חינוך

האם הקורונה תביא לשינוי שיטת הלימוד בעתיד?

קרדיט Getty images

ביום שבתי הספר נסגרו (תודו שזה משפט אפוקליפטי משהו) מורים ומורות בכל רחבי הארץ שמחו וצהלו, לא רק כדי להצדיק את חודש אדר, אלא משום שהחליטו לאמץ לכמה הימים הקרובים מודל של למידה מרחוק. במודל זה המורים שולחים לתלמידים, במדיות שונות, משימות שהם צריכים לשלוח בחזרה עד שעה מסוימת ולקבל על כך ציון

אם משרד החינוך ישכיל לאסוף נתונים על הצלחת המודל הזה בעת הזו, אולי בתי הספר יוכלו סוף סוף להתקדם ולשקול סוגים שונים של למידה או כיתת לימוד כפי שזה נקרא היום.

כשסיימתי את התואר השני בהוראת השפה האנגלית התחלתי ללמד בבית ספר תיכון את כל הרמות בהכנה לבגרות. אני רואה את העומס שבו נמצאים התלמידים בתיכון ואת העובדה שאת רוב כישוריהם הם משקיעים במידע פחות רלוונטי לחיים שלהם. ישנם תלמידים שלא יודעים לעמוד מול אנשים ולהציג את הרעיונות שלהם שלא לדבר על לכתוב אותם בשפה זרה או בשפת האם שלהם כשהם מגיעים אל התיכון.

העולם שלנו משתנה ובתי הספר פחות
הכיתות נראות פחות או יותר אותו הדבר ומקושטות בתלמידים חמודמודים שלא תמיד יודעים מה רוצים מהם “ומה אתם הולכים ללמד אותי? מה ארוויח מכם?” קצת כמו השינוי שמתרחש בהשכלה הגבוהה כשסטודנטים מתחילים לשאול- מה אתם תתנו לי שלא אקבל במקום אחר. לכן בתי ספר מתמחים בלשווק את עצמם לתלמידים אבל אין להם באמת משהו “למכור” להם חוץ מאותו טריק של לוח, מורה, שולחן, כיסא תלמיד…

אם כעת יוכלו להבטיח להם לקבל עוד כישורי מציאות, יבואו התלמידים בחדווה רבה יותר ללימודים (אני לא משלה את עצמי, אין תיכוניסט ששמח לבוא לבית ספר, אבל אולי יבוא בפחות זעם).

xrender / iStock

העובדה שוירוס הקורונה הגיע למחוזותינו מלחיצה ומכניסה ציבור שלם לפאניקה קטנה. יש בה הרבה רבדים שליליים. אני מוצאת שהעובדה שתלמידים יתנסו לאורך זמן בלמידה מרחוק יכולה להקנות להם כישורים חדשים שלא למדו עד כה בבית הספר. הם יצטרכו לגשת לגוגל דוקס, ליצור מסמכים לבד, להכין מצגת, להקליט אל עצמם ולתקשר עם המורה שלהם במייל, בהתכתבות.

אין ברירה אלא ללמוד לנסח ולהתנסח. אין ברירה אלא לקרוא ולחפש ברשת, אין ברירה אלא לעשות הכל כמו שצריך כי יש על כך ציון אז חייבים.

יכול להיות, רק יכול להיות שהתלמידים והמורים שיחזרו מחופש ה’קורונה’ יהיו שונים ומעניינים יותר כי שני הצדדים יצטרכו להיות יותר טכנולוגיים ולשני הצדדים לא יזיק קצת ללמוד ולהתפתח בנושא.

יולזי
נכתב על ידי
יולזי, אשת איש וחתול, אמא, מורה, כותבת, מרגישה.
לחץ על מנת להגיב

פרסם תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחזרה למעלה .