כסף

טיפ של התימנייה: ככה תחסכו כסף (חלק ג’)

טאבלט
Photo: Burak K - Pexels

הפעם כמו שהבטחתי, איך עושים כסף מהכסף? ברוכים הבאים לפוסט שהוא קצת מחוץ לקופסה (ולכיס) הכניסה לרציניים בלבד

אם נתקלתם בפוסט הזה בפעם הראשונה, אני רק אציין שבשני הפוסטים הקודמים הרחבתי על העקרונות ליישום התנהלות כלכלית חסכונית שהובילו אותי לחסכון של מאה אלף שקלים תוך שנתיים בזמן שהייתי סטודנטית:

  1. מודעות כלכלית. או: אפליקציות רבותיי, אפליקציות. רוצים להיזכר? בואו תקראו >
  2. התנהלות נכונה. או: רוצים את זה? תתאפקו. גם פה אפשר ללחוץ כדי להיזכר >
  3. אפיקי השקעה. או: מניות זו לא מילה גסה.

בפוסט הזה אני ארחיב על העיקרון השלישי והטריקי מכולם שהוא אפיקי השקעה. מודה, זה תחום שהוא לא קל לעיכול, הוא מפחיד והוא די מורכב. אבל בעידן שלנו זה פשוט מדהים כמה מדריכים חינמיים, שיעורים וקורסים קיימים חופשי חופשי באינטרנט, ככה שאפשר ללמוד בקלות על התחום ואפילו להתחיל ליישם בעצמכם.

Photo by PhotoMIX Company from Pexels

לפני שמתחילים כל דבר, חשוב לעשות עם עצמכם תיאום ציפיות

אז קודם כל חשוב לי להדגיש: התנהלות כלכלית נכונה שעליה פירטתי בפוסטים הקודמים היא תמיד רווחית, כי מדובר בחיסכון של כסף בלבד, אין מה להפסיד פה. אבל – השקעה של כסף היא יותר טריקית, כי היא דורשת מכם סיכון מסוים, קטן או גדול, כדי להגיע לרווח עצמו.

מצד שני, חשוב לזכור שהשקעה מאפשרת לכם לעשות כסף בלי באמת לעבוד. אמנם ההתחלה קצת מקרטעת, תצטרכו לשבת על התחת וללמוד, לשאול אנשים, להתייעץ ולהיעזר במדריכים. אבל בסופו של דבר אחרי הלימוד הראשוני הכסף שלכם יעשה כסף בעצמו במקום לשבת חסר מעש בבנק, וזה כבר משהו.

עדיין חשוב שתעשו עם עצמכם תיאום ציפיות: אתם חייבים להכניס לכם לראש שכל כסף שיילך להשקעה יוכל באותה מידה, ובהתאם לרמת הסיכון, גם להיעלם. בגלל זה חשוב שקודם כל תחסכו סכום מאוד משמעותי (לדוגמה, מאה אלף שקלים) ואז תראו כמה ממנו תוכלו לסכן בלי ליפול, כלכלית ונפשית, לתחומי המינוס.

הייתי יכולה לדבר על זה הרבה, אבל האמת שיש מישהו שעשה את זה טוב יותר

מכירים את זה שאתם חושבים על פוסט סופר מגניב ומעניין, בונים לכם בראש כבר איך תכתבו ובאיזה סדר, אפילו עושים איזה פתיח של 276 מילים ואז אתם נתקלים בפוסט קצת אחר אולי, אבל שכתב על זה הרבה יותר טוב?

אז כן, זה קורה. זה גם קרה לי. ובשלב הזה אני מפנה אתכם לפוסט המדובר שכתב סניה ולדברג, אדם מצליח שיודע מה הוא אומר (ובעל ניסיון בתחום ההשקעות הרבה יותר ממני, כמובן). הוא כמובן אישר לי לקשר אליו לפוסט, שימו לב שיש שם בכללי כמה טיפים מוצלחים, לא רק לגבי התנהלות כלכלית נכונה.

מחשב

Photo:Serpstat – Pexels

מה בכל זאת תוכלו לקבל כבר עכשיו? המלצות בסיסיות להשקעה:

💡 לקרוא! תקראו על הבורסה, תקראו על מניות, תכירו בתי השקעות לניהול תיקים עם סיכון נמוך, תבררו על אגרות חוב וניירות ערך. סניה ולדברג המליץ על הבלוג של הסולידית (אני מכירה אותה מטוויטר, אבל הבלוג שלה באמת הרבה יותר מפורט) שהוא באמת מעורר השראה וחשיבה, וזה המקום הראשון שאני ממליצה לכם לקרוא בו כדי קצת להתוודע לכל התחום ולהבין אותו מבעלת ניסיון אמיתי של שנים, היא גם כותבת ממש טוב.

💡 להתייעץ! תתחברו לאנשים שמשקיעים: יש המון קבוצות פייסבוק וקהילות, אני אישית יכולה להמליץ על ידע שווה כסף – לי זה עולה יותר. תשאלו, תתייעצו. חוכמת ההמונים זה כלי אדיר ובאמת שאפשר ללמוד ממנו הרבה.

💡 להתחיל! תפתחו חשבון עצמאי בבית השקעות ותנהלו אותו בעצמכם. זה דורש יותר הבנה, אבל שווה כסף. אל תתפתו להשקעות חד פעמיות, או לקרנות עם דמי ניהול גבוהים. תחקרו לבד מה מתאים לכם, מה שמוביל אתכם ל-

💡 לתכנן! פיזור פיזור פיזור. החוכמה בהשקעות היא להרוויח כמה שיותר בכמה שפחות סיכון, בשביל זה צריך לעשות פיזור חכם של הכסף בין אפיקי השקעה שונים. ככה גם אם תפסידו, סביר להניח שזה יהיה בכמות קטנה. ועוד דבר: כתבתי שמניות זאת לא מילה גסה, אבל האמת היא שבתור התחלה עדיף להשקיע באפיקים יותר בטוחים כמו אגרות חוב וניירות ערך, אחוז רווח קטן אמנם, אבל יציב. בשביל להמר על מניות צריך יותר הבנה וניסיון.

💡 להיות סבלניים! אם יש משהו שצריך ללמוד בהשקעות, או בהתנהלות פיננסית באופן כללי כי זה תקף גם לחיסכון עצמו, זה שצריך המון המון סבלנות. חיסכון טוב נמשך כל החיים וכך גם השקעה טובה. אל תצפו לשים 10,000 שקל שיכפילו את עצמם בשלוש שנים. אין כזה דבר, ואם יש – הוא כל כך מסוכן שלפעמים זה לא שווה את זה. השקעה טובה היא השקעה שיושבת 10-15 שנים וצוברת ריביות ככל שהזמן עובר. אין קיצורים, יציבות ארוכה מרוויחה כסף.

💡 להמשיך לחסוך! גם אם ההשקעה שלכם סופר מניבה חשוב חשוב לשמור על העקרונות שיובילו אתכם לחיסכון כלכלי, הם המפתח פה. תזכרו שלהרוויח כסף, אם מעבודה ואם מהשקעה פסיבית – זה לא להרוויח אם הכסף הנזיל שלכם מתבזבז. לכן חשוב להיות תמיד עם היד על הדופק ועל הארנק.

כלוב כסף

Photo: Reynaldo Brigantty – Pexels

כמה מילים לסיכום, החל מאפליקציות בשביל לחסוך וכלה בחשבונות להשקעה

מקווה שנתתי לכם ספתח להבין כמה התנהלות כלכלית חשובה וכמה היא יכולה להיות פשוטה כשהיא הופכת להרגל. זה תחום ענק ויש הרבה מה ללמוד בו. הכי חשוב זה לא להילחץ! צריך לקחת דברים באיזי, צריך להבין שכל חיסכון קטן מצטבר. לא צריך לבטל את כל הבילויים וההנאות, אבל כן צריך לחשוב עליהם מנקודת מבט חכמה ויעילה יותר. תתרגלו לאפליקציות לתיעוד הכנסות והוצאות, הן יעשו את העבודה.

בעוד שנתיים שלוש כבר תהיה לכם הרבה יותר שליטה עצמית והבנה לגבי איפה הכסף שלכם נמצא ואיך אפשר למקסם אותו. בנקודה הזאת חשוב שתחזיקו את עצמכם חזק, תנשמו עמוק ותיקחו סיכון. זה כיף לראות את אלפי השקלים מצטברים לשש ספרות בחשבון של העו”ש, אבל הם לא שווים כלום אם הם סתם יושבים שם. השקעה פסיבית היא השלב הבא של להרוויח כסף, ובשלב מסוים אתם תבינו שאתם מוכנים לשלב הבא 😉

מוריל
נכתב על ידי
מור, בת 27. גבעתיימית טריה וירושלמית באופי. מצטיינת דיקן בתואר בקרימינולוגיה ובספרות עברית. בימים כותבת תוכן באתר עורכי-דין ובלילות כותבת על כל דבר אחר, כולל סיפורים עליכם, כנראה. חיה קריאה ונושמת כתיבה, אוכלת אותיות כשמתחשק לי.
לחץ על מנת להגיב

פרסם תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחזרה למעלה .