בלוג אישי

קודם תשנאו: כיצד טראמפ השפיע על ראיית העולם שלנו

הנשיא של כולנו, קרדיט:PEXELS, cottonbro

יותר מ-200 אלף איש נהרגו בארה”ב מחולי בנגיף הקורונה. לעד, מספר זה יתנוסס על שלטונו של דונלד טראמפ, הדרך שעשה בכדי להגיע אל מספר זה הייתה רצופה בכוונות אגואיסטיות שנועדו לשמור על הכיסא שלו. הפיכת המדע לאויב המדינה, שיסוע אנשי ארצות הברית אחד בשני, סימון הסינים כאיום מבחוץ שאשמים בהבאת המחלה, כול אלו נעשו כדי לשים את טראמפ במרכז ולהסב אליו את כול תשומת הלב, כולם אשמים, רק אני לא ורק אני אצליח להציל את המדינה. כעת, כשאנו יודעים כי הכישלון שלו היה כפול, גם בשמירת כס הנשיא וגם בהצלת ארה”ב מפני נגיף הקורונה, יש לשאול, כיצד דונאלד טראמפ הצליח להשפיע על העם האמריקאי ועל העולם כולו? התשובה היא פשוטה מאוד, טראמפ הצליח לתת לגיטימיות לשד האגואיסטי והשונא הקיים בכול אחד מאיתנו. אל תחשבו מה אתם יכולים לעשות בשביל המדינה, חשבו מה אתם יכולים לעשות בשביל עצמכם !

אבל טראמפ עשה את זה

טראמפ לא המציא שום דבר, כבר לפניו ביבי אמר “הערבים נוהרים לקלפיות”, מרי לה פן ושאר מפלגות הימין הקיצוני מסתובבים באירופה ועסוקים בהפצת גזענות, שלא נדבר על כך שככול שההיסטוריה נמשכה, העולם בו אנחנו חיים, הפך לעולם שמאדיר את השנאה כלפי האחר. אבל כאשר טראמפ הפך לנשיא, הוא הפך למנהיג של המעצמה הגדולה בעולם, האיש החשוב בתבל,  בעל כוח בלתי מוגבל וכול דבר שהוא עושה, הופך ללגיטימי ביותר.

בזמן שלטונו של טראמפ, מנהיגים רבים ראו בעצמם ככאלה שיכולים להגיד את כול העולה על דעתם, כך נשיא ברזיל הפך להומופוב, כך פוליטיקאים במדינת ישראל איימו על מוסדות המשפט.

הבעיה הפכה למדאיגה עוד יותר, כאשר הגזענות והשיסוע חלחלו לארצות הברית עצמה, משטרה שרואה באפרו אמריקאיים כאויבים, אזרחים שמזלזלים בהתחממות הגלובלית ולא מוכנים ללכת עם מסכה, גרוע מכך, היו אלו האזרחים שניסו להרחיק את עצמם מהעולם שטראמפ בנה שבהבינו שכדי לנצח אותו הם חייבים לפעול כמותו.

כך, במשך ארבעת שנות שלטונו של טראמפ בעולם, השיח היה כזה שמנסה להשמיד עובדות ואמת, אם טראמפ הפיץ שקרים ופייק ניוז לכול עבר, יש לשאול מהי בכלל האמת. במילים אחרות, אם נשיא ארה”ב מזלזל מדי יום בעובדות שלא נראות לו, מדוע אתם, האזרחים הקטנים , צריכים להאמין בעובדות אלו?

קרדיט : PEXELS,Allen Beilschmidt sr.

כולנו אנשי הלטאה

מאז ומתמיד, קונספירציות היו דבר שהתקיים בשולי החברה. אלו שביקשו לדבר על הנחיתה המומצאת של ארה”ב על הירח או ביקשו להגיד כי מסדר “הבונים החופשיים” עומד בראשו של העולם, נראו כמוקצים, ככאלו שמדברים שטויות. אפשר לומר שכיום, ב2020, הקונספירציות הפכו לחדשות עצמן. כך מדי יום, במהדורות הערב של ערוצי החדשות השונים, נוטים המגישים, להקדיש זמן מיוחד לתיאוריית קונספירציה כזאת או אחרת, לא כי היא מצחיקה, אלא כי היא יכולה להיות לגיטימית. גם כאן, טראמפ לא האשם היחיד, הרשתות החברתיות והאינטרנט נתנו לכול דעה להיות מופצת וכך הביאו את תיאוריות הקונספירציה למקום של כבוד.

אבל הבעיה היא שכיום בעידן הטכנולוגי, לא צריך לעשות הרבה בכדי להפוך את הקונספירציה לאמת שהתקיימה לה. קמפיין הבחירות הראשון של טראמפ ב2016, הצליח לראות את הכוח הטמון בעריכת ווידאו ושידור חלקים ממנו בכדי להוכיח טענה מסוימת. כך כמו קונדיטור שמבקש לאפות עוגה, טראמפ לקח סרטונים של פוליטיקאים שונים, שצולמו בתאריכים שונים, ערך אותם ביחד וגרם לכך שאנו, נאמין למה שעינינו רואות על המסך.

בעולם של היום, ניתן היה לחשוב שהאנשים בבית יוכלו לראות את האמת הטמונה מאחורי הסרטונים שטראמפ יצר, הם אכן הצליחו להבין את הטריק אבל השתמשו בו בצורה בעייתית.

כך נולדו להם סרטונים ביתיים רבים אשר לכאורה מתעדים קונספירציות כאלו ואחרות, הקורונה הומצאה על ידי הבונים החופשיים, הם ימציאו חיסונים אשר יהפכו את כולנו לאנשי לטאה ועוד ועוד ועוד. יכול להיות שעכשיו אתם צוחקים, אבל חשבו ברצינות, כמה פעמים ראיתם את התופעה הזאת באינטרנט, סרטונים ערוכים שנותנים לגיטימיות לשקר, שאלו את עצמכם שוב, כמה פעמים עשיתם לייק לסרטונים שכאלו.

 

קונספירציית גניבת הבחירות, קרדיט:PEXELS,Markus Winkler

מקלדת הקללות והשנאה

חודש יוני, היה חודש הגאווה, בחודש זה, התחלתי לשים לב לתופעה מדהימה ומעניינת שהחלה להופיע ב”טיקטוק”, צעירים מקהילת הלהט”ב, ביקשו לצאת מהארון אל מול החברים ובני המשפחה שלהם בסרטונים קצרים ומרגשים. רשתות חברתיות יכולות להיות דבר מקסים. תנועת ה-METOO הביאה לשינוי ביחס של החברה כלפי נשים ובמקום מסוים, הרשתות החברתיות העניקו לטראמפ את הנשיאות ב2016. אם יש דבר אחד שהרשתות החברתיות הצליחו לעשות, הוא לתת לכול אחד מאיתנו והזדמנות להביא את הדעה שלנו, לא משנה מה היא, אל התודעה העולמית.

הבעיה היא שהיכולת של הרשתות החברתיות, לקבל כול תוכן, גרמה לכך שדעות של שנאה הפכו לנפוצות , יותר מכך, השנאה הופנתה פעמים רבות לאנשים שאין לנו אף היכרות איתם. כבר אמרתי, שטראמפ האדיר את השקר. כך נוצרה לה תופעת ה “פייק ניוז”, אמירה בסיסית כין אין חדשות אמתיות, אלא רק חדשות שטובות לנו, ההמשך לכך היה שכדי להגן על חדשות אלו, אנשים השתמשו גם הם בשקרים, גרוע מכך, הם ביקשו לקלל ואף פעמים רבות, לפגוע באנשים שביקשו לסתור את דעתם.

תופעת ה”פייק ניוז” גרמה לכך שהפכנו לחברה שנתלית בשטחי ובחוסר האמת, כדי לבסס את הדעות שלנו, מצאנו את עצמנו קוראים לאנשים שאהבנו, “טיפשים” וזהו עוד הכינוי הנחמד ביותר. חזרנו לימים הנוראיים בהם האחר היה אויב רק בגלל שצבע עורו היה שונה מאיתנו, הדבר נכון לשני הכיוונים. טראמפ לא המציא את הגזענות, אבל הוא גרם לכך שאנשים השתמשו בה בכדי להוכיח עובדות שפשוט היו לא נכונות. כול פעם שאנו מסתכלים על חדשות, אנו כבר לא יכולים להאמין למי שמדבר מולנו, אנחנו מוצאים את עצמנו מתווכחים עם המשפחה שלנו על האמת ועל הדעות שלהם, אז למה שנאמין לאחרים?

בקטנה

סיומה של תקופת טראמפ, גרמה לכך שתוכניות בידור רבות איבדו כוכב שסיפק להם חומרים קומיים ללא הפסקה. אחת מהן היא SUTERDAY NIGHT LIVE, הארץ נהדרת של ארה”ב. במהלך קמפיין הבחירות האחרון, הציבה התוכנית שני כוכבים הוליוודים, אחד מול השני. אלק בולדווין כדונלד טראמפ וג’ים קארי כג’ו ביידן. אני מצטער על כך שלא אזכה לראות יותר את שני הכוכבים האלו ממשיכים להתנצח אחד מול השני ובעצם מציבים עת עצמם כתמונת מראה מלחיצה למדי, אם המציאות נראית לנו מצחיקה יותר מתוכנית קומדיה, מה זה אומר על המציאות. אני מצרף לטור שלי, את הסרטון האחרון בו בו שני המתמודדים מתעמתים אחד מול השני, זה מצחיק מאוד, זה גורם לך לשכוח שכול זה היה באמת.

המציאות כה מביכה, קרדיט :PEXELS,Viktoria B.

 

 

Sharon filmmaker
נכתב על ידי
שרון Filmmaker, חי בסרט, ללא סוף, ללא התחלה, עם הרבה ביקורת וקצת תקווה
תגובה 1

1 תגובה

  1. Miss puzz

    23/11/2020 13:09

    בהחלט מעלה נקודות למחשבה (: התחברתי לרוב הכתוב ונהניתי מהכתיבה שלך.
    מנקודת מבט שלי התפשטות התופעה הנוכחית של הקונספרציות הינה יותר בעקבות התעוררות חברתית על השקרונה ועל המניפולציה שהמין האנושי והמבוית עובר מאז שהחל לפתח קול חושב בראש על ידי המין האנושי עצמו. אנחנו שיושבים מאחורי המקלדת לא שונים מהבעלי חיים הכלואים והמבויתים, גם אני ואתה חלק מתעשייה גדולה שמטרתה להכניע אותנו, ונכון שגם בתוך עולם ‘הקונספרציות’ הזה לא חסר שקרים ומניפולציות, אבל אני מאמינה שעם התבוננות עצמית מספיק שלווה ואמיתית נבחין בעצמנו מתי השקר לבוש בבגדי האמת ואיפה האמת מתרוצצת ערומה.
    תחשוב על זה 🙂

פרסם תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחזרה למעלה .