חינוך

10 טיפים חשובים לפסיכומטרי

Credit- Pixabay

כיום, על מנת להתקבל ללמוד באוניברסיטה בארץ, צריך לרוב ציון פסיכומטרי מסוים או ממוצע בגרויות כלשהו (כל תואר והתנאים שלו). במקרה שלי, הממוצע בגרויות די גבוה, אבל לא מספיק לתארים שמעניינים אותי.

אילו תארים מעניינים אותי? אני בעצמי לא יודעת, אבל כל תואר שאני יכולה להתחיל ללמוד בו עם הממוצע הקיים, לא עניין אותי מספיק בשביל להירשם אליו. לא הייתה לי (ועדיין) כל כוונה לנסות לשפר את הבגרויות שלי, כי זה אומר לחזור ללמוד את החומר שבתיכון  סבלתי ממנו במיוחד, וגם אם הייתי מצליחה לשפר, זה היה במספר מועט של נקודות, ולא מספיק בשביל תארים נחשקים במיוחד. אז בהחלטה נועזת אך צפויה, החלטתי להתחיל ללמוד למועד הפסיכומטרי הקרוב, אשר התקיים החודש, ולקוות לקבל ציון גבוה מספיק, כדי שיהיה לי מגוון אפשרויות של תארים לבחור ביניהם.

נרשמתי למכון הכנה הכי נחשב באזור, ביקשתי מהבוס שלי לרדת למשרה חלקית של שתי משמרות בשבוע, והתחלתי קורס של שלושה חודשים מפרכים, לקראת המבחן המיוחל. בפוסט הזה אני רוצה לשתף אתכם בדברים שעזרו לי לעבור את התקופה האינטנסיבית הזו, ואני לא מתכוונת להתחיל להמליץ על מכונים שונים ואיפה כדאי ללמוד או לא, אלא טיפים אישיים שנוגעים להתמודדות עם החומר הנלמד. הנה 10 טיפים חשובים שעזרו לי ללמוד/ להתמודד עם הפסיכומטרי:

 1. אם לא חייבים לגשת, לא ניגשים- ההכנה למבחן הזה (וגם המבחן עצמו) גוזל המון זמן וכוחות מהלומדים אליו, ובשביל לקבל ציון גבוה צריך להשקיע ולתרגל הרבה. לכן, אם אתם מכוונים לתואר מסוים, או שאתם רוצים שיהיו לכם הרבה אפשרויות בחירה לגבי תארים שונים ולא לגמרי סגורים על עצמכם, הפסיכומטרי הוא פתרון טוב. למי הפסיכומטרי לא טוב? למי שיכול להתקבל לתואר על סמך ממוצע הבגרויות שלו, או שהוא צריך לשפר אותו במעט נקודות על מנת להתקבל לתואר המבוקש. אמנם לא שיפרתי בגרויות, אבל כשאני משווה את הלמידה לפסיכומטרי לבין הלמידה לבגרויות בעבר, היא שונה לחלוטין. הבגרויות בודקות את הידע שלך בנושא מסוים, לעומת הפסיכומטרי שפועל במתכונת של סיר לחץ, ומבקש ממך לענות כמה שיותר מהר ונכון על השאלות במסגרת הזמן הנתון. לכן, אם יש לכם את האופציה לא להיכנס לתוך סיר הלחץ הזה, אל תיכנסו.
 2. בעל לקות למידה\ בעיות קשב וריכוז? מגיע לך הקלות! בתיכון לא הכרתי הרבה אנשים שלא היה להם תוספת זמן במבחנים, ואין לי ספק שאותם אנשים היו שמחים לקבל גם כן תוספת זמן במבחן הפסיכומטרי. בתור בעלת בעיות קשב וריכוז, נחרדתי לגלות שהפסיכומטרי היא בחינה של למעלה משלוש שעות, שבהן אתה צריך לשבת על כיסא סטודנט לא נוח ולעמוד בזמנים לא הגיוניים לכל פרק. בתור מישהי שלא יכולה שלא לקום כל חצי שעה, נכנסתי בבהלה לאתר של מאל”ו (מרכז הארצי לבחינות והערכה), לבדוק האם יש אפשרות שאני אקבל הקלות גם במבחן הזה, וגיליתי שכן! מאל”ו נותנים מגוון של הקלות לאנשים הזקוקים לכך, בין אם זה בשל לקות למידה או מגבלה פיזית. ניתן לקבל הקלות כגון מבחן ממוחשב (מפע”ם), הפסקות בין פרקי הבחינה, תוספת זמן בחלק מהבחינה או בכולה, שימוש במחשבון פשוט (ארבע פעולות חשבון) ועוד. אני אצרף בסוף הסעיף קישורים להוראות כיצד להגיש את הבקשה לתנאים מותאמים ואיזה מסמכים דרושים לכך, אבל חשוב לי להדגיש לפני כן שני דברים:

א) אם אתם מגישים בקשה להתאמות בשל לקות למידה, והאבחון האחרון שעשיתם נעשה לפני גיל 16, אתם צריכים לעשות אבחון חדש על פי ההנחיות של מאל”ו. אני ממליצה לעשות את האבחון דרך מכונים שעושים אבחון מת”ל, שזהו אבחון מסובסד מטעם המדינה המתקיים בתוך האוניברסיטאות השונות. היתרון שלו שהוא לרוב יהיה תקף גם באוניברסיטה/ מכללה אליה תלכו ללמוד, ולכן לא תדרשו לעשות אבחון נוסף על מנת לקבל התאמות בתואר. החיסרון שלו הוא שהוא כל כך מבוקש, שבהרבה מכונים התורים הקרובים הם בעוד כמה חודשים טובים, כך שלא תספיקו להגיש את הבקשה לפני מועד סיום ההרשמה לבחינה. לכן, אם אתם רוצים לעשות אבחון מת”ל, תקבעו אליו תור כמה שיותר מוקדם!

ב) תגישו את הבקשה להתאמות כמה שיותר מהר. מאל”ו מבטיחים שבתוך 25 ימי עבודה מקליטת המסמכים לבקשה לבחינה בהתאמות תתקבל החלטה בנושא. במידה ואתם לא תהיו מרוצים מהחלטת הוועדה, אתם יכולים לערער עליה, כל עוד זה לפני מועד סיום ההרשמה. במידה ותגישו את הבקשה קרוב לסיום ההרשמה, ההחלטה תתקבל כבר לאחר סגירת ההרשמה ולא תוכלו לערער עליה במידת הצורך, לא חבל?

הנה הקישורים עם ההסברים המפורטים, הישר מהאתר של מאל”ו:

https://www.nite.org.il/special-test-accommodations/instructions/

https://www.nite.org.il/special-test-accommodations/documents/

 1. לו”ז מסודר והגיוני- לכל המפוזרים כמוני, לא בהכרח באופן פיזי, אלא באופן כזה שהמחשבות שלהם נודדות למרחקים עצומים עד שהם שוכחים מה רצו לעשות באותו רגע, לוח זמנים טוב מסדר את הפינה. לרוב בתחילת הקורס או בלמידה למבחן, יש הרבה חומר ללמוד, וכשראיתי לראשונה את רשימת שיעורי הבית שנתנו לי, נתקפתי בהלם רציני, איך אני יכולה להספיק את כל זה בשבוע? החלטתי לא לוותר לעצמי וסידרתי את כל המשימות לפי נושאים, ואחר זה שיבצתי את המשימות לפי ימים, למקבצים של בוקר וערב. אני ממליצה תמיד להתחיל את מקבץ הלמידה בנושא שיותר קל לכם, שבא לכם יותר בטוב, והוא ייתן לכם את המוטיבציה להמשיך ללמוד.
Credit- Pixabay

כמו שאתם יכולים לראות- אני אוהבת את הלו”ז שלי צבעוני

 1. שינון מילים: יותר חשוב ממה שאתם חושבים אני חושבת שהחלק הזה בלמידה למבחן הכי שיעמם ותסכל אותי מאי פעם, כי מה עושים בו? לומדים מילים שאף אחד לא מכיר ומנסים לזכור את המשמעות שלהם בכוח. שינון מילים הוא חיוני בשני חלקים עיקריים של המבחן- המילולי והאנגלית. בפרק המילולי המילים האלו יופיעו לרוב בשאלות של אנלוגיות, כיש שאלות ספציפיות שמבקשות לבחון את אוצר המילים שיש ברשותך (בלי לדעת את פירוש המילה אין מצב שתוכל לפתור אותה נכון), ובשאר הפרק המילים מופיעות בעיקר בשאלות של השלמת משפטים. בפרק האנגלית כל השאלות מבוססות על ידע של מילים, ואמנם זה פרק שמשפיע מעט על הציון ( “רק” 20%) אבל במידה ואתם רוצים לקבל פטור מאנגלית בתואר- זו ההזדמנות שלכם.סך הכול יש בערך כתשע שאלות של אוצר מילים בפרק המילולי ושתיים עשרה שאלות בפרק האנגלית (ללא הבנת הנקרא), וזה הרבה נקודות שאתם יכולים להשיג עם מעט מאמץ של שעה או שעתיים של שינון ביום. מעבר לכל טכניקות השינון השונות שיש כיום, אחת הדרכים שהייתה הכי נסבלת עבורי לבדוק אם אני יודעת את משמעויות של כל המילים המיושנות בעברית לאחר השינון היא פתירת תשבצים ותשחצים. הרבה פעמים יש שם הגדרות של מילים שמופיעות במבחן בפרק המילולי, ותוך כדי פתירת התשחץ פירושי המילים נקלטים לך הרבה יותר טוב, מאשר סתם לחזור עליהם שוב ושוב.
 2. קריאת ספר באנגלית כמו שציינתי קודם, פרק האנגלית מהווה כעשרים אחוז מהציון הסופי, והוא גם קובע האם תקבלו פטור או שתצטרכו לקחת קורסים באנגלית במהלך התואר. בפרק האנגלית ישנם שני קטעים של הבנת הנקרא, הראשון קל יותר, מבחינת שפה ושאלות, והשני קשה יותר. הפרק באנגלית הוא לרוב קל יותר משאר הפרקים במבחן כי הוא מבוסס על הבנה בלבד, ולכן הרבה נבחנים מנצלים את סוף הפרק בריצה אל השירותים (במבחן אין הפסקות למעט מי שקיבל הקלות). בשביל שתוכלו לסיים את הפרק כמה שיותר מהר, והפסקת השירותים לא תגזול מכם זמן מהפרק הבא, אני ממליצה לכם לקרוא ספר באנגלית במהלך הקורס. קריאת הספר מיועדת לשיפור מהירות הקריאה בקטעי הבנת הנקרא, וגם בשביל להתרגל למבני משפטים לא מוכרים, שיכולים להופיע בשאלות מסוג ניסוח מחדש שיש בפרק. במידה ואתם בוחרים לקרוא ספר, תשתדלו שיעמוד בשני פרמטרים: רמת קושי מתאימה ועניין. הרמה שלו אמורה להיות כמעט מתאימה לכם, כך שתצליחו להבין את מרבית הכתוב אך עדיין יהיו כמה מילים שלא תדעו, ותצטרכו להבין אותן תוך כדי הקריאה. לא צריך עכשיו לקרוא ג’יין אייר עם שפה גבוהה ומליצית (אלא אם זאת הרמה באנגלית שלכם ואם כן- שאפו!), אבל גם לא לקרוא ספרי ילדים פשוטים מידי. למי שהרמה שלו בינונית נמוכה, אני ממליצה לקרוא את ספרים מהוצאת פינגווין, אשר מסווגים לפי רמות קושי ומתאימים למבוגרים. מבחינת עניין, אין סיבה שתבחרו ספר שמשעמם אתכם! ברגע שהספר לא יעניין אתכם, תוותרו עליו די מהר, או שתקראו אותו עד שתירדמו משעמום ממנו. תבחרו ספר בנושא שמעניין אתכם, בין אם זה דרמה, מתח, אימה, ביוגרפיה ועוד.
 1. סביבה תומכת והפסקות- בין אם אתם גרים לבד, או עם הורים או שותפים, חשוב שתקיפו את עצמכם בחברים טובים ומשפחה תומכת. התקופה שבה לומדים למבחן היא לא פשוטה, והיא מלווה בהמון קשיים שנתקלים בהם במהלך הדרך. לפני תחילת הלימודים אני ממליצה שתסבירו למשפחה ולחברים שלא תהיו כל כך פנויים בתקופה הקרובה, ותבקשו שיתחשבו בכם ככל הניתן. בתקופה הזו נפגשתי מעט עם חברים, כי מרבית היום הייתי עסוקה בלימודים או בעבודה, אבל לא פעם קיבלתי הודעות מהם, שבהם הם התעניינו בשלומי והתקשרו לבדוק מה קורה. אני כל כך הערכתי (ועדיין מעריכה) אותם, על כך שהם נתנו לי לא להרגיש לבד במערכה, כך שקשה לי להסביר במילים כמה התמיכה הזו הייתה משמעותית עבורי.הם הזכירו לי ברגעי המשבר שהתקופה הזו בהמשך תעבור, ושיש אור בקצה המנהרה. בנוסף, עם כל הכבוד למבחן הזה, זה לא אומר שצריך לוותר על התחביבים שלנו לחלוטין ולהתמקד אך ורק בלמידה למבחן! דווקא ההפסקות מהלמידה שבהן אנחנו עוסקים בתחביבים שלנו, בין אם זה ספורט, ריקוד, צפייה בסרטים או שנ”צ טוב, הן אלו שנותנות לנו את הכוחות להמשיך ללמוד, ומזכירות לנו שיש עולם מעבר לפסיכומטרי.
 2. ביצוע סימולציות בהדרגתיות- בשלב מסוים בקורס או בלמידה עצמאית למבחן, מתחילים לעשות מבחנים קודמים של הפסיכומטרי על מנת לתרגל את מהלך הבחינה לפני הבחינה עצמה. למה זה חשוב? בשביל להתאמן על קור רוח במהלך הבחינה, שעלולה להיות מאוד מלחיצה ברגע האמת. הפסיכומטרי מורכב משמונה פרקים ועוד פרק חיבור, והוא נערך למעלה משלוש שעות. אני ממליצה להתחיל לפתור את הסימולציות בהדרגה, ולא ישר להתחיל עם שלוש שעות בחינה, אלא עם פרק אחד או שניים ביום, לא דווקא ברצף, על מנת לתרגל התנהלות נכונה בזמן במהלך הפרק. לאחר מכן שלושה פרקים, ארבעה פרקים ושישה פרקים ברצף, כשלסירוגין כל מקבץ פרקים שני כותבים גם חיבור. לבסוף מגיעים למצב של סימולציה מלאה, ואני ממליצה לעשות לפחות שש סימולציות מלאות, על מנת להגיע למצב שכאשר אתה מגיע לבחינה עצמה, זו רק עוד סימולציה בשבילך.
 3. קשה באימונים, קל בקרב- לקראת מועד הבחינה, אט אט נגמרים הכוחות להמשיך לתרגל וללמוד חומר חדש, או חומר שאתה מתקשה בו במיוחד. בנקודת הזמן הזו, זה הרגע להזכיר לעצמכם בשביל מה עבדתם כל כך קשה בחודשים האחרונים, ולתת מאמץ אחרון בלמידה. תחזרו על החומר בו אתם מתקשים במיוחד, ותתרגלו ממנו כמה שיותר, כך שתכירו מגוון של שאלות בנושא שיכולות להופיע בבחינה עצמה, ולא תופתעו מהן ברגע האמת. בנוסף, בבחירת סדר הפרקים בסימולציות, סדרו את הפרקים בסדר שיהיה לכם הכי קשה להתמודד איתו.יכול להיות שהסדר בו יהיו הפרקים בבחינה האמיתית יהיה קל, אבל הוא גם יכול להיות קשה, ולכן אני ממליצה להתנהג באופן מזוכיסטי במהלך תרגול הסימולציות, ולנסות להתמודד עם התרחישים הגרועים ביותר שיכולים להיות עבורך (כמו שני פרקי אנגלית ברצף שנותנים לך רק הזדמנות אחת בכל המבחן לצאת לשירותים), כך שאם אחד מהם יתקיים גם בבחינה עצמה, לא תיבהל מזה, וכבר תהיה מורגל למצב ותדע איך לנהל את הזמן כראוי.
 4. סיור הכנה- ביום הבחינה עצמו, רוב הסיכויים שתתעוררו מהשינה עצבניים ונרגשים, ואולי תהיו מעט מעופפים מרוב התרגשות עד רגע תחילת המבחן. אתם מגיעים לשער הכניסה של האוניברסיטה, נכנסים, ואין לכם מושג לאן ללכת. כאן אתם בבעיה, כי תכנסו ללחץ מיותר בחיפוש הכיתה בה אתם נבחנים, בנוסף ללחץ שיש מהבחינה עצמה. נכון שאולי המאבטח בכניסה יהיה נחמד ויכוון אתכם לבניין בו נערכת הבחינה, אבל במידה ולא, אתם בבעיה. בשביל למנוע מכל הסיטואציה הזו להתרחש, אני ממליצה לעשות סיור מקדים באוניברסיטה, וללכת לבדוק איך להגיע לבניין ולכיתה בה שובצתם למבחן. מדובר בעניין של חצי שעה לכל היותר, ורוב הסיכויים שהבניין בו אתם נבחנים יהיה סגור בכל מקרה בגלל הלימודים המקוונים, אבל עצם הידיעה שביום עצמו אתם תדעו לאן ללכת בדיוק, ולא תלכו לאיבוד, תרגיע אתכם ותוריד מעט את הלחץ ביום עצמו.
 5. רגע לפני תחילת המבחן- הגעתם כבר לכיתה, הנחתם את הדברים, ויש לכם חצי שעה לחכות עד תחילת המבחן. מה תעשו בזמן הזה? כל דבר אשר מרגיע אתכם. עבורי זה היה להאזין למוזיקה שאני אוהבת, להסתובב מסביב לבניין כמה סיבובים טובים ולהתמתח תוך כדי. עשר דק’ לפני התחלת המבחן כדאי כבר להיות בכיתה, כי בזמן הזה מחלקים כבר את חוברות הבחינה ועורכים הכנות אחרונות. אפשר בעשר דק’ האלו לשתות או לאכול משהו קטן (מותר לאכול ולשתות במהלך המבחן, אבל תמיד כדאי להיבחן על בטן מלאה לא?), ולהוריד את סף ההתרגשות, ולהיכנס למצב של קור רוח. איך אני הצלחתי להיכנס למצב הזה? זה לא היה פשוט, כי אני אדם לחוץ מטבעי, אז כתבתי לעצמי מכתב שיזכיר לי את הדברים החשובים באמת לקראת הבחינה:

” לעצמי כמה דק’ לפני הבחינה,

היי! אם את מעט מתרגשת, או צריכה תזכורת איך לפתור את המבחן הזה, זה הזמן. הנה תזכורת איך להתנהל בפרקים:

פרק כמותי- אסטרטגיה לניהול הפרק

פרק מילולי- סדר פתרון הפרק + אסטרטגיה

פרק אנגלית- סדר פתרון הפרק + אסטרטגיה

קרדיט- אוסף פרטי

המכתב שכתבתי לעצמי יום לפני המבחן

אבל מעבר לכל הפרטים הטכניים, הנה כמה עובדות חשובות שצריך לזכור:

 • את השקעת הרבה ולמדת בטירוף, אין סיבה שלא תצליחי במבחן. אם לא, זה ממש בסדר, כי המבחן הזה קשה, ומקסימום ילך לך יותר טוב במועד הבא כי תדעי למה לצפות.
 • המבחן הזה הוא יחסי. אם לכולם קשה וגם לך קשה זה לגמרי בסדר, ולא מעיד שתקבלי ציון נמוך דווקא.

הכי חשוב: תתעלמי מהחרדה וההתרגשות.
תרגלת את האופציות הכי נוראיות של סדר פרקים, וכל סדר שיבוא אין סיבה שיפחיד אותך, כי או שהוא קל לך יותר או שכבר תרגלת אותו. תזכרי לנשום עמוק ולעצום עיניים בזמן ההסברים על מילוי הבחינה, ותזכירי לעצמך שאת עושה את הכי טוב שלך, והשקעת את מירב המאמצים להצליח, כך שאין על מה להתחרט.

אני מאמינה בך שתעברי את המבחן הזה כמו גדולה, ותזכרי לא להתרגש מהפתעות. המבחן הזה רק יחשל אותך ויעשה אותך טובה יותר.”

ומה אחרי המבחן? הכי חשוב זה ללכת לנוח. לא דווקא חייבים לישון שנ”צ טוב (למרות שמומלץ), אלא לעשות משהו שמרגיע ומספק אתכם. עבורי זה היה ללכת לחוף הים ולעשות פיקניק עם חברה, ומישהו אחר יעדיף לצפות בעונה החדשה שיצאה לסדרה האהובה עליו, שלא צפה בה עד עכשיו בגלל הלימודים. ייקח לכם כנראה זמן לעכל שהמבחן עבר, ובבקרים פתאום לא תצטרכו לשנן מילים, אבל העיקר שהוא עבר!

אני מאחלת הצלחה רבה לאמיצים שבחרו ללמוד לפסיכומטרי,
מי ייתן וזה יהיה מבחן הפסיכומטרי הראשון והאחרון שלכם.

קרן-אור
נכתב על ידי
בתור בחורה צעירה, תמיד האמנתי (ואני עדיין מאמינה) בטוב ליבם של אנשים- עד שהגעתי לעולם הדייטינג והיקום צחק עליי. היו לי דייטים מוצלחים יותר ומוצלחים פחות, ואני פה בשביל לשתף אותם מנקודת המבט שלי.
לחץ על מנת להגיב

פרסם תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחזרה למעלה .