בלוג אישי

אוטובוסים של מתים: מחדלי ממשלת ישראל בתקופת הקורונה

מתוך ויקיפדיה. צילום: ברקאי וולפסון / דובר צה"ל

עכשיו כבר אפשר לומר באופן וודאי. ממשלת ישראל והעומד בראשה, הם האשמים היחידים במותם, המיותר, של 4696 אזרחי ישראל. 78 אוטובוסים מלאים ילדים, בני נוער, מבוגרים ובני הגיל השלישי, כולם נפטרו, סתם, בגלל מחדלים של ממשלת ישראל ובגלל אינטרסים צרים של ראש הממשלה שלה, המתגאה שבתקופתו הפסיקו להתפוצץ אוטובוסים

יש שיגידו כי מדובר במגיפה עולמית ובכל העולם סובלים מתים רבים אבל הנתונים אותם אני עומד להציג לכם בפוסט זה יוכיחו כי הממשלה והעומד בראשה, אם רק היו פועלים בתום לב ובמחשבה על עם ישראל, היו יכולים למנוע את מותם והדבקתם של אלפים מתושבי מדינת ישראל, עליהם הם אחראים.

בדצמבר 2019 החלו אנשים בעיר ווהאן שבסין לחלות במחלה מסתורית ורבים מהם מתו מסיבוכיה. סין הסתירה בתחילה את הבעיה אך כאשר היא התפשטה בצורה רצינית, הודיעה סין לכל העולם על הנגיף החדש-ישן הנקרא קוביד 19.

בחודש פברואר 2020 החל הנגיף להתפשט בעולם ועורר בהלה המלווה במשבר כלכלי גדול. מדינות ברחבי העולם הגיבו למגפה באמצעות הטלת מגבלות על טיסות והתקהלויות ונתינת הנחיות ליצירת ריחוק חברתי, סגר, עוצר, ביטול אירועים וסגירת כלל המוסדות הלא חיוניים. כמו כן בוצעו מאמצים ממוקדים לאתר חולים ונשאים ולבודדם, למגן את צוותי הרפואה, ולהגדיל באופן מהיר את קיבולת בתי החולים, כולל בניית מסגרות אשפוז מיוחדות לחולי קורונה. במהלכה, היה פרק זמן שבו שליש מהאנושות, שהם 2.6 מיליארד אנשים, בניהם כל תושבי מדינת ישראל, נדרשו להישאר בבתים בתנאי סגר.

מדינות אי, כמו מדינת ישראל, כאלו אשר לא ניתן להיכנס אליהם בלי לעבור בשדה תעופה או נמל ימי, חסמו את כל הכניסות למדינה וכך מנעו את כניסת הנגיף למדינתם. ולא מדובר רק במדינות קטנות כמו סמואה או איי קוק (לא הסם). אם בוחנים את כמות המתים למיליון נפש בעולם (יחסי לפי כמות האוכלוסיה במדינה) ישראל מדורגת במקום ה- 30 מתוך 235 מדינות עם 528 מתים לכל מיליון נפש לעומת הממוצע העולמי העומד על 280 מתים והחציון העומד על 98 מתים לכל מיליון נפש. המשמעות היא של-205 מדינות בעולם יש פחות מתים, למיליון נפש, מאשר למדינת ישראל. למעשה מנהיגי מדינות כמו סין, איטליה, ספרד, קרואטיה, תימן, ניגריה, תאילנד, ניו זילנד, סוריה, הודו, מצרים, פינלד, אורוגאווי, נורווגיה, מקסיקו, יוון, עירק ומדינות רבות אחרות, התנהלו באופן אחראי, הרבה יותר, ממנהיגי מדינת ישראל ולכן בכולן יש הרבה פחות מתים מאשר בישראל.

אז מה היו המחדלים של הממשלה בגינם קברנו כל כך הרבה מתים?

מחדל נתב”ג:

בעוד מדינות אי רבות הלכו וסגרו את שדות התעופה והנמלים שלהם כדי למנוע כניסת חולים ומוטציות, השאירה ממשלת ישראל את נמל התעופה בן גוריון פתוח וקיבלה לחיקה חולים רבים, בניהם חרדים רבים שהגיעו מארצות הברית. סגירת שדה התעופה או התניה של בדיקת קורונה לכל נכנס, הייתה מונעת מתים רבים וכניסת מוטציות קשות אך מדינת ישראל בחרה שלא לעשות זאת מסיבות פופוליסטיות בלבד ורק בשבוע האחרון, לאחר שנכנסו לכאן מוטציות רבות, בניהן הבריטית שהיא הנפוצה ביותר בישראל כיום, המדביקה פי 2 ויותר מהקורונה המקורית, אזרה הממשלה אומץ וסגרה את נתב”ג אבל אין ספק שזהו המחדל הגדול והחמור ביותר מבין מחדלי הממשלה.

מה היו הסיבות בגינן לא נסגר נתב”ג? אני מניח שהיו מגוון סיבות כגון לחץ חרדי לתת לתלמידי ישיבות לצאת ולהיכנס, הרצון לאפשר לישראלים “להתאוורר” וחוסר הרצון לפגוע באיחוד האמירויות.

מחדל האכיפה:

3.5 סגרים הטילה המדינה על תושביה. בסגר הראשון השוק וההלם עשו את שלהם. כמעט כולם צייתו להוראות הממשלה, נשארו בביתם וסגרו את העסק שלהם בתקווה שהמדינה תצליח למגר את הנגיף. אבל במקביל לסגר הקשה, נכנסו חולים רבים בשערי נתב”ג הפתוח והמשיכו להפיץ את המחלה. למרות הכל, הסגר עשה את שלו והצליח להוריד את רמת התחלואה לתקופת מה. משטרת ישראל אומנם אכפה את הסגר הזה אך בשלב זה עבודתה לא הייתה קשה במיוחד כי רבים כיבדו את החלטת הממשלה וצייתו (פרט לשרים וחברי כנסת אחדים).

מחדל האכיפה הלך והתברר בסגר השני. העם כבר היה עייף מהסגר הראשון, מההתמודדות עם ילדיו שלא נמצאים בשום מסגרת ומכל הבידודים שעבר וציית פחות להוראות הממשלה (הסיבות בסעיפים הבאים). לעומת רב העם, החרדים והערבים פעלו כאוטונומיה מוחלטת ועשו ככול העולה על רוחם בלי תגובה של הממשלה או המשטרה. ראש הממשלה שלא רצה להתעסק עם החרדים והערבים, שאת קולם הוא יצטרף בקלפי בחודש מרץ הקרוב, מנע קידום כל חוק אשר ישפר את האכיפה, כמו הגדלת קנסות או סגירה מנהלית של מוסדות אשר יפרו את הוראות הסגר ולא לחץ על הח”כים החרדים או על המשטרה לאכוף את התקנות.

גם בערים החילוניות האכיפה לא הייתה יצירתית והתבטאה בעיקר במחסומים אשר היו פרוסים במקומות קבועים וניתן היה לעוקפם בקלות יתרה.
חולי קורונה אשר נתפסו ברחוב קיבלו קנס ותו לא ונשלחו לביתם וכך גם אנשים אשר היו אמורים לשהות בבידוד או אנשים אשר השתתפו באירועים, בניגוד להוראות. כנ”ל גם לגבי מוסדות חינוך אשר החליטו על דעת עצמם להישאר פתוחים. במקום להחמיר את האכיפה ולתת דוגמא לאזרחים, העלימו המשטרה והממשלה עין מהפרות אלו וגרמו לעם ישראל להמשיך ולהדבק והאמון הלך ונסדק.

לסגר השלישי (וחצי) כבר הגענו עייפים, מרוטים ועניים כאשר רוב העם כבר איבד את האמון בממשלה, בגלל קבלת החלטות לא מנומקת והפרה בוטה של ההנחיות על-ידי אנשי ציבור רבים. חייב לומר שבאזור השפלה לא הרגשנו את הסגר כלל. בעלי מקצוע המשיכו לעבוד מביתם, ההורים המיואשים, שכבר איבדו שליטה על ילדיהם וחלקם כבר איבדו את רוב חסכונותיהם, שחררו את הילדים להיפגש עם חברים או ללכת למגרשי הספורט, הפקחים העירוניים קיבלו הוראות מראשי הערים להעלים עין מהפרות מסוימת והוריאנו הבריטי כבר חגג וסייע בהדבקה של אנשים רבים. אך הממשלה, למרות החלטתה על סגר הדוק מאוד לא הגבירה את האכיפה ולא סגרה את נתב”ג שוב וכך יצא כי בסגר מלא נדבקים ,כל יום, מעל 7000 אנשים חדשים בקורונה ומתים אלפים (1200 בחודש האחרון בלבד).

נתוני תחלואה עדכניים (30.1 12:46) מתוך “דשבורד” משרד הבריאות

דוגמה אישית

זה התחיל במנהיגים החרדים שצפצפו על ההנחיות והמשיכו להתפלל בבתי כנסת, כבר בסגר הראשון וחלקם אף חלה בקורונה והעלים עין מהפרות של האוכלוסיה שלהם והמשיך בפוליטיקאים כמו ראש הממשלה והנשיא שבזמן שאנו חוגגים את פסח בלי הורינו או ילדנו, בחרו לארח בביתם את ילדיהם, למרות שאלו לא גרים איתם באותו בית, בניגוד להנחיות. בהמשך נתפסו עוד חברי כנסת ובעלי תפקידים רבים מפירים את ההנחיות כמו מירי רגב (פעמים), נפתלי בנט (שהחליט על דעת עצמו לא להיכנס לבידוד) אלופים במטה הכללי והמשטרה, יועצי ראש הממשלה ועוד וכך איבד הציבור את אמונו בנציגי הציבור שלו והחל בהפרות המוניות.

טיפול לא ממוקד במוקדי קורונה

נכון שמדינת ישראל היא מדינה קטנה והגבולות בין הערים לא תמיד ברורים אבל הבחירה של ראש הממשלה לא לאמץ את מודל “הרמזור” של רוני גמזו ולהתמודד עם מרכזי אוכלוסיה מודבקים אלא לסגור את כל המדינה גרמה לתשישות והתמרמרות האוכלוסיה אשר לא הבינה מדוע מענישים את כל העם בגלל הפרות של מיעוטים. וכך החלו הפרות גם בערים ירוקות, אשר גרמו לעליית ההדבקה באוכלוסיה הכללית ויצא שבסגר האחרון, שהיה אמור להיות ההדוק מכולם, היו לנו יותר נדבקים ויותר מתים מאשר בכל הסגרים האחרונים.

אפידמיולוגים אומרים כי הטיפול במגיפות כל כך מורכבת ומדבקות אורך זמן ומצריך אורך רוח וסבלנות של כולם ועל מנת שלעם כה קצר רוח, כמונו, תהיה היכולות להקריב כל כך הרבה (חופש, פרנסה, משפחה, ספורט, תחביבים…), חייב מנהיג לשתף את העם בהחלטותיו (שקיפות) ולנמקן וצריך שהיה אמון בסיסי של העם במנהיגיו. גורפות ולא נקודתיות כמו החלטה להתייחס, בתחילת המגיפה, לכל הנכנסים למדינה כאילו הגיעו ממדינות אדומות בגלל שלא רצו לפגוע בטראמפ אשר הכחיש את המגיפה, היא החלטה שלא הובנה על-ידי העם וגם לא הוסברה לו. למעשה, כמעט כל ההחלטות שנתקבלו בשנה האחרונה הונחתו על הציבור כגזירות ואף אחד לא טרח להסבירן. אני מניח שגם העובדה שבנימין נתניהו החליט לסגור גישה של הציבור לכל החלטות הממשלה והפרוטוקולים למשך 30 שנה, לא סייעה לאנשים לתת אמון במנהיגם.

יגידו המצקצקים שזו חכמה מאוד גדולה לשבת בצד ולבקר את החלטות הממשלה אבל לא אני בחרתי להנהיג את מדינת ישראל ולא אני נאבק, בדם יזע ודמעות, לשמור על כסא ראש הממשלה ולכן לא עלי האחריות לקבל את ההחלטות. האחת הבעיות הגדולות במשבר הזה, בנוסף להחלטות השגויות, היא שהעם והתקשורת חוששים כי ההחלטות לא התקבלו בתום לב ומהמניעים הנכונים כי אם היו מתקבלות בתום לב, אולי הן היו נסבלות על-ידי הציבור אולי היו זוכים המנהיגים ליותר אמון ויותר סבלנות מצד העם.

הטבלה הבאה מפרטת את נתוני המתים בכל מדינות העולם, על-פי ארגון הבריאות העולמי, בסדר עולה (מדינות בלי חולים ראשונות). את מדינת ישראל תמצאו בסוף, עם 30 המדינות הכי חולות בעולם.

אם אתם אוהבים נתונים, אתם מוזמנים לבחון את נתוני המחלה המלאים באתר של ארגון הבריאות העולמי בלינק הבא: https://covid19.who.int/table או את נתוני משרד הבריאות בלינק הבא: https://datadashboard.health.gov.il/COVID-19/general?utm_source=go.gov.il&utm_medium=referral

רונן ענבר
נכתב על ידי
איש הייטק ותיק ויזם. כיום מסייע ליזמים להביא את המיזם שלהם מרעיון למציאות. כמו כן בבעלותי חברה לניהול ופיתוח מוצרי תוכנה. מוותיקי הכותבים בפורטל תפוז בעבר.
לחץ על מנת להגיב

פרסם תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחזרה למעלה .