העצמה

הקסם שבמפגש אחרי הלידה

שרה גרשון צעדים ראשונים
Image by Omar Medina Films from Pixabay

כשיולדות מתקשרות אלי ושואלות אותי על תהליך הליווי בלידה אני אומרת שפגישת הסיכום אחרי הלידה היא הפגישה האהובה עלי. הן לרוב מתפלאות ולא תמיד מבינות למה, עד שאנחנו מגיעות לפגישה הזו. להיות ברגע הזה, אחרי הלידה, אחרי הדרך שעברנו, המפגש הזה ביני לבינם – היא, המלווה שלה והתינוק או התינוקת החדשה הזו שבאה לעולם – זה תמצית הקסם של העבודה שלי.

עכשיו שהצטרפתי לצוות המדריכות של צעדים ראשונים אני זוכה לעשות את הפגישה הזו כמה וכמה פעמים ביום הדרכה מרוכז. נכון, אלו לא יולדות שלי שליוויתי במהלך ההריון והלידה. אבל עדיין, יש משהו מיוחד במפגש עם אישה אחרי לידה שלפעמים מרגישה עייפות, בלבול, עומס רגשי או סתם צורך לשתף במה שעובר עליה.

שרה גרשון דולה פוסט פארטום

Image by Iuliia Bondarenko from Pixabay

 

זה מפתיע אותי כל פעם מחדש כמה הן צמאות לשמוע. כמה התקופה הזו מבלבלת, למרות כל מה שהיא התכוננה, למדה או קנתה מראש.

אז על מה מדברים? המון המון על האכלה, שאלות על הנקה ועל תמ”ל. שמתי לב שאימהות בפעם הראשונה יהיו הרבה יותר מבולבלות לגבי הנקה מאשר אימהות שמניקות גם ילד שני ושלישי אבל אימהות שנותנות תמ”ל צריכות יותר הכוונה בין תינוק אחד לשני. אני חושבת שזה בגלל שהנקה היא מיומנות נרכשת. ברגע שעברת אותה פעם אחת עם הבכור/ה את כבר יודעת פחות או יותר מה ואיך לעשות. עם תמ”ל יש יותר צורך להכיר את התינוק שלך ולהבין בדיוק מה מתאים לו ואיך. איזה כמות הוא צריך? איזה פורמולה הכי מתאימה לו? איזה בקבוק הכי נוח לו? זה סוג של למידה מחדש כי כל תינוק וכל תינוקת הם אחרים לגמרי.

עוד נושא שכמעט תמיד עולה זה נושא השינה. תינוק חדש זה דבר מעייף! תינוקות נולדים לרוב עם שעון ביולוגי הפוך כי בתור עוברים התנועה של האמא במהלך היום מרדימה אותם, ובלילה כשהיא ישנה הוא מתעורר (ואז את מרגישה טוב טוב את הבעיטות שלו לצלעות…). אחרי הלידה הם ממשיכים בדפוס הזה, ואת לא מבינה למה במהלך היום הוא ישן “כמו תינוק” אבל בלילה לא מפסיק לבכות. עם כל העייפות שלך קשה להבין שעוד כמה שבועות זה יתאזן. לקראת גיל 3 שבועות השעון הביולוגי של התינוקות מתחיל להסתדר לפי אור-חושך וההורמונים שלהם מתאזנים בהתאם לשלנו (זה לא אומר שמגיל 3 שבועות תינוק ישן לילה שלם, אבל בהחלט יש שינוי).

יש עוד הרבה נושאים שעולים כמו התזונה של האמא, שיתוף של אחים גדולים, מתי נותנים מוצץ ועוד. אבל הרבה גם עולה בין המילים. במבט שלה, בשאיפה והנשיפה של האוויר. לפעמים כל מה שאישה צריכה זה לא את המידע הזה, זה מישהי שתסתכל עליה ותגיד לה “אני יודעת כמה קשה לך. את לא צריכה להיות חזקה עכשיו”. גם אחרי לידה, רובנו משתדלים להציג חזית יפה, טובה, נעימה. כל הפוסטים בפייסבוק יהיו בסגנון של “היום המאושר בחיי” או “אהבה ממבט ראשון, הלב מתפוצץ”.

אז לא, לא בהכרח זה אהבה ממבט ראשון. ולא לכולן זה מרגיש כמו יום מאושר. זה גדול, זה עוצמתי, זה מותיר סימן. אבל לפעמים לוקח זמן לעכל מה שהיה. לפעמים לוקח זמן לשקוע לתוך האימהות, ההורות ולהבין בכלל מה למעלה מה למטה. לוקח זמן להתאהב. לפעמים שבועיים ולפעמים חודשיים.

דיכאון אחרי לידה

Image by Pexels from Pixabay

אל תישארי לבד!

אם את מרגישה שאת שוקעת לתוך עצב תהומי, אם את מרגישה שקשה לך מידי אל תתני לזה להשתלט עלייך. דכדוך אחרי לידה זה טבעי, אבל אם הוא לא עובר אחרי שבוע שבועיים זה יכול להפוך לכדור שלג שגדל ללא שליטה. במקרה כזה את יכולה לפנות לטיפת חלב או לרופאת המשפחה שלך, את יכולה לדבר עם בן/בת הזוג שלך או לפנות לאשת מקצוע. לא תמיד צריך הרבה. לפעמים מספיק שמישהו יראה אותך, יראה באמת ויהיה שם לרגע עם מה שאת צריכה.

בשבילי, להיות שם עבורן ברגעים העצומים האלו זה זכות גדולה לא פחות מלהיות בלידה עצמה. נכון, אנחנו מדברות על מוצצים והנקה ושעות שינה. אבל מתחת לזה יש המון המון רגשות שרק מחפשים סדק להאיר את הכל.

אז כמו תמיד, #תודה_על_הזכות

 

 

 

 

 

שרה גרשון
נכתב על ידי
אישה, אמא, נפש חופשייה. מלווה ותומכת בנשים סביב כל מעגלי החיים.
לחץ על מנת להגיב

פרסם תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחזרה למעלה .