חינוך

חינוך לערכים בעזרת אפליקציה

קרדיט pixabay

החינוך הוא מה שנשאר, כאשר שוכחים את כל הדברים שלמדנו בביתהספר

הפעם לא אדבר על המיזם החדש, כפי שעשיתי בפרקים הקודמים, אלא אדבר על התכונה שלדעתי החשובה ביותר במוצר – הערך החינוכי שלו. כדי להסביר זאת, צריך להגדיר ראשית מהו חינוך ומה המטרות שלו.

אז כמובן שהחינוך שונה מאד מחברה לחברה ושונה בגילאים שונים.
בחברה חרדית לדוגמה, החינוך יהיה בד”כ בעזרת “מלמדים” או רבנים, ויתרכז במטרת העל שהיא “לעבוד את השם”.
בחברה קיבוצית (של פעם), אופי החינוך היה חברתי ומטרת העל הייתה לייצר את “האדם העובד”. בתנועת הנוער שבה אני גדלתי דיברו על  “שלושה דברים העולם עומד” – תורה ועבודה וגמילות חסדים”, ואחרי 67 המוטו עשה הסבה ל”עם ישראל, בארץ ישראל על פי תורת ישראל”.

כשאני מדבר על חינוך, אני מדבר על שתי מטרות על:

 • חינוך לערכים, כמו שיתוף, אחריות, עזרה לזולת, התחשבות בחלשים וכו’… אלו ערכים אוניברסליים שבאופן כללי אפשר להכניס אותם תחת הכותרת “ואהבת לרעך כמוך”.
 • חינוך להשתלבות בריאה בחברה, מה שהיום נהוג לכנות “לימודי ליבה” כשהמטרה היא שבוגרי החינוך לא יהיו “רק” אנשים טובים, אלא גם אנשים מועילים לחברה, ובמקביל ואולי כתוצאה מכך, שיהיו להם חיים מאושרים.
ציור של מישהו עוזר לאחר לטפס

קרדיט pixabay

אז מה יש במסיבבה שהוא חינוכי?

מסיבבה בנויה על שיתוף ועזרה הדדית.
אמנם ניתן לבנות ולנהל מסיבה רק על ידי אדם אחד, אבל אז ניצול היכולות של מסיבבה הוא חלקי בלבד. המחשבה העיקרית שלי בבניית האפליקציה הייתה שקבוצת תלמידים משתפת פעולה בבניית פרויקט המסיבה ולכן בשלב ראשון, מנהל המסיבה (יכול להיות המחנך) מגדיר את המסיבה (מסך הוסף מסיבה) ומזמין את התלמידים להירשם ל”ועדת מסיבה”.

כל תלמיד מקבל אחריות על משימה אחת (או יותר, אם אין מספיק תלמידים) והוא מנהל אותה בפיקוח של מנהל המסיבה.
מכיוון שכמעט בכל המשימות מנהל המשימה מפרסם “בקשה”, שאר חברי הוועדה מתבקשים להציע הצעות (ולהעיר הערות על ההצעות).

כל חברי הוועדה יכולים לראות את התקדמות המשימות ולעזור (אם צריך) לקדם אותן. ישנן משימות שדורשות יותר שיתוף פעולה, לדוגמה – בחירת מתנה משותפת, שבה נדרשים החברים לדרג את ההצעות למתנה. ישנה גם משימה של בחירת “הפרטים” שכל אחד יביא למסיבה – שבה מצפים מהמשתתפים להציע מה להביא, ואח”כ לבחור את הפריט שכל אחד יביא.
ועוד. מכיוון שכל המשימות חשובות, התלמידים לומדים את ערך השיתוף והעזרה הדדית בביצוע המטלות. כמובן שבאחריות המחנך לנטר את ההתקדמות ולבקש מהתלמידים לעזור אחד לשני במידת הצורך. ברובד השני, מסיבבה מראה לתלמידים את הכוח של שימוש בכלים ממוחשבים.

שוק העבודה היום, ועוד יותר בעתיד, דורש מיומנות בכלים ממוחשבים.

החל בתכנת וורד לעריכת טקסט, תכנת אֶקְסֶל להצגה וניהול נתונים, תכנות עריכת תמונה ווידאו, ועד תכנות לניהול פרויקטים. מסיבבה נותנת לתלמידים אפשרות להתנסות בכלי לניהול פרויקטים, כך שבפעם הבאה שהם יתקלו בתוכנה מסוג כזה זו לא תהיה להם הפעם הראשונה.

בנוסף, ישנם במסיבבה מספר (קטן) של מקומות שבהם התלמיד יכול ללמוד כלים מתמטיים. לדוגמה, לאחר דרוג המתנה על ידי התלמידים, מוצג עבור כל הצעה הציון שהוא קיבל בדרוג (שהוא ממוצע משוכלל) ולידו סימן שאלה. מי שילחץ על סימן השאלה יראה טבלה שבה מוצגת באופן מאד יפה הדרך לקבלת הציון.

לדעתי, מכיוון שהציון הזה הוא משהו שהתלמידים מבינים אותו, הם יוכלו (אולי בהדרכה של המורה) להבין את דרך חישוב הציון. כמו כן, הצגת התשובות של האורחים במשימת שאלות, מוצגת באופן גרפי (פָּאי) שהוא כלי מתמטי להצגת נתונים יחסיים.

שלט אוהבים ללמוד

Photo by Tim Mossholder on Unsplash

חֲנֹךְ לַנַּעַר עַל פִּי דַרְכּוֹ

היתרון של מסיבבה שהוא כלי כייפי.
ראשית, כל תלמיד ייהנה יותר ממסיבה שהוא עזר להכין, מאשר ממסיבה שהוא בסה”כ שותף פסיבי.
שנית, עצם קבלת התואר מנהל משימה, לדוגמא – איתן לוי מנהל משימת לוחות זמנים, נותנת תחושת גאווה לתלמיד.
כמובן שיש כאן אתגר לא קטן של המורה לשלב את כל התלמידים (אם צריך אז לנהל שתי מסיבות במקביל – לדוגמה – מסיבת בר מצווה ומסיבת סיום שנה) ולעזור לתלמידים חלשים שלא מבינים מה צריך לעשות.

אם הייתי מחנך, הייתי מקדיש שיעור חינוך לנושא של עזרה הדדית ועזרה לחלשים, ואם התלמידים יפנימו את הערך הזה, דיינו.

לסיום –כל מורה שירצה להתנסות באפליקציה וישאיר לי הודעה, אשמח ללווות אותו ולעזור לו כמיטב יכולתי.

 

 

מְסִיבָּבָּה
נכתב על ידי
מהנדס תוכנה, מפתח, יזם והקים מספר סטארטאפים מאמין בגישה "אף פעם לא מאוחר ללכת בעקבות החלום".
תגובה 1

1 תגובה

 1. Avatar

  צחי כהן

  17/08/2020 16:04

  הי , אני עובד עם איתי הרמן על מיזם החינוך, מוזמן ליצור קשר zahi.cohen@Lba.co.il
  לא מצאתי את פרטי הקשר מהודעתך.
  בברכה

פרסם תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחזרה למעלה .