בלוג אישי

#רק_לא_ביטי – איך לדבר עם ילדים ונוער על הקליפ החדש

צילום מסך מתוך הקליפ של עדי ביטי

עדי ביטי נותנת לכם הזדמנות

הקליפ החדש של עדי ביטי הוא קייס-סטאדי מושלם לכל מי שלמד חינוך למיניות בריאה. הוא מאפשר שיח על עשרות מושגי יסוד כמו סקסואליזציה מוקדמת, מרחב פורנוגרפי, רצון נלהב, מיניות של חיקוי ומיניות קפיטליסטית (מיניות כמוצר). אבל עם כל החדווה התיאורתית שיש לי סביבו, לבלוג הזה ולרוב העשייה שלי יש מטרה אחרת – להפוך שיח על מיניות בריאה לנגיש, נעים וקליל לעוסקים בהורות, הוראה והדרכה. אז גם אם הילד או הילדה שלך ראו את הקליפ החדש, גם אם זה עוד לא קרה וגם אם יש לו או לה סלידה עמוקה מביטי אבל אתן מזהות הזדמנות מצוינת לדבר על מיניות בריאה, יש מה לעשות. השיחה יכולה להתחיל בשאלה לגבי החשיפה, במסגרת שיחת חביתה, “על הדרך”.

אם יש לכן שאלות שלא נענו בפוסט, אשמח שתשאלו אותן בתגובות, ואני מבטיח שתקבלו מענה.

צילום מסך מתוך הקליפ של עדי ביטי

מבט של קריאה לעזרה                        (צילום מסך מתוך הקליפ)

לפני הצפייה  איך מדברים על הקליפ החדש עם ילדים שלא צפו בו, בלי שהם ירוצו לעשות זאת?

סקרנות היא אחד הכוחות החזקים ביותר שקיימים בילדים. בדרך כלל נרצה לעודד סקרנות כזו, אבל הורים לילדות ומתבגרים יודעים היטב שהיא עלולה להוביל גם להתנהגויות סיכוניות. הצבת גבולות היא אחת האומנויות העדינות ביותר בתחום החינוכי, בעיקר מכיוון שלא פעם דווקא הצבת הגבול היא זו שמגבירה את הסקרנות. בעיני, זה פשוט לא נורא אם ילד או ילדה יצפו בקליפ. חשיפה למאפיינים של מיניות לא מותאמת לסביבה וההקשר בו הם נמצאים, הנקראים בשם הכולל המרחב הפורנוגרפי, היא עובדה מוגמרת בעידן בו אנחנו חיים. אי אפשר למנוע את החשיפה לחלוטין – אבל אפשר להשפיע על הקונטקסט שבו החשיפה מתרחשת. 

שיחת טרום צפייה עם ילדה צעירה יחסית (עד 12) יכולה להיראות כך (עם הפסקות ושאלות): “היי אהובה. את זוכרת שיש תכנים באינטרנט שממש לא מתאימים לילדים? כמו כל תמונה של אנשים עירומים או של אלימות? אני מזכיר לך שבמקרה שאת רואה משהו כזה בטעות, את מפסיקה לצפות ואת באה לדבר איתי על זה. לצערי עדי ביטי, שעד עכשיו הייתה דיי מתאימה לגיל שלך, הוציאה תוכן שממש ממש לא מתאים, שבכלל שייך לעולמות של אנשים מבוגרים, ואפילו לא לכל האנשים המבוגרים זה מתאים. זה יכול לגרום להרגשה מוזרה, ולתת לך רעיונות מאוד לא אמיתיים על אהבה ועל התנהגות של בנות ובנים. בגלל זה אני ממש אשמח שתנסי להימנע מצפייה בו, ואם במקרה צפית, תבואי אליי ונדבר על זה.”

השילוב המנצח בין מרחב פורנוגרפי לניכוס תרבותי                                                               (צילום מסך מתוך הקליפ)

אחרי הצפייה – איך מנצלים את הקליפ לשיח על מיניות בריאה?

ובכן, כמו שאמרתי בתחילת הפוסט – הקליפ הזה הוא קייס סטאדי מושלם. אפשר דרכו לדבר כמעט על כל מה שמיניות בריאה היא לא, ולגשת דרך זה למה היא כן. התשובה כאן מותאמת לנוער בוגר יותר, שיכול להסתכל על הדברים בצורה ביקורתית. נתחיל בשאלה “האם צפית”, נמשיך בלומר “גם אני, וראיתי שם דברים שבא לי לדבר עליהם איתך. אפשר?” אם התשובה היא “לא”, אז אפשר לפתוח ב”בסדר, אז אני רק אגיד ש…” ולהכניס את המסר החשוב בעיניכן.

  1. איך נראה רצון נלהב – “שמת לב לפרצוף שהיא עושה כשהיא נמצאת בסיטואציות אינטימיות? היא אדישה לגמרי. זה ממש לא נורמאלי שבסיטואציה כזו, שאמורה להיות מרגשת ומסקרנת, יהיה למישהי פרצוף כזה והיא תשכב בלי לזוז. זה נראה יותר כמו תגובת קיפאון. אם מישהי מתנהגת ככה בחיים האמיתיים, היא כנראה זקוקה לעזרה.” (איך נועה קירל הייתה אומרת? “תזמינו לה אמבולנס“)
  2. לגייס את הנער כבוגר חונך ואחראי – “לדעתך זה מתאים שהעוקבים המאוד צעירים שלה צופים בקליפ כזה? למה?” שיחה שיכולה להתפתח למקומות נפלאים ולטפטף גישה ביקורתית לכל מה שנמצא בקליפ – הוא או היא יצביעו בעצמם על מה שלא תקין, לא מציאותי ולא מותאם בו.
  3. הסיבות וההקשר – “לדעתך היא מבינה את המשמעויות של הקליפ הזה? למה בכל זאת היא בחרה לעשות את זה?” פתח לשיח ערכי על מיניות קפיטליסטית ועל אחריות של מי שמייצר ומפיץ תוכן כלפי מי שמקבל אותו.

אם ניכרת בקיאות בקליפ, אפשר כמובן לדבר על סצינת ההצצה ועל אכילת הסושי מגופה של נערה יפנית עירומה (תופעה תרבותית שנקראת ניוטאימורי, אבל ללא ההקשר זו החפצה כלשונה).

לסיכום – יש שיח מתאים לכל גיל ולכל רמת חשיפה, בכל מה שקשור למיניות בריאה. מקווה שהפוסט הזה עזר לכם למצוא את הכיוון ואתן מוזמנות ומוזמנים להמשיך את הדיון כאן בתגובות. 

================

פוסט נוסף בנושא – “ביטי נגד בריטני” – מסביר למה קליפ החניכה של ביטי שונה ממה שכבר ראינו עד היום בתרבות הפופ.

דר עופר
נכתב על ידי
החלום שלי הוא להיות המבוגר שהייתי צריך כשהייתי ילד. מחנך למיניות בריאה, מיטיבה, כיפית וקשובה, בעבר מטעם "מידע אמין על מין" והיום מטעם "מרכז סיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית". חוקר תקשורת אינטימית, מיניות מודעת ומערכות יחסים אלטרנטיביות בעצמי
לחץ על מנת להגיב

פרסם תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחזרה למעלה .