העצמה

על התודעה ושינוי תודעתי

pexels + עיצוב פרטי

בטקסט הקודם שהעליתי תיארתי מחשבה פשוטה נטולת התניות (הכל יחסי), תחת השפעה של משנה תודעה שהובילה לשינוי קל (אך לא מוחלט), באופן שבו שאני בוחרת לתפוס דברים שונים בעצמי ובחברה שלנו בחיי היומיום. כמובן שיחד עם הביקורת החיצונית של הסביבה והביקורת העצמית הקצת יותר נוקבת הגעתי לשאלה שהובילה אותי לכתוב את הטקסט הזה

מתי הגעתי למצבים משני תודעה ללא עזרים חיצוניים?

או ליתר דיוק – ללא עזרים שמשפיעים באופן מכוון וישיר על התודעה שלי.
אז רגע לפני, מהי תודעה בכלל? ומהו שינוי תודעתי?
אני מחזיקה את עצמי ממש חזק כדי לא לחפש אחר הגדרות שונות ומתוחכמות בגוגל למילה “תודעה”, ואנסה לפשט את המושג הזה במילים שלי בלבד. הדרך שבה אני תופשת את התודעה הינה קודם כל – נקייה ובעלת אהבה אינסופית. כמו תינוק שנולד, רגע אחרי שפקח את עיניו, וכל דבר שנתקל באחד מחושיו מלהיב אותו – הכל חי, הכל אמיתי ומרגש, אין קול בראש שמנסה להרחיק אותך מההוויה. אותה הוויה נטולת אינטרסים ואגו, ואם תרצו – תוכלו לקרוא לה גם אלוהות, או אלוהים, או יהוה. מה שעושה לכן את זה.

החיות שמתקיימת ללא שפה שמתבנתת את המראות שנתקלות בעינינו, אין שום דבר שמונע ממך להיות נוכח כאן ועכשיו – זוהי תודעה. ויש את הציניים שיגידו – בטח שהתינוק מתרגש, הכל באמת חדש לו! ויש אותי שעונה על שאלה שצינים היפותטיים שאלו אותי – כל עוד התודעה של התינוק המתפתח הזה תישאר נקייה ונטולת התניות של המוח, הוא יוכל לעבור חיים שלמים מחובר לתחושת החיות והאהבה שקיבל עם נחיתת האונס שלו בכדור הארץ.

במצב תודעתי מחובר ונוכח, אותו מצב שלם, גם האחות שמיילדת את אותו תינוק יכולה להיות נוכחת במצב התודעתי שבו התינוק הנולד נמצא בו, אולי לא בהכרח ברגע שהיא מיילדת אותו, אבל אתם הבנתם את הנקודה. למה ואיך? כי תודעה נקייה אינה זקוקה לעזרים חיצוניים כדי להתרגש, השלווה היא שממלאת אותה, והאהבה האינסופית. אין שעמום, כי הכל כבר שלם, הכל מלא ומושלם, בדיוק איך שהוא עכשיו.
נייס, אהבתי. מזל שלא הלכתי לבדוק בגוגל.

רובינו מודעים לעובדה שהחיים המערביים-מודרניים שלנו קצת מקשים על עניין השלמות בתוך הרגע הזה, שזה דיי הגיוני בהתחשב בכך שמטרתם העיקרית הינה להרחיק אותנו מהרגע הזה ולהציע לנו קשיים, פחדים וחרדות.

ולכן, כמו כל יצור חי שלוקח חלק בנטל של חווה הזונה הזאת שהייתה חייבת לאכול מהתפוח הארור ההוא (עץ הדעת לאלו שלא עשו שיעורי בית), עלינו לרדת לעומק העניין כדי להבין את משמעות התודעה. ובכן, אז עכשיו ששיחקתי אותה ממש והפצצתי עם הגדרה שבעיניי דיי מדייקת את הדרך שבה אני תופשת את התודעה – מהו שינוי תודעתי?

אתן לכם דוגמה פשוטה – פז בעלת התבניות וההתניות המובנות של המוח אינה מסוגלת להסתכל על מה שהיא עושה ולפרגן לעצמה, וגם אם היא חושבת דבר חיובי על הפרחים הפורחים שחיים בה, היא תהנה מהם לרגעים ספורים בשקט ובמבוכה, ותמות שתחושת הסומק החמימה בלחיים תחלוף כבר כדי שתוכל לחזור להיות פז הפחדנית והמתוכנתת שנבנתה לה באופן סיסטמטי במשך שנים. ובמקום – הנה היא, מדברת על עצמה בגוף שלישי ומפרגנת לעצמה על שהצליחה לעשות משהו שהייתה בספק שתצליח לעשות בצורה מספקת – להגדיר מהי התודעה ומה זה בעצם שינוי תודעתי.

love your own flowers

צויר על ידי.

אז איך השינוי התודעתי התבטא פה בעצם?

ניצבתי מול הרגל של האגו הפחדן שלי שתמיד דואג להוריד אותי למטה ולהשאיר אותי חנוקה בים של סערות רגשיות, והפעם – לא ניסיתי לנתח את הפחד, לא ניסיתי להזדהות עמו בעזרת העבר שלי. אני מחבקת את הפחד, נותנת לו את המקום שלו בתוכי, לא מתנגדת אליו, ובאותה מידה – גם לא נותנת לו לשתק אותי. הוא לא חלק ממני, וכל עוד אני לא אעצים אותו בעזרת מחשבות טורדניות ושיתוק, כך הוא גם יבין מהר יותר שהוא לא רצוי, ויפנה מקום לאהבה וחמלה עצמית.

ובכן, אם התודעה כזו טהורה למה שינוי תודעתי בעצם לוקח אותי חזרה למקום שבו אני ‘נקייה’?

קודם כל, כמו כל דבר אחר בחיים שינוי תודעתי יכול ללכת לשני הכיוונים- חיובי ושלילי. צאו מנקודת הנחה שאם אתם חיים בתוך גוש פחד שרק מתגבר ומתעצם (דבר שיכול להתבטא בכל דבר בחיים באלפי צורות שונות כמו בחרדה, מחשבות טורדניות, לחץ וכדומה) השינוי התודעתי שלכם אינו בכיוון החיובי (אובייסלי). משמע – האגו משתלט עליכם וגורם לכם להזדהות עם כל אותם דפוסי החשיבה והמעשים השליליים, והכי גרוע – הוא גורם לכם להאמין שזה באמת מי שאתם. גורם לכם להתרחק מהאמת ומהשלווה שיש לתודעה הטובה והמלטפת שלכם להציע, באופן אגרסיבי, תחמני ומתוחכם כמעט כמו ממסד אכזרי שחוטף ילדים תמימים שברוב המקרים גם תימנים משום מה בתחילת שנות ה-50.

ואם ניקח את השינוי התודעתי למקום חיובי, נגיע לשביל שלא נגמר שכל מה שיש לו להציע עבורנו הוא חמלה אינסופית, חיות בכל רגע קיים, אהבה שרק מתגברת ומתעצמת ותחושת שלמות בכל רגע נתון. היות ובמקום השלם של התודעה – שום דבר אינו חסר ברגע הזה, ולכן אין דבר שהוא פחות ממושלם.

לא משנה כמה חזק ננסה להתנגד לתודעה שלנו, היא תישאר אותו דבר. אך כל עוד נשאר נתונים לשלטונו של האגו, נמשיך להזדהות עמו ועם הדרך העגומה שבה הוא בוחר לראות את העולם, לא נהיה מסוגלים לקבל על עצמנו את הטוב שהיא מציעה, ולכן נמשיך לחיות תחת שלטונו האכזרי של האגו הפחדן והעלוב.

זה רק אני או שאפשר לדמות את האגו לממסד? זה רק צירוף מקרים בעינכם או ש…?? עזבו, לא אכביד עליכם כרגע, נמשיך. חזרה לשאלה לשמה התכנסנו, מתי הגעתי למצבים משני תודעה ללא עזרים חיצוניים? אז עכשיו שאנחנו סגורים על האופן שבו אני תופשת את התודעה ומהו שינוי תודעתי בעיניי, אני יכולה לגלות לכם על הסוד הכי כמוס שלי.
בואו תתקרבו, בשקט בשקט.
ספרים.
כן כן, אתם קראתם את כל זה בשביל התשובה הברורה מאליה הזאת. ובכן, מטרתי לא הייתה לעצבן, אך כן לסקרן ולהתניע כמה גלגלים חלודים במוח.

קחו את הזמן לתת למה שכתבתי לחלחל – תחשבו על זה, תנשמו את זה, תאהבו את זה, מבטיחה שאני אוהב אתכם בחזרה גם אם תבחרו לעשות ההפך. והכי חשוב – תאהבו את עצמכם, ותזכרו דבר שאף אחד מעולם לא טרח להגיד לי – התשובות אינן ממתינות לנו במוח. האמת היא במקום שהמוח לא יכול לתפוש, עמוק בתוך השלווה האינסופית והשקט, אי שם במקום שבו התודעה הנקייה חיה בהרמוניה. כדי לעזור למוח שלנו להבין אפשר להגיד שזה מצב שבו התודעה היא ששולטת בגוף ובמוח – ולא להפך.
בטקסט הבא תמצאו את משני התודעה הסאחיים הכי חזקים שיצא לי לחוות, מקווה שתגיעו לשם כאשר אתם במקום קצת יותר שלוו וקרוב לעצמכם, וכך אולי גם תצליחו לקרוא את כל המילים שאינם אכתוב.

Miss puzz
נכתב על ידי
בת 22 ממרכז הארץ ובטח עכשיו אתם חושבים לעצמכם משהו כמו "אז יש פה אחת שחושבת שהיא יודעת הכל." אז תרשו לי להגיד לכם משהו יא בני *****, אתם צודקים לחלוטין. ובנימה זאת, אם אתם המשכתם לקרוא עד פה אז כנראה שיש משהו בכתיבה שלי שמושך אתכם - ברוכים הבאים למוח המעוות שלי. תשמרו על שקט, מספיק יש פה בלאגן.
5 תגובות

5 תגובות

 1. Avatar

  ברבור

  12/11/2020 10:26

  מדויק .

 2. Avatar

  לילית

  12/11/2020 13:44

  מקסים ✨
  ממליצה לקרוא את ספריו של אושו.
  הם מדברים בערך על מה שנאמר כאן בצורה יותר מורחבת 🙂

 3. Avatar

  Shir Mizrahi

  12/11/2020 13:47

  מעוררת מחשבה!!! מדהימה!!

 4. Avatar

  מיכל אשכנזי

  12/11/2020 21:32

  ממצב של תודעה למצב של ידיעה… בו אנו יוצרים את ההוויה. מעולה את !!!

 5. Avatar

  מיכל אשכנזי

  12/11/2020 21:35

  ממצב של תודעה… למצב של ידיעה שיוצרת את ההוויה. מעולה את!!!

פרסם תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחזרה למעלה .