העצמה

גם וגם וגם

קרדיט אלבום פרטי

אם תשאלו אותי, עד גיל 30 בכלל לא ידעתי מה אני רוצה להיות כשאהיה גדולה. רק כשהנחתי את הרגל שלי בצד השני של העשור, התחיל הבעבוע. הרגשתי שאני צריכה לעשות משהו ופה התחיל המסע שלי

הבעיה היא, שעשיתי במקביל כמה דברים. היו לי לא מעט כישורים וכל הזמן הרגשתי שכל עוד אני לא מתמקדת במשהו, אני לא באמת עושה. אפשר לומר שאני שייכת לדור שנולד על התפר, בין עולם העבודה הישן לעולם העבודה החדש.

בעולם הישן אנשים נכנסו למקום העבודה אחרי הצבא ויצאו ממנו בפנסיה, במקרה הטוב החליפו פעם בחיים עבודה, אבל יציבות וקביעות היו הדבר הכי חשוב. בעולם העבודה החדש דנדש, החבר׳ה הצעירים מחליפים עבודה בכל שנה עד שנה וחצי ומתקדמים לתפקיד הבא כשיציבות פחות ממלאת תפקיד, אבל שכר והגשמה כן וחוץ מזה, הדור הצעיר יצר לעצמו צורות עבודה אחרות לגמרי מצורות העבודה המסורתיות והגדיר מחדש את החוקים.

הם יכולים להיות גם שכירים וגם עצמאיים, גם לעבוד בחברה גדולה אבל גם לעבוד מהבית, גם לעסוק במשהו אחד וגם לעסוק במשהו אחר שלא קשור בכלל. אבל לפני כשני עשורים כשהתחלתי לשאול את עצמי מה אני רוצה לעשות וגם לעשות צעדים לכיוון, הייתי שבויה בגרסה הישנה. חשבתי שאני צריכה להתמקד במשהו אחד וזה יצר אצלי המון בלבול.

כי מצד אחד רציתי לכתוב. והרי ידוע שאנשים כותבים הם סוג של מהורהרים עם הראש בעננים והם צריכים להתבודד כדי לכתוב והאופי שלהם הוא קצת אקצנטרי (כי ככה ראיתי בסרטים). מצד שני הייתי מאד ביצועיסטית, עם הרגליים על הקרקע, הכי רחוקה מה״טיפוס האמנותי״. וחשבתי שאני צריכה לבחור.

ואז הכרתי אישה שהיא גם סופרת וגם מנהלת מוסד גדול וסיפרתי לה על הדילמה שלי. סיפרתי לה, כי היא הייתה אישה של גם וגם. והיא סיפרה לי על ביאליק שגם הוא היה כזה- גם סופר ומשורר ומסאי וגם מו״ל (מוציא לאור).

וברגע שהבנתי שאני לא חייבת לבחור, משהו השתחרר.

מאז, אני גם וגם וגם וגם. וזה יוצר לי עניין ואף פעם לא משעמם לי אבל עם יד על הלב, זה יכול גם להסיט מיקוד ולהתיש. ובסופו של דבר כמו המון דברים בחיים, הכל טמון במינונים.

אז שתהיה שנה של גם וגם – שהיא גם תהיה טובה וגם מצוינת!

 

מיכל זוהר בן דור
נכתב על ידי
כותבת, מספרת סיפורים, בעלת דעות בלתי חתרניות אבל מחבבת תיאוריות קונספירציה. מחברת הרומן ההיסטורי ״הסלון ובעלת העסק ׳מילה טובה: כתיבה שעובדת׳.
לחץ על מנת להגיב

פרסם תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחזרה למעלה .