בלוג אישי

מועדון הסרט הטוב – אוויר קדוש

הסעודה. מתוך אויר קדוש. צילום: דניאל מילר
סעודה אויר קדוש צילום: דניאל מילר

שולחים לכם קריאה אחרונה להצטרף אלינו להקרנת הסרט “אוויר קדוש” ולשיחה עם הבמאי והשחקן הראשי של הסרט – שאדי סרור

אימייל אליו נכנסתי במקרה, או שלא במקרה לפני מספר ימים, בדיוק כאשר היה לי פנאי. ואו, סוף סוף אני קוראת את ההודעה על הסרטים בזמן, חשבתי לי. הפעם אני לא מפספסת את זה. הסרט “אויר קדוש”, 2018, מתחיל, צלילי כנסיות, וסצנות שנחרתו בליבי זו אחרי זו. לכל סצנה התלוו כל כך הרבה משקעים מהחיים בארצנו.

מתוך הסרט: אויר קדוש. צילום: דניאל מילר.

מתוך הסרט: אויר קדוש. צילום: דניאל מילר.

הסרט דובר ערבית, עם תרגום לעברית, הופק בזכות מענקים מקרן הקולנוע הישראלי, ומקרנות נוספות. הבמאי, שהוא גם השחקן הראשי, שאדי סרור, יליד העיר נצרת, בה גם מתרחשת עלילת הסרט “אויר קדוש”. שאדי למד תואר ראשון בקולנוע באוניברסיטת תל אביב, ותואר שני בסן פרנציסקו, המשעממת, לדבריו.

אם אתם שואלים על החוויה הקולנועית מול מסך המחשב – זו החוויה שמתאפשרת כעת, בימי הקורונה. ברור שעדיף היה לשמוע את קולות מי האמבטיה בביתם של אדהם ולמיה במערכת סראונד בבית קולנוע, כאילו אני היא זו שטובלת באמבטיה, ולא דרך האוזניות שהרכבתי על אוזניי כך שקולות הסרט יישארו בגדר החוויה שלי כצופה, ולא יפריעו לשאר בני הבית, אך גם כך – התענגתי על פניני הסרט.

אדהם, (שבמגזר היהודי נקרא: אדם), נמצא בפרשת דרכים מורכבת בחייו. הוא מפנטז על יזמות שתוביל אותו להתעשר במהירות, וממציא כל העת רעיונות איך ניתן לעשות כסף מהר. ביומיום עובד בעבודה משרדית, והפנטזיות מחזיקות אותו חי וחיוני, מכיוון שבמשרד טובעים בניירת הנהלת החשבונות המייבשת.

עלילת הסרט מתפתחת בעיר נצרת, המוצפת בצליינים. אדהם ולמיה, זוג ערביים נוצריים ומשכילים מנצרת, היא עם דעות מהפכניות על מעמד האישה בחברה הערבית, גם במקצועה. האופן בו היא מבטאת את עצמה ואת צרכיה פורץ דרך, וכבר מתחילים לשמוע קולות כאלה בחברה הפלסטינאית, אך הם עדיין בודדים. והוא – מחפש את דרכו בעולם. שוקע במחשבות וברעיונות על הדרך הנכונה להתפרנס בה בכבוד, לפרוץ את תקרת הזכוכית של כמות הכסף שניתן להרוויח בכלל, ואם וכאשר יהפכו למיה והוא להורים בפרט.

בד בבד עם העיסוק בפרנסת הבית, והשלב הבא שעולה על הפרק – גידול ילדים, אנו נחשפים גם להוריו של אדהם, ובמיוחד לאביו, החרד, לאור הזקנה והמחלה שהתגלתה בו, וכמובן רצונו שלבנו יהיו ילדים. רצוי בן, כמובן.

כאשר עולה לאדהם רעיון מבריק איך לעשות כסף, מהתיירים המגיעים לעיר, הוא מפתח אותו ברצינות גמורה ובהתמסרות, באופן המשלב בין הדורות, יחד עם הקונספט הדתי-מיסטי השזור בעיר כבר אלפי שנים. ברקע לא פוסקים הבזקי הקונפליקטים והסטריאוטיפים של החברה הישראלית, לאורם מפליגה לה רפסודת חייהם של בני הזוג.

תיירות בארץ הקודש, המקודשת לכמה דתות, הסכסוך היהודי-ערבי, סוגיות התוקפנות הישראלית בכל חזית שהיא, אלימות ופרוטקשן. כל אחת מהסוגיות הללו מחבלת בשגשוג הרעיון של אדהם ובכסף שהוא אמור להכניס לכיסו ולחשבון הבנק של משפחתו הקטנה, ובכל שזור סוג של הומור בוגר, המוכיח, שהחברה הפלסטינאית כבר מצליחה לצחוק על עצמה. (לפני יותר מ-30 שנה שמעתי הרצאה בה ביקר המשורר והסופר הדרוזי נעים עריידה ז”ל את החברה אליה שויך, שאמר בהרצאתו, שחברה נמדדת בכך שיש לה היכולת לצחוק על עצמה, לעשות סאטירה על עצמה, והפלסטינאים עדיין לא שם, לכן אינם ראויים [עדיין] להיקרא חברה…).

שאדי סרור מבקר דרך הסרט, וגם בדבריו לאחר הקרנת הסרט, את המקום בו אנו נמצאים. במקום לשגשג, נמצאים כל העת במאבקי כוח ובמאבקי הישרדות בחיינו כאן, בארץ הזו, וכאילו מבקש מוצא, להוכיח שיש יותר מדרך אחת לחיות את החיים הללו. בכיף, בשמחה, באהבה.

בסרט מוטיב חוזר של פקק תנועה, בעליה באחד הכבישים הצרים בעיר נצרת, ובשיח איתו אמר שהמוטיב הינו התקיעות בחיים כאן, שיש לנו דרך למעלה, לעלות, להצליח, ואנו מדשדשים כאן.

הסרט קצר יחסית, 1:16 בסך הכול.

השחקנית לצידו של שאדי סרור, המשחקת את אשתו של אדהם, למיה, הינה  לטיסיה איידו המהממת, שכיכבה בפאודה.  משחקת את האישה שתובעת את צרכיה, רצונותיה, ועומדת על שלה. ממליצה ממש לרוץ ולצפות בסרט, שהוא כל כך עמוק ומלא, וגם עשוי מעולה מבחינת הטייקים שלו.

פנינה קולנועית שהטביעה בי את חותמה המקסים.

תודה לכל מי ומה שעזרו לזה להתממש עבורי, כך שגם צפיתי בסרט, וגם לקחתי חלק בשיח שהתנהל אחרי ההקרנה עם שאדי סרור. ממליצה גם למי שיכול, עד שהקולנוע יחזור להקרין לנו סרטים, להצטרף לממד הזה של הקרנה של סרטים. כדי שלא נזנח את המדיה הזאת.

Ronit Koren
נכתב על ידי
אני רונית קורן, אישה, אמא, סבתא. אדריכלית ומתכננת ערים ואזורים, עוסקת בתחום של איכות הסביבה מזה קרוב לשלושה עשורים. מחנכת ומרצה במכללת תל חי בתחומים של שרטוט, תורת הבניה ופרויקטים. אוהבת לקרוא, לצייר, לכתוב שירה וסיפורים.מרפאת בתהליכי תודעה ומודעות.
2 תגובות

2 תגובות

 1. קורנת

  26/02/2021 09:37

  מקסים:) עשית לי חשק לצפות.

 2. Ronit Koren

  28/02/2021 11:57

  שאלו אותי איך ניתן לצפות, אמרתי שאולי בפופקורן או בנטפליקס. לא בדקתי כי היה לי הקישור בזמן.
  אם תמצאי – האם תוכלי ליידע אותי כדי שאעביר את האופציה למתעניינים?
  המון תודה

פרסם תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחזרה למעלה .