בלוג אישי

אורח חיים, מיינדסט ומה שבינהם- עיצוב וסידור הבית מהחלומות

קרדיט: Olenka Sergienko - Pexels

כולנו או רובנו חיים בתוך בתים ודירות. מי שיכול להרשות לעצמו קונה בית ליד העיר או במושב או אפילו בתוך העיר בחלק הפרברי שלה. אחרים מסתפקים בקניית דירת חלומותיהם או דירה נחמדה או שכירות בדירה חביבה עד מהממת

בין אם אתם גרים בשכירות בדירת סטודיו ובין אם אם יש לכם בית בבעלותכם, בין אם שכרתם דירה מרוהטת או ריקה לחלוטין- כוח הסדר והעיצוב תמיד בידיכם.

יש כל מיני סוגים של אנשים כשזה נוגע לענייני סדר, ניקיון ועיצוב הבית. החל מעצלנים וכאלה שלא מזיז להם גם אם יחיו בקופסת קרטון או בדירה מזוהמת ועד לחולי ניקיון ברמת המוניקה גלר מחברים.

רבים מאיתנו נמצאים על הסקאלה באמצע איפה שהוא.

כשאני מבקרת בדירות מוזנחות, באופן אישי, אני לא יכולה שלא להיות בשוק מרמת ההזנחה שאדם שחי בתוך דירה כלשהי יכול להרשות לעצמו ולהרגיש איתה בסדר. מצד שני כשאני פוגשת אנשים (ואיך שהוא יוצא לי לפגוש יותר נשים כאלה) שמבלים את רוב שעות היום, אחרי העבודה בקרצוף כל לבנה ושאיבת כל פירור אבק אני לא יכולה שלא לתהות, כיצד אדם בוגר בוחר להשתעבד לארבעת הקירות בהם הוא גר ברמה כזאת. לרוב אנשים כאלה גם מתלוננים שעובדים מאוד קשה ושאין להם זמן לכלום, ואם יש ילדים במשוואה אז הם נפרדים לגמרי לא רק מחיי החברה שלהם אלא גם מזמן איכות אישי ולעיתים זוגי.

בין איבוד חיי החברה וההיגיינה בדירה דוחה לחלוטין (או כמעט לחלוטין) ובין איבוד חיי החברה ואהבה עצמית בקרצוף אובססיבי בלתי פוסק של הבית, יצאתי לחקור קצת את הנושא כדי לנסות ולגלות איך בכל זאת מוצאים את שביל הזהב, נהנים מסידור ועיצוב  ובעיקר משמרים את האמצע השפוי לאורך זמן. בכל זאת, הסביבה שלנו משפיעה עלינו, לכלוך מביא חרקים ובעיות ודוחה מבקרים, אובססיה עולה לנו במחיר נפשי, שמפחתי וחברתי גם כן.

סדר ונקיון:

אני לא נמנית בין האנשים שאוהבים לנקות. אבל כשאני מתחילה וברקע יש מוזיקה טובה, אני נכנסת לזה. ועדיין בסדר העדיפויות שלי, יש לי דברים הרבה יותר חשובים מסדר וניקיון. לכן אני נעזרת בכל מכשיר שאפשר: מדיח כלים (מאסט! לא זוכרת את חיי בלי), שואב אבק מתקדם (אפשר רובוטי) ומחלקת את הניקיון הביתי ביני לבין בעלי ומשתדלת פעם בשבוע לנקות בלי להשתגע. מוזיקה, חומרים ריחניים ונעימים ועד שעתיים עבודה. מה שלא הספקתי משחררת. כמובן במהלך השבוע שומרים שיהיה נקי ומסודר אך אם משהו מתבלגן לא משתגעים ואין בעיה לסדר את הספרים/ הבגדים/ המסמכים גם יום למחרת. בעיניי כדאי לזכור שהבית נועד בשבילנו ולא להפך. ואם אנחנו עובדים אותו כמו את אלוקים כל היום זה מוגזם לגמרי. מצד שני חשוב שהסביבה תהיה כמה שיותר נקיה ומסודרת במידת האפשר כדי שיהיה נעים וכייף, גם המחשבות שלנו יהיו נקיות ומסודרות בהתאם לסביבה שלנו וגם נוכל להזמין אורחים! (תירגעו “המקרונה” לא תשפיע עלינו לנצח (: )

בסופו של דבר הבית שלנו הוא אמצעי ולא מטרה. הוא אמצעי מנוחה, חידוש מצברים ורעננות, אמצעי לשלווה, משפחתיות, אירוח ואף עבודה ויצירה (והתקופה הנוכחית בטח גרמה לזה להיות מורגש במיוחד). המטרה? תגידו אתם. לדעתי המטרה היא תמיד חיים מלאים בשמחה ואהבה ללא תנאים, בריאות, סיפוק ומשמעות.

מצד אחד לא מזניחים את האמצעים שקיבלנו במתנה (כן גם בית שאתם משלמים עליו משכנתא או שכירות הוא מתנה! יש אנשים שאין להם) ומצד שני לוקחים בפרופורציות וזוכרים שזה רק אמצעים.

המלצה חמה שלי לגבי סדר הבית- סוד הקסם היפני מאת קון מארי. אחרי שנים של בלאגן שחוזר על עצמו בארון הבגדים שלי נחשפתי לספר הזה ששינה את הסדר בחיי. קון מארי מלמדת שיטות ייחודיות לסידור הבית ומתעכבת על כל תחום ותחום, בגדים, מסמכים, הלבשה תחתונה, תכשיטים, כלי מטבח ועוד ועוד.

המשימה הראשונה בספר היא דווקא לזרוק כל מה שלא טוב, לא משרת אותך ולא עושה לך הרגשה טובה. היא מנחה את הקוראים שלה בדיוק איך לעשות את זה חכם. נשמע מפחיד? תאמינו לי, תקראו את הספר ותזרקו נכון ולא תזכרו בדבר ממה שזרקתם. זרקתי 7 שקים רק של בגדים (רצוי לתרום כמובן אם אפשר) ונפרדתי מהבלאגן בייחוד בארון הבגדים שלי, שתמיד היה עקב האכילס שלי ולמדתי סוף סוף לסדר ביעילות, בקלות ואפילו בכייף ולשמר את הסדר לאורך זמן.

once you go Kun Marie, you never go back.

עיצוב הבית

אוקיי, קניתם מדיח ואפילו מייבש כביסה, הרובוט מנקה את הבית ואתם מנקים ומסדרים בנעימות פעם בשבוע כזה וקצת בין לבין והשיטה של קון מארי פתרה לכם את בעיות הסדר לנצח והבית שלכם מוכן לשמש אתכם באמת עכשיו.

מה בנושא עיצוב הבית? כמובן כל אחד והטעם שלו ותמיד אפשר להזמין מעצב או לקבל מלא השראה בפינטריסט ובאינסטגרם וליצור את דירת חלומותיכם. המקס סטוק מציע שפע לא יקר מכל טוב וחנויות בסגנון פוקס הום והפנינג תמיד ממציאות דברים חדשים לעיצוב, קישוט ונוחות משולבת ביופי.

אספתי לכם כמה טיפים לפי פנג שוואי, התורה הסינית העתיקה וקצת מתוך הקבלה – החכמה היהודית העתיקה.

לפי פנג שוואי

הכניסה לבית צריכה להיות מוארת ומזמינה ויש להימנע מלתלות מראה מול הכניסה כדי לא להחזיר את האנרגיה הטובה החוצה. שולחנות צריכים להיות ממוקמים כך שתמיד אפשר לעבור סביבם ומספר הכיסאות צריך להיות זוגי. מומלץ שחדר השינה יהיה חדר שקט ומרוחק בבית והמיטה לא תפנה לכיוון דלת החדר. מעבר חופשי משני צידי המיטה, שידות זהות משני צידי המיטה, כריות נוי יפות וצבעים חמים בעיצוב החדר, המיטה והמצעים עוזרים לשמור על חמימות זוגית ומינית לפי התורה הסינית. מומלץ בחדר הרחצה לדאוג לתאורה טובה מסביב למראה ובכך לאפשר לעצמכם השתקפות ברורה ומוארת ולאוורר את החדר הזה כמה שיותר.

הסלון- נסו לא להעמיס אותו ברהיטים וחפצים אך גם לא להותיר בו מקומות ריקים מדי. רצוי לרהט בשולחנות ורהיטים עגולים, להשאיר מעבר חופשי ביניהם ולסדר את הספות והכיסאות אלה מול אלה כך שהאורחים יוכלו לשבת בקשר עין זה עם זה. אם רהיט חוסם מעבר ונתקעים בו, לפי הפנג שוואי הוא חוסם גם אנרגיות טובות בבית. השתדלו שמקומות הישיבה יהיו מופנים לכניסה ככל הניתן.

המטבח- נסו לעצב בצבעים חמים כיוון שכחול וירוק נחשבים לצבעים שלא מעודדים עיכול האוכל ואף מפריעים לו.

תורת הקבלה מציעה את סגנון הסדר והעיצוב הבאים-

המטבח ממקומם בחזית המזרחית של הבית (ספירת התפארת בקבלה) ובבוקר הוא מאוד מואר מהכיוון הזה ומביא אנרגיות והתחדשות לתוכו. פינת האוכל תהיה מוארת ופתוחה לחלל המטבח והסלון וממנה ניתן לראות את המרפסת שצריכה להיות ממוקמת במערב, בו יש זרימת אוויר טובה ודרום המקביל לספירת החסד הוא כיוון אהבה, נתינה ושפע.

הסלון- מואר ופתוח לכיוון פינת האוכל, מומלץ תקרות וחלונות גבוהים כדי להדגיש את המרווח ולאפשר כניסת אור נעים הביתה.

כיוון אופטימלי לחדר שינה, לפי תורת הקבלה הוא צפון לפי ספירת הגבורה שמסמלת שקט, מופנמות והתכנסות ובכיוון מערב, ספירת היסוד להעמקת חיבור זוגי.

צבע האדום נחשב כצבע השראה וטוב לחדרי ילדים למשל ועבודה כמובן במינון עדין וניתן לשלבו בצבעים נייטרלים מרגיעים.

אלה הם השראות וסגנונות לעיצוב הבית ואני ממליצה לרכוש אביזרים וחפצים שקודם כל עושים לכם טוב לב ושילוב צבעים עדין ונעים שיעשה לכם שמח בכבד ובכליה (: זו הדרך הכי טובה לבחור. לא על ידי מה טרנדי או אופנתי ולא על ידי השוואות של מה יש לשכן או לחברה- אלא על ידי בקשת הלב שלכם. אם תשקיטו את האגו, תוכלו לשמוע את זה. החוכמות העתיקות לא סתם עוסקות בעיצוב הסביבה והבית. הם משפיעים לנו על מצב הרוח, הלך המחשבה והרגשות, על יחסינו עם בני בתינו ועל צמיחתנו האישית, החברתית והמקצועית.

מצורפות תמונות להשראה!

בהצלחה (:

 pexels-mark-mccammon pexels-vecislavas-popa pexels-dmitry-zvolskiy pexels-taryn-elliott

אלכסנדרה פ.
נכתב על ידי
שחקנית שהיא גם בלוגרית, זמרת שגם מנגנת. כותבת על לייף סטייל וספר בהמשכים.
לחץ על מנת להגיב

פרסם תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחזרה למעלה .