חינוך

מה שהג’וקר לימד אותי על קרימינולוגיה

Image by ErikaWittlieb from Pixabay
Image by ErikaWittlieb - Pixabay

כמעט כל מי ששמע שעשיתי תואר בקרימינולוגיה אמר: מגניב, אבל מה עושים עם זה? האמת, יש הרבה מה לעשות עם זה. תשאלו את הג’וקר

אי שם בשנת 2019 יצא לאקרנים סרט שובר קופות, הג’וקר. היו עליו אין ספור ביקורות, רובן טובות בהגזמה. ככה אני לפחות חשבתי. אני אוהבת סרטי גיבורי על, אבל רק כשהם של מארוול. פחות מעדיפה את בית היוצר של די סי (באטמן וחבריו). אולי זאת הסיבה שנמנעתי מלראות את הסרט על הג’וקר כל כך הרבה זמן.

אבל אז הגיע פסטיבל סרט ב-10 שקל או משהו בסגנון, והג’וקר היה בין הסרטים שמוקרנים. כמובן שתימניה קמצנית כמוני (וזה הזמן גם להזכיר את מדריך טיפ של התימנייהויש גם חלק ב’ ואפילו ג’) לא תיתן לאפשרות של הנאה במחיר מזערי לחלוף על פניה. ככה, שנייה לפני שהסרט ירד מהאקרנים, צפיתי בו.

האמת? וואו. לא מה שציפיתי, והצלחתי להבין את הביקורות. הג’וקר היה משהו אחר

קשה להסביר, ואני בטוחה שהרבה שראו את הסרט אולי לא אהבו אותו, אבל יש בו משהו. קודם כל, הוא ממש לא סרט גיבורי על נורמטיבי. הוא הרבה יותר אנושי, אין בו כוחות פנטסטיים ויש לו סאונד סופר קלאסי. הוא מספר על אדם שאנחנו יודעים כמה אכזרי הוא הופך להיות, אבל מתוודעים אליו כשהוא בנאדם אחר לגמרי, אפילו בנאדם טוב.

ואיך זה קשור לקרימינולוגיה? לימודי קרימינולוגיה באים לתת פרספקטיבה על עבריינות ועל פשיעה. איך זה מתחיל, מה הסיבות לזה, מאיפה זה מגיע וגם איך אפשר להתמודד עם זה. יש איזו סטיגמה על פושעים שהם אנשים רעים, והרבה פעמים זה נכון, אבל זה מגיע מאיפשהו. עבריינים הם קורבנות של נסיבות, ואת זה הקרימינולוגיה מלמדת.

קרימינולוגיה ג'וקר

Photo: BROTE studio – Pexels

היופי בתואר בקרימינולוגיה זה שהוא קצת מהכול: משפטים, סוציולוגיה, פסיכולוגיה

קרימינולוגיה זה תחום די חדש (וחדש זה שנות ה-70 פלוס מינוס) ועדיין, הוא משתנה ללא הרף בדיוק כמו מושא המחקר שלו. פשיעה היא דבר מאוד דינמי, היא תלויית מקום, זמן, תרבות וחברה ולכן גם משיקה להרבה תחומים: למשפטים ולחוק, לאכיפה, להבנת המהות הפסיכולוגית של העבריין ולנסיבות החברתיות שהביאו אותו לפשוע.

פשיעה רוכשת אמצעים חדשים ככל שהטכנולוגיה מתפתחת, אז מצד אחד היא תמיד מתחדשת ויצירתית. מצד שני, יש בה הבניה מאוד שורשית, היא עוסקת במשהו מאוד קמאי (ראשוני, בראשיתי) בנפש האדם – דחפים, רצונות, פחדים. דברים שעומדים בבסיס כל אחד מאתנו. פשיעה תמיד הייתה בעולם והיא תמיד תהיה, ולכן היא כל כך מעניינת.

סבבה שזה מעניין, אבל מה עושים עם זה בתכל’ס, אחרי הלימודים?

שאלה מצוינת. חייבים להודות, אין הרבה אופציות בשוק הישראלי לקרימינולוג/ית נטו. רוב המקומות שמלמדים קרימינולוגיה (אני הייתי באוניברסיטה העברית בירושלים) משלבים את זה כמסלול חד-חוגי עם עוד משהו, כי זה באמת מקצוע חדש יחסית שנוגע בהרבה תחומים. ובכל זאת, יש הרבה איפה להשתלב גם עם קרימינולוגיה.

איפה? במקצועות שקשורים בפשיעה ובאכיפתה, או בהתמודדות עם פשיעה. למשל מוסדות ביטחון, משטרה (חקירות, מז”פ ועוד), שירות בתי הסוהר, עבודה סוציאלית. אפשר גם להתפתח לעריכת דין (יחד עם תואר במשפטים) או לתחומים יותר טיפוליים כמו גישור סכסוכים (משפחה, עסקים). תמיד גם אפשר להישאר בזירה המחקרית, יש כל כך הרבה מה לחקור בקרימינולוגיה!

קרימינולוגי

Photo: Clement Nivesse – Pexels

רגע אז מה באמת הקשר בין הג’וקר ובין קרימינולוגיה?

פעם כתבתי כאן פוסט על הגשמת ציפיות בזוגיות, ושם כתבתי שיש גם הגשמת ציפיות שליליות מהחברה ושזה נושא לפוסט אחר. אז וואלה! הנה הוא. הגשמת ציפיות שליליות קשורה מאוד גם לג’וקר וגם לקרימינולוגיה. כבני אדם, אנחנו תמיד מושפעים מהסביבה שלנו. ובתור בני אדם, אנחנו גם משפיעים על אחרים.

יצא לכם לתייג פעם מישהו? לא בפייסבוק, בחיים האמיתיים. אם הסביבה מתייגת אדם בתור ‘פושע’, זה בסוף מה שהוא גדל להיות. הוא יכול להיות אדם חכם, רגיש, מקסים ואכפתי – אבל כשהוא מקבל בעיטות כל החיים, כשמרחיקים אותו מסביבה תומכת, כשקוראים לו בשמות ודוחקים אותו לפינה, בהרבה מקרים הוא יהפוך להיות מי שהוא תוייג להיות: אלים, חשדן ומחוספס.

זה מה שקרה לג’וקר, וזה גם מה שמלמדים בקרימינולוגיה

למדתי הרבה קורסים בקרימינולוגיה, אבל כמעט כולם חזרו על אותם עקרונות, ובראשם: נסיבות. אי אפשר להיות מנותק מהסביבה שלך, אם גדלת במשפחה שבה אין הרבה כסף ושאלימות היא הדרך לפרוק מתחים, יהיה לך קל לעשות את זה בעצמך. אם גניבה היא הדרך היחידה לשים כסף על השולחן, כי לא מקבלים אותך למקומות עבודה, זה איפה שתמצא את עצמך בסוף. אפשר לצאת משם, אבל זה מאוד מאוד קשה.

במקרה של הג’וקר – אם כל החיים הרביצו לך, לקחו ממך כל מה שטוב, אם גדלת לתוך עולם שקרי והתייחסו אליך כמו לחלאה… לתוך המשבצת הזאת אתה גדל, ובתוכה אתה מנסה, באופן הישרדותי והגיוני מאוד, להיות בעל שליטה. להיות תוקף במקום קורבן, להיות פוגע במקום נפגע. משם כל זה מתחיל, ואז זה רק הולך ומידרדר.

קרימינולוגיה זה עולם שלם, מורכב ומעניין – ואני מציעה לכם הצצה קטנה לתוכו

זה היה קרימינולוגיה על קצה המזלג. יש עוד כל כך הרבה שלומדים בתואר הזה, ועוד כל כך הרבה שלומדים אחר כך בעיתונות, בחדשות, בפסקי דין שיוצא לכם לקרוא, בסיפורים שאתם שומעים בפייסבוק, ובכל מקום אחר. פשיעה תמיד קיימת סביבנו ותמיד אפשר להסתכל עליה דרך משקפיים אחרות ולחשוב לרגע מה עומד מאחוריה.

יש לי עמוד פייסבוק בשם מבוסס על סיפור אמיתי עם צדדים נוספים בקרימינולוגיה 💖

ואתם כמובן מוזמנים! 🙂

תמונת נושא של עמוד הפייסבוק

מעוצב באמצעות Canva, מקשר אל עמוד הסיפורים הקרימינולוגיים שלי

מור משרקי
נכתב על ידי
מור, בת 27. גבעתיימית טריה וירושלמית באופי. מצטיינת דיקן בתואר בקרימינולוגיה ובספרות עברית. בימים קופירייטרית במשרד פרסום ובלילות כותבת על כל דבר אחר, כולל סיפורים עליכם, כנראה. חיה קריאה ונושמת כתיבה, אוכלת אותיות כשמתחשק לי.
לחץ על מנת להגיב

פרסם תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחזרה למעלה .