדם שייעלם. אבל אמירה שכזאת היא פשוט התעלמות מוחלטת מכך שהתרבות והאומנות נמצאים בכול מקום, מבלי שאנחנו מבחינים בכך.

ההצגות אליהם הולכים בתי הספר כמה פעמים בשנה, במסגרת סל תרבות. הפסלים הציבוריים שקיימים בכיכרות העיר, האדריכלות שאחראית על עיצוב בניינים. הביטו בבית שלכם, אומנות נמצאת בכול מקום, תמונות על הקירות, ספרים על המדפים, ציורים של הילדים שלכם. אם נחזור לסרטים ולסדרות האמריקאים, הם לא נוצרו בקסם, הם הגיעו מאנשי תרבות שציירו, פיסלו וכתבו, לפני כן. המחשבה המוזרה הזאת, שכול מה שבא לנו עכשיו, זה בידור זול וטוב שיעשה לנו נעים על הנשמה, היא פשוט שקרית. כי לא משנה כמה נרצה להימנע מזה, לא רק שאנחנו חייבים תרבות בחיינו אלא  גם שאנחנו חייבים לפעול בשביל התרבות.

אומנים מטורפים. צילום מסך,"פרידה" "

אומנים מטורפים. צילום מסך,”פרידה” 

אנשים משוגעים

לכולנו יש חברים וקרובי משפחה שקשורים לעולם התרבות והאומנות. תמיד נהגתם לזלזל במקצועות האלה, לומר שאין בהם כסף, לחשוב שאומנים הם חולמים לא מציאותיים, להתנשא ולשאול, מה יהיה כשתרצו משפחה? כשתרצו לקנות בית? האדם מהצד, תמיד נהג לחשוב, שהאומן הוא משוגע ומי ירצה לתמוך במשוגע? עכשיו כשהגיע תקופת הקורונה, לכאורה ישנה הוכחה כמה צדקתם, כמה אנשי האומנות משחקים באש כשהם נמצאים במקצוע שכזה. אבל דווקא בגלל זה, אומנים ואנשי תרבות הם אולי הנערצים והחשובים ביותר.

החברה חייבת אומנים, אנשים שרוצים להעז, לחשוב, ליצור מחוץ לקופסה ולגרום לשאר האנשים לשאול את עצמם, מהי משמעות החיים. אומנים רואים את החוקים והדרכים הישרות ששאר העולם הולך לפיהן ושוברים אותן לרסיסים. אומנים מסתכלים על פוליטיקאים, על שוטרים על כול מסגרת שהיא ואומרים בלי בושה “אני האלוהים של עצמי”. חברה בלי אומנות ותרבות היא חברה ללא עתיד. לולא התרבות והאומנות, נמצא את הנפש, הנשמה ומוח שלנו גוועים ואז נראה אתכם אומרים שאומנות היא דבר לא חיוני.

אסיים במשפטו של צ’רצ’יל, ראש הממשלה של בריטניה בזמן מלחמת העולם השנייה. כאשר בריטניה הייתה תחת התקפות לא פוסקות, אמרו לו שרי הממשלה, שצריך לקחת את הכסף מהתרבות, לסגור את התאטראות והקולנועים ולהקדיש את כול המאמץ, למלחמה. צ’רצ’יל אמר, מבלי לחשוב פעמיים, “אז בשביל מה אנחנו נלחמים”, אם נוותר על התרבות הרי שוויתרנו על הכול.

צילום מסך."צ'רצ'יל"

צילום מסך.”צ’רצ’יל”

צפו- סרטון שנוצר על ידי אנשי תרבות ישראליים, בו הם קוראים תגובות של טוקבקיסטים, מעורר מחשבה 

Sharon filmmaker
נכתב על ידי
שרון Filmmaker, חי בסרט, ללא סוף, ללא התחלה, עם הרבה ביקורת וקצת תקווה
תגובה 1

1 תגובה

  1. Avatar

    איציק

    01/06/2020 14:28

    כל כך נכון!!! – אומנות או נמות

פרסם תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחזרה למעלה .