בלוג אישי

כל אחד והסמים שלו

קנאביס הישר אלייך
קרדיט: PEXELS - Sharon mccutcheon

“בשביל להיות מאוזן, אתה צריך לצאת מאיזון לפעמים”. כי כל אחד מאיתנו צריך את הסם שיוציא אותו מאיזון, בשביל שנוכל לחזור ולהיות מאוזנים בעולם לא יציב, לא ברור וקצת משוגע. העולם הזה הוא יציאה מהטבע שלנו, וזה “טבעי” שנעשה דברים לא טבעיים.

אז החלטתי לשבור שגרה. החלטתי להפסיק לעשן וויד למשך שבוע שלם. למה? האמת, אין לי מושג.

אם ניקח לדוגמא את חבר שלי ראובן, הבנאדם סחי מת, אבל מה? שותה קפה 4 פעמים ביום. ובכלל מיכל אשתו מעשנת סיגריות כמו קטר. ויש את כל המכורים לאוכל שחייבים תמיד משהו מתוק, שלא יכולים בלי מנת סוכר בצורת שוקולד. יש סמים בכל מיני צורות, וכל מה שהסמים האלה נועדו לעשות לנו בגוף זה לאזן אותנו רגשית אל מול החיים עצמם, לתת רגע של נחת, של רגיעה ושחרור מהטירוף הזה שמתחולל בחוץ, ובפנים. 

בין הרגע שהבנתי את כל זה לבין הרגע שקלטתי שאני צריך שינוי בחיים, קיבלתי החלטה:
אני הולך לעבור שבוע בלי ירוק.

אז בחרתי לעשות הפסקה לשבוע. מה הניע אותי לדבר הזה? שום דבר מיוחד. בסך הכול רציתי לאתגר את עצמי, לצאת מאזור הנוחות הכול – כך ממכר וקבוע. כבר 7 שנים שאני מעשן וויד באופן יומיומי למעט הפסקות בודדות באמצע שלא עלו על כמה שבועות בודדים, הפסקות שנועדו להזכיר לי שאני יכול להפסיק אם רק ארצה. אבל הן לא הספיקו בשביל להוכיח לעצמי שאני יכול להפסיק מתי שרק ארצה. 

קרדיט: pexels – Harrison haines

כי וויד בשבילי הוא צמח פלא שאני כה מעריץ ומעריך.

אוהב זו מילה עדינה מדי בשביל לתאר את החיבור שלי לצמח הזה. אבל גם באהבה צריך לפעמים לקחת הפסקה קלה. ולא בשביל להתרחק, אלה בשביל להתגעגע ולהתאהב מחדש, כמו בפעם הראשונה. את האהבה שלי לוויד מדדתי ובדקתי בכל כך הרבה דרכים, שבכל פעם זה הזכיר לי כמה אני אוהב את התפקיד של הצמח הזה בחיים שלי. אז לא, אני לא מפסיק כדי לצמצם את השימוש, או להביא להפחתה מסוימת בכמות שאני מעשן כי זה פוגע בי. על הזין שלי אם וכמה זה פוגע בי. זה חלק ממני, ממי שאני היום. העישון עיצב אותי והביא אותי לתובנות שלא היו מגיעות אם לא הייתי מעשן. כמה אנשים שפגשתי בדרך בליווי הסם המיוחד הזה. כמה היכרויות מעניינות, חוויות מיוחדות ורגעים בלתי נשכחים עם ג’וינט בפה ועשן שעוטף את הסצנה בערפל סמיך וייחודי. כן, אני גאה בזה, אני אוהב לעשן. 

אז למה בכלל להפסיק? כי בחרתי.

בחרתי לקחת הפסקה בשביל להכיר את עצמי במצבים שלא נוח לי איתם. מצבים שבהם השגרה שלי משתנה במהירות ואני צריך לחיות את השינוי. מצבים בהם אני צריך לצאת מאזור הנוחות ולהכיר את הצדדים החזקים בי. כי אני יודע שאני מכור, כי התמכרות היא תלות, ולהיות תלותי זה לא דבר טוב. 

קמתי בבוקר, בידיעה שאני לא הולך לעשן היום, וזה שינה אותי. שינה אותי לרעה. הרגשתי איך חוסר הוודאות משתלט עלי. אני בדרך לשוק לקנות כמה דברים לארוחת ערב והפחד מהלא נודע פועם בתוכי. אני מרגיש שמשהו עובר עלי. התחלתי להריץ תרחישים בראש. “מה יקרה אם לא ארדם כמו תמיד, הרי אני כבר תלותי בשינה שלי לפייסל של לפני. מה יקרה אם ממש ממש ארצה, איך אגיב, מה אעשה. מותר לי להישבר?” כל התהיות המעצבנות האלה צפו לי במחשבות ולא הניחו לי לרגע, וכל מה שיכולתי לעשות זה להגיב להן ב”מה אעשה במקום”. בחיים כמו בחיים, שמוצאים משהו, צריך להחליף אותו במשהו אחר, ובהדרגה להפסיק עם החלופה.

אחרי הארוחה פתחתי בקבוק יין אדום. ההשפעה של היין מזכירה לי את התחושות של וויד בשילוב עם אלכוהול. והדלקתי גם סיגריה. סעמק, לא עישנתי סיגריה כבר מעל שנה. מי בכלל צריך סיגריות כשאפשר לתבל אותן בעלים ירוקים מעולים שמוסיפים עניין וטעם. אי אפשר להחליף עשן באוויר נקי ככה סתם ביום בהיר אחד, השתגעתם?!

אז היום הראשון עובר לו, לאט ובזהירות. השעה 12 וחצי בלילה ואני לא קרוב להיות עייף, שעה שברגיל כבר הייתי אחרי פייסל או שתיים. מקווה שהיין לא יאכזב היום. לא קל להרדים בן אדם מכור.

 

Aviv Gal
נכתב על ידי
תל אביב אלטרנטיבי, חובב אקסטרים מושבע ומעריץ של הטבע. מערער על מוסכמות חברתיות ותרבות העדר, מגדל את ג'וני ה-כלב וחוגג את החיים בפשטות.
3 תגובות

3 תגובות

 1. Avatar

  שיינה

  20/01/2021 12:20

  החלטה מדהימה, מלא הצלחה!

 2. Avatar

  ביפולרית

  22/01/2021 23:07

  הזדהיתי עם כל מילה. אין על וויד. בהצלחה, אם כי אני לא בטוחה שאני מבינה את המניע לניסוי…. הרי גם אלכוהול וגם סיגריות מסוכנים יותר מגראס…

 3. Aviv Gal

  23/01/2021 17:34

  אלכוהול וסיגריות אף פעם לא היו הסמים שלי, תכלס עזרו לי ברגעי שיא הגמילה מוויד. ההתמכרות היא יותר פסיכולוגית מגופנית בכל הקשור לוויד. והמטרה היא אחת, לצאת מאזור הנוחות ולהבין איך אני רוצה לנהל את מערכת היחסים שלי עם הסם הנפלא הזה

פרסם תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחזרה למעלה .