בלוג אישי

בית ספר: קודם כל מה שהכי פחות חשוב

קרדיט- Kelly Lacy from Pexels
קרדיט: Kelly Lacy - Pexels

“העושר שלי הוא בידע שלי על עצמי, אהבה ורוחניות, למדתי את החיים למדתי אנשים ואני מחונך על פי זה, אבל בכל מה שקשור לקריאה וכתיבה אני עלול להיות אנאלפבית.

אבל כשמדובר בשכל הישר כשמדובר ברגשות כשמדובר באהבה וכמה קשה לאנשים אז, אז אני עשיר ” -מוחמד עלי.

“My wealth is in my knowledge of self, love, and spirituality. I studied life i studied people and i’m educated on this, but when it come to reading and writing i may be illiterate in that.
 But when it comes to common sense when it comes to feelings when it comes to love and how hard for people then, then im rich”.

-Muhammad Ali

קרדיט- https://motivationgrid.com/

קרדיט- https://motivationgrid.com/

מלמדים אותנו מתמטיקה כדי “להתקבל” למוסדות חינוך וכדי שמוכר המכולת לא “יעבדו” עלינו.

מסכים, אך חלקית ולפי דעתי בתי הספר צריכים לשים דגש על יחסי האנוש. במה זה תורם שיש לך בגרות מלאה וכמה יחידות בודדות שהכריחו אותך לעשות אותן אם אתה לא יודע לתקשר עם אנשים?

מדוע מישהו שיש לו כישרון בידיים עם מחשבים לא יתקבל לעבודה וזה שלמד שנה איך לפרק ולהרכיב מחשב עם פחות כישרון כן יתקבל? אנחנו כבני אדם מפרשים את עצמינו ואת יכולתנו על פי מספרים (ציונים).

הייתי בפנימייה שבה “הציונים” הם במילים, כלומר אם הייתי טוב באנגלית אז במקום לרשום בתעודה ציון מספרי, היו רושמים בין שניים לשלושה משפטים במקום מספר. התחברתי לזה, כי באמת שפטו אותי לפי היכולות והכישרון שלי ולא חילקו לי מספרים.

לאחר שסיימתי עם הפנימייה רציתי להתקבל למוסד לימודים. דרישות הסף היו 12 שנות לימוד, הצגתי בפניהם את התעודה שלי מהפנימייה ולא קיבלו אותה.

למה? ניחשתם טוב, כי אין שם ציונים מספריים.

השלמתי בגרויות וזה עלה לי המון כסף, רק בשביל לעבור את תנאי הקבלה למכללה.

 קרדיט- Pixabay from Pexels

קרדיט- Pixabay from Pexels

אני שואל את עצמי, מה זה עוזר לך שיש לך בגרות מלאה וציון גבוה בפסיכומטרי אם אתה לא יודע לתקשר עם אנשים?

מה זה עוזר לך אם אתה “חכם” על הנייר אבל אתה אגואיסט / לא מנומס “ומניאק”, מה זה עוזר לי אם אנחנו לא יודעים מה זו חמלה אהבה והבנה בסיסית? מוסדות הלימוד צריכים קודם כל ללמד אותנו תקשורת טובה עם בני אדם ולאחר מכן את התוכן הלימודי של מערכת החינוך.

אנשים מקללים בכבישים ומחוץ לכבישים, אחרי וויכוח של כמה שניות זה הופך לריב מילולי\פיזי, אנחנו לא יודעים לדבר ברוגע ולהקשיב לאחר בזמן שיש לנו בכיס בגרות מלאה. אנחנו מדברים עם נציג שירות בטלפון ואין לנו סובלנות אליו ומוציאים עליו את העצבים שלנו ואפילו מקללים אותו… והרשימה של הדוגמאות עוד ארוכה.

קרדיט- Vera Arsic from Pexelsה

קרדיט- Vera Arsic from Pexels

נכון שהכול מתחיל בילדות ובדרך שבה מגדלים אותך, אבל מה עם הבית ספר?

מה זה עוזר לי אם חונכתי טוב בבית אבל במוסד הלימודים כל מה ששמעתי זה קללות ואיומים וכסאות שעפים על מורים? אתה נכנס לסוג של פיצול אישיות, לשתי דמויות, בבית אתה “ילד טוב” ולומד חינוך טוב מההורים ואז בבית הספר אתה צריך להתאים את עצמך לכל מה שההפך ממה שיש לך בבית.

זה במקרה הטוב, ישנם ילדים שחונכו בצורה די דוחה בבית ואז בית הספר קטן עליהם, הם אלו שיוזמים את החינוך הרע בבית הספר. אז באיזשהו מקום זה כן החינוך בבית, אבל ניתן לתקן זאת בבית הספר.

הכרתי כמה שלעולם לא חשבתי שיצא מהם משהו רציני כי כל מה שהיה להם בראש זה אלימות ולצאת “גבר”. אבל ראיתי איך הם השתנו בפנימייה שבה התרכזו בלחנך אותך קודם ואז ללמד, והיום הם אנשים אחרים לגמרי.

צריכים הוכחה גדולה מזו? איפה אתם משרד “החינוך”? ראיתם כמה כתבות יש על אלימות כלפי מורים?

קרדיט- energepic.com from Pexels

קרדיט- energepic.com from Pexels

למה לא מלמדים אותנו מה זה מס הכנסה, ארנונה, חשמל, משכנתא וכדומה?

זה לא עוזר לי שלימדתם אותי איך לפתור תרגיל מסובך במתמטיקה אם אני לא יודע איך להתנהל עם הידע שלי מול אנשים. בסדר, סיימתי בהצלחה את התיכון ואתם יודעים מה נפנק את עצמי אפילו סיימתי בהצטיינות באוניברסיטה. לאן אני הולך עכשיו, איך אני מציג את עצמי לעולם, איך אוציא את “החוכמה” שלי לעבודה שבה אני מעוניין בה? לפי התעודה? נו באמת, זה בולשיט.

הכול תלוי באופן שבו אתה מציג את עצמך. אם אתה לא יודע להציג את עצמך, לא יקבלו אותך למקום ספציפי. אבל תתפלאו, דווקא כן יקבלו אותך בגלל התעודה, אבל זה שנולד עם כישרון ועושה את מה שאתה עושה מילדות כי זו המתנה שקיבל, לא יקבלו ואפילו לא יתנו הזדמנות להוכיח את עצמך.

יצא לי לשמוע על אנשים עם מזל שהתקבלו במקומות עבודה על פי הכישרון שלהם והם עושים עבודה הרבה יותר טובה מאשר אלו שלמדו את המקצוע.

קרדיט- Obsahovka Obsahovka from Pexels

קרדיט- Obsahovka Obsahovka from Pexels

משרד “החינוך” מתי תבינו שתקשורת ויחסי אנוש באים לפני שמודדים אותך על פי מספרים?

קצת יבאס אותי אם בעתיד הקרוב/רחוק כן ישימו דגש לזה ויתחילו ללמד קודם איך להיות בני אדם, כי הייתי רוצה שזה יהיה בתקופה שלי. אבל לא נורא, העיקר שהנוכל לתקשר כמו בני אדם במילים עדינות ולא עם הידיים.

“איך תלמדו אותי לסמוך על עצמי, לחתום על חוזים
לקלוט תרגשות שבפנים, לבנות יחסים
איך אדע לחיות בשלום? איך תלמדו אותי לחלום?
אתם לא יודעים חלום מהו
הייתי שם מליון פאונד
שכל עוד הם ימשיכו לצפצף באותו סאונד
ככה ישמע גם העתיד שלי
אז המילים שלי הן כמו אגרוף לראש, פאו!
תודה לאל אני לא עוד רובוט
שתלמדו אותו לקרוא פקודות, שלום ורוב תודות
כשתחתוך את החוטים אז תבין
שבפנים יש מיליון תשובות
בובות בובות…”

 

 

AbuProblems
נכתב על ידי
בן אדם טוב סה"כ מהדרום, סטודנט להנדסת תוכנה, חי חיים מפתיעים ולא צפויים, אבל- Expect The Unexpected.
לחץ על מנת להגיב

פרסם תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחזרה למעלה .