בלוג אישי

מתעקשים להנציח את הגזענות

הפגנה נגד גזענות באוסטרליה מתוך ויקיפדיה

לאורך השנים אהבתי לצפות בכתבותיו של הד”ר אבישי בן חיים, הכתב לענייני חרדים של ערוץ 13, ולשמוע את נקודת מבטו על הקורה במגזר החרדי, אך בשנתיים האחרונות, השקפותינו מתרחקות, יותר ויותר, לאור דעותיו ההופכות קיצוניות וגזעניות

אתמול התראיין הד”ר בתכניתו של אמנון לוי בנושא החבאת חברי הכנסת הצעקנים של הליכוד, מירי רגב, דוד אמסלם, שלמה קרעי, מאי גולן ואסנת מארק בקמפיין הליכוד. ראשית אסביר.

ששת חברי הכנסת הנ”ל הם המרואיינים ביותר בערוצי התקשורת, בימים כתיקונם אך מאז החל קמפיין הליכוד לבחירות 21, הם הועלמו לחלוטין מאמצעי התקשורת ועקבותיהם לא נמצאו.

הנתונים הרשמיים מראים על ירידה של למעלה מ-80% בהופעתם התקשורתיות:

נתוני ערוץ 12, צילום מסך

באופן טבעי, כאשר הבחנתי שיקירי הליכוד נעלמו להם הערכתי שזה בגלל הצורך הקבוע שלהם להתלהם, להעליב ולפלג, כמעט בכל ראיון. בנימין נתניהו, מנהל קמפיין הליכוד והקמפיינר הטוב ביותר בעולם, מבין כי העם נמצא במקום רגיש כעת ולכן בחר, בצדק רב, להעלים את כל הפלגנים, הצעקנים והמסיתים. תארו לעצמכם כמה הופתעתי לשמוע את הד”ר אבישי בן חיים אומר בראיון, לאמנון לוי בערוץ 13, כי בנימין נתניהו העלים את כל המרוקאים “המזרחים” של הליכוד (מקווה שמאי גולן, שהיא עירקית, לא נעלבה) וציין איזו עובדה הטוענת שזו גזענות. איזה אינטרס יש לו לנתניהו להעלים דווקא את המזרחים במפלגה שרוב מצביעיה הם מזרחים מהפריפריה וכך גם רוב חברי המרכז שלה? ואם אכן מדובר בהעלמת מזרחים, מדוע לא העלים בנימין נתניהו את אלי כהן, גילה גמליאל או את השר אוחנה?
ואם ביבי, הקמפיינר הטוב בעולם, חושב שזה טוב להעלים מזרחים, אז מדוע גדעון סער אינו מסתיר את הד”ר יפעת שאשא ביטון?

אבישי היקר, המשותף לכל “המוחבאים” הוא לא היותם מרוקאים או מזרחים, כי הרי ביבי אינו מחביא אותם ביום יום אלא משתמש בהם כדובריו, כמעט בכל נושא. המשותף להם הוא שכולם צעקנים (כשיטה), כולם משתמשים באיומים, כולם מסיתים את חלק העם האחד בשני וכולם מעדיפים את האינטרסים של עצמם על האינטרסים של הליכוד ושל העם. ובכלל, מיהו מזרחי היום? מדוע דווקא ד”ר מכובד משתמש בטיעונים כל כך גזעניים רק כדי להופיע בטלוויזיה (כי הרי אף אחד לא היה מזמין אותך אם לא היית חושב כך).

מחקר מרתק של החוקרות, הפרופ’ ברברה אוקן והדוקטורנטית אורנה חייט-מראלי בנושא נישואים מעורבים (אשכנזי-מזרחי) בישראל, אשר התבסס על נתונים ממיפקדי אוכלוסין, שהאחרון בהם נערך ב-1995, מראה שבכל שנה מאז 95 גדל בכחצי אחוז שיעור הילדים המעורבים מקרב יהודים הנולדים בישראל, עד לשיא של כרבע מהילדים הנולדים בשנים האחרונות. ב- 1995, רק 5.3% מהיהודים בני 40 עד 43 היו מעורבים, לעומת 16.5% בקרב בני 20-21 ו-25.1% מבני 10-11. לדברי הפרופ’ אוקן, “יש בישראל שיעור הולך וגדל של יהודים ממוצא מעורב”.

כמעט כל החברים הסובבים אותי הם זוגות מעורבים, כולם אקדמאים ורבים מהם מהפריפריה. ילדי זכו להיות מעורבים, ממש טוב, לי יש סבא יליד קובה וסבתא ילידת יפו (שהוריה הגיעו מרוסיה ואנגליה), סבא חרדי מפולין וסבתא חרדית מצ’כוסלובקיה ומהצד של אשתי מגיעים הסבים והסבתות ממשפחות דתיות מאזור פרס, כורדיסטן וטורקיה.

השימוש הציני במוצא אתני, הנמצא בשימוש גדול בקרב אותם חברי כנסת מזרחים “מוחבאים” (כולם אקדמאים וכולם מסודרים בחיים, כאלו שלא יכולים לטעון לאפליה), הוא למטרות הסתה בלבד וכדי לגרום לקולות לא משכילים להצביע לליכוד. למעשה, השימוש במוצא אתני מנציח את הפערים שעוד נשארו בין אנשי הפריפריה לבין אנשי המרכז (ולא בין מזרחים לאשכנזים).

אני מצפה מכל חברי הכנסת ומחוקרים מכובדים, כמו אבישי בן חיים, להפסיק להשתמש במוצא האתני של התושבים כסיבות להופיע בטלוויזיה או כדרך למשוך מצביעים. הפערים בין המרכז לפריפריה הצטמצם, בצורה משמעותית, משנות החמישים עד היום. מזרחים רבים אשר גדלו בפריפריה בחרו לא להתקרבן, יצאו ללמוד והצליחו בזכות עצמם ולא בזכות מוצאם והדוגמאות הטובות ביותר לכך הם כל חברי וגם חברי הכנסת “המוחבאים” כולם יוצאי הפריפריה אך כולם משכילים ומבוססים.

 

רונן ענבר
נכתב על ידי
איש הייטק ותיק ויזם. כיום מסייע ליזמים להביא את המיזם שלהם מרעיון למציאות. כמו כן בבעלותי חברה לניהול ופיתוח מוצרי תוכנה. מוותיקי הכותבים בפורטל תפוז בעבר.
לחץ על מנת להגיב

פרסם תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחזרה למעלה .