כסף

חינוך פיננסי לנוער – יותר פשוט משחשבתם

קרדיט: pexels

בואו נודה בכך, האדם הוא יצור כלכלי עוד משחר הימים. מסופר בספר בראשית שלאדם הראשון הוענקה הזכות למשול בארץ ובמשאביה וכבר מאז החל לחשב לו תועלת מול הפסד

בעולם בו גלגלי השיניים הכלכליים מנהלים את כולנו ומחלחלים כמעט לכל תחום בחיינו, לא יזיק לדור הצעיר לשלוט בכמה מושגים בסיסיים מהתחום הכלכלי, על מנת שידע להתנהל טוב יותר במישור האישי וגם כדי להשכיל ולשפוט באופן מיטבי תופעות פיננסיות המתרחשות סביבו. חינוך פיננסי הוא דבר חשוב מאין כמוהו והבנה בו אינה דבר של מה בכך.

להלן כמה מושגי יסוד בכלכלה על קצה המזלג:

מיקרו ומאקרו כלכלה

שני תחומים הנמצאים ביחסי גומלין זה עם זה אך גם שונים בהתאמה. בעוד מיקרו כלכלה עוסקת בניתוח התנהגות צרכנים, תמריצים, תמחור מוצרים וחישוב רווח מול הפסד, מאקרו כלכלה נוגעת למגמות רחבות יותר כמו שיעורי ריבית, תמ”ג, מדיניות פיסקלית ומוניטרית (של משרד האוצר והבנק המרכזי) ועוד.

היצע וביקוש

הנחת היסוד הבסיסית בכלכלה. כאשר יש היצע של מוצר מסוים המחיר שלו יורד ולהיפך – כאשר ישנו מחסור במוצר אחר מחירו יעלה. כך עובד לו השוק עוד מתקופת סחר החליפין.

 

 

תאוריית התועלת השולית

ככל שכמות של מוצר מסוים נמצאת בהיקף רחב יותר אזי הערך שלו פוחת. כך לדוגמא: אם אתם מיליונרים, סביר להניח שלא ממש ישנו לכם עוד 50 דולר לחודש לחשבון הבנק. מאידך, לאדם שמשתכר בכ-800 דולרים לחודש זו תהיה תוספת מבורכת.

תוצר מקומי גולמי

מדד הקובע את גודל הכלכלה בשטח נתון מסוים (בדרך כלל בתוך מדינה). התמ”ג מחושב ע”י סכום כל הסחורות והשירותים שמיוצרים באותה מדינה בשנה נתונה, נטו, ללא התחשבות בהעברות כספים או השקעות חוץ (להבדיל מתוצר לאומי גולמי). עם זאת, הנתונים אינם משקפים התפתחות כלכלית היות והם אינם מתחשבים בפיזור התוצר על פני מספר תחומים פיננסיים.

אינפלציה

כמו שסבתא אומרת – “פעם הכול פה היה זול”. וזו בדיוק מהות האינפלציה, עליית מחירים. האינפלציה למעשה היא מדד לעליית מחירים של מוצר מסוים או חבילת מוצרים לעומת השנה החולפת. ככל שמחיר של מוצר עולה, הדבר מוביל לפיחות בערך הכסף. באופן כללי, אינפלציה מתרחשת כאשר חל זינוק באמצעי התשלום העומדים לרשות הציבור בעוד שאמצעי הייצור וההשקעות הזמינות אינן גדלות בהתאמה לכך.

שיעור הריבית

זהו למעשה “מחיר הכסף” שאתם מלווים. שיעור הריבית הוא ערך חיובי המחשב את התמורה שהמלווה יקבל מהלווה. מכך למעשה, הבנקים וגופים פרטיים כאלה ואחרים מפיקים תועלת פיננסית. שיעור הריבית נקבע בטווח הקצר ע”י הבנק המרכזי ובטווח הארוך הוא מושפע מגורמים מרובים כדוגמת כוחות השוק, היקף האינפלציה והערכה עתידית של הכלכלה הלאומית.

כפי שנוכחתם לראות, כלכלה אינה חייבת להיות מנת חלקם של מומחים בלבד. עם הבנה בסיסית במספר מושגי יסוד בחינוך הפיננסי, כל אחד ואחת מקרב הדור הצעיר יהיו מסוגלים בנקל להתנהל נכונה, לסקור תופעות בצורה אובייקטיבית ולסגל התנהגות כלכלית מודעת ומפוכחת. זכרו, אחרי הכל – החיידק הכלכלי טבוע בכולנו.

גאלי כץ
נכתב על ידי
גאלי, בן 30. פריק של עובדות היסטוריות וסרטי קאלט. תואר ראשון בהיסטוריה (איך לא). סקרן, צמא לדעת ולחקור בתחומים שונים ואוהב לכתוב על כל נושא שרואה לנכון להביא לתודעתם של אחרים.
לחץ על מנת להגיב

פרסם תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחזרה למעלה .