חינוך

שוק ‘קח תן’ של סקס

קרדיט צילום: pexsels - צלם: pexabay
קרדיט צילום: pexsels - צלם: pexabay

פרשת האונס באילת הסעירה את כולנו וממשיכה להדהד בתקשורת ולצבור גלים של נשים וגברים כעוסים. יש הרבה על מה, מדובר בפרשה מזעזעת שאני אישית בכל פעם ששומעת עליה מצטמררת מחדש ומטלטלת את ראשי. עצוב לי מעט לומר זאת, אבל עבורי היא היוותה השראה

לפני שאתם ממהרים לשפוט אותי ולבוא אליי בעליהום של צרחות, מזמינה אתכם להקשיב לי קודם. השראה שלוותה בהמון חומר כתיבה על הנושא. השראה במחקר לכל מה שקשור בהטרדות מיניות, דיבור עם גברים ונשים רבים על תחושותיהם בנוגע לתרבות האונס ותחושותיהם בנושא המאוד רחב: יחסי נשים-גברים.

אך יותר מכל- המקרה הזה היווה לי השראה בנוגע לדיבור נכון ופתוח על סקס ומיניות.

קראתי המון טוקבקיסטים ברשתות החברתיות על אותה נערה. הטוקבקיסטים כינו אותה ‘נותנת’, ‘זונה’, וגם ‘שרמוטה’. מספר הגברים הרב שאנסו אותה, נתן לאנשים את הלגיטימציה לחשוב שאותה נערה רצתה בזה, ומה פתאום ‘נותנת’ ל-30 גברים.

זה גרם לי לחשוב על הפעלים ‘לאבד’ ו’נתינה’. פעלים שמקושרים הרבה פעמים ליחסי מין. לרוב כשהבחורה לא רוצה לשכב באותו הרגע, התגובה היא כזו: “נו אבל מאמי, למה את לא נותנת, למה את לא רוצה, למה את ככה”. ואנחנו הנשים, מתייחסות לבתולין שלנו כאל משהו שאנחנו מאבדות (איבדתי את הבתולין שלי ל-x) או נותנות, שיחה שגרתית בין בחורה שמתחרטת ששכבה עם מישהו ומספרת על כך לחברתה, עשויה להישמע כך: “נו אז למה נתת לו?”, “סתם, כי לא היה לי כוח לריב איתו שלא נעשה את זה”.

אונס

קרדיט צילום: Pexsels- pexabay

בנות וגם בנים, שאלה לי אליכם – למה להתייחס לקיום יחסי מין כאל משהו שלוקחים או נותנים?

קיום יחסי מין הוא דבר שצריך להתבצע בהדדיות והסכמה, לא רק אם היא מרגישה מוכנה או רוצה. שניכם, צריכים לרצות ולהרגיש בשלים ומוכנים לכך, והיחס לכך צריך להשתנות. כשבחורה בתולה שוכבת עם גבר היא אינה ‘מאבדת לו את הבתולים’, כי הרי שאם היא מאבדת משהו – מלשון אבדון – אם כך היא בהכרח תתחרט על כך, תהיה עצובה או מתוסכלת. והאם לא קורה המון פעמים שנשים שוכבות עם מישהו בפעם הראשונה, מישהו שהן מרגישות בטוחות ואהובות איתו, ויוצאות מהאקט מאושרות? כי אני בטוחה שיש המון מקרים כאלה.

פרסמתי גם פודקאסט בנושא שגרר המון תגובות, טובות יותר וגם המון טובות פחות. אנשים סירבו להבין למה אני עושה את ההקשר בין המקרה שקרה באילת (שהוא אכן, מזעזע בכל צורה אפשרית) לבין סקס, כי במקרה ההוא לא התרחשו קיום יחסי מין בהדדיות והסכמה, אלא התרחשה פגיעה מינית – אונס. ולאותם אנשים – אתם לגמרי צודקים! אבל בעיניי – המקרה שקרה באילת על בסיס תגובות הנאצה שאותה נערה קיבלה, בנוסף להיותו wake up call רציני בנוגע להטרדות מיניות ותרבות האונס בחברה – הוא גם wake up call רציני בכל הקשור לדיבור נכון על יחסי מין. התייחסות נכונה לאקט מסוים, עם רגישות וכבוד. הבנה שאפשר לדבר על הנושא הזה ברגישות ובכבוד, נשים עם נשים, גברים עם גברים, והפלא ופלא – גם נשים וגם גברים יחד.

וחבל מאד שצריך מקרים מחרידים כמו מה שקרה באילת, כתזכורת לכך.

שחר בן ימיני
נכתב על ידי
לחץ על מנת להגיב

פרסם תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחזרה למעלה .