בלוג אישי

ממשלת ימין על מלא?

בנימין נתניהו ויאסר עראפת בפורום הכלכלי בדבוס, שוויץ 1997מקור: https://commons.wikimedia.org מקור

בנימין נתניהו הוא אחד הקמפיינרים הטובים ביותר שהיו כאן מאז קום המדינה. בכל מערכת בחירות הוא מתחיל כאשר ידו על התחתונה אך מהר מאוד הוא מזהה את הסיטואציה ומגיב בקמפיין מדויק אשר מאפשר לו, בדך נס, להפוך לראש ממשלה

בחירות 2021 (הראשונות?) העמידו אותו במצב קשה. גדעון סער פרש מן הליכוד והקים, יחד עם בכירים אחרים בליכוד, מפלגת ימין חדשה אשר יש אומרים שהיא ימינה מהליכוד (שטויות במיץ עגבניות אבל זה לדיון אחר) ונראה כי נפתלי בנט, אשר נתניהו ניסה להדירו כמעט מכל ממשלה אותה הקים (בגלל שנאה משפחתית אליו), מתיצב ויכול, לראשונה, לסכן את המשך כהונתו של נתניהו כראש ממשלה.

לראשונה עומד נתניהו להתמודד עם 2 מפלגות ימין, שיתכן שלא יסכימו להקים עימו קואליציה, כי לשניהם יש רצון להחליפו.

אך כמו בקמפיינים קודמים, גם הפעם זיהה בנימין נתניהו את התמונה במלואה והגיב בקמפיין אפקטיבי וחד אשר מצליח להקטין, עד כה, את יריביו ושולט, לחלוטין, בסדר היום התקשורתי. נתניהו הבין כי הפעם הוא לא יוכל להשתמש בקלף הקבוע של “גוש הימין” מול “גוש השמאל” מכוון שגם בנט וגם סער ממוקמים, בדעת הציבור, כימנים ממנו והוא הבין, מיד, שיש סיכוי שהוא יזדקק לערבים כדי להקים ממשלה ולכן הוא התחיל לקיים קמפיין אינטנסיבי בקרב המגזר הערבי, אולי יקושש שם כמה קולות או לפחות יגרום לערבים לא להצביע למשותפת (כרגע בהצלחה גדולה) והוא המציא את המושג החדש “ממשלת ימין על מלא”.

הקמפיין החדש טוען כי בניגוד לסער או בנט אשר כדי להחליפו ולהקים ממשלה יזדקקו ליאיר לפיד (השמאלני?) ולעוד מפלגות מרכז שמאל, הוא היחיד שיוכל להקים ממשלת “ימין על מלא” שתכלול כמובן את חבריו החרדים, את הציונות הדתית, אם תעבור את אחוז החסימה וכנראה גם את בנט (בו הוא משתמש וזורק לפי צרכיו רק כי בנט כנראה נאיבי מידי).

אין לנו דרך לבדוק פוליטיקאים אלא לפי העבר שלהם וקיום הבטחותיהם וכימני, שאומרים לי “ימין על מלא”, אני מחוייב ללכת אחורה ולבדוק האם ממשלות נתניהו באמת היו ימניות, כפי שביבי מבטיח וכפי שפרט בספריו בעבר (אותם כל אחד חייב לקרוא).

ממשלת נתניהו הראשונה 1996-1999 – “ימין על מלא”

הוקמה על-ידי בנימין נתניהו וכללה רק מפלגות “ימין על מלא” (ליכוד, ש”ס, ישראל בעליה, מפד”ל… ראו כאן). ממשלה זו, בניגוד להתחיבותיו של נתניהו בקמפיין הליכוד, לא רק שלא ביטלה את הסכמי אוסלו (מה שמאוחר יותר קראו להם “פשעי אוסלו”) אלא אף החליטה לממשם והחזירה את מירב שטחי חברון והעבירה שטחים רבים לאחריות הרשות הפלשתינית בראשות רב המרצחים יאסר עראפאת (13% משטחי C שבגדה שהועברו לשטחי A ו-B,‏ 1% ו-12% בהתאמה, ולפתיחת נמל תעופה בינלאומי ברצועת עזה). ממשלת נתניהו גם לא עצרה את ההריסה המתמדת של עתיקות הר הבית בידי פלשתינית על מנת להשמיד כל הוכחה של בעלות כלשהי של העם היהודי על ההר. מה שכן, בשנה השלישית לכהונתה, הגדילה הממשלה את כמות התחלות הבניה באיזור יהודה ושומרון מ- 2854 יחידות בשנה האחרונה של פרס ל- 4333.

התחלות בניה ביהודה ושומרון 1995 – 2020. מקור: אתה הלשכה המרכית לסטטיסטיקה.

התנהלות ראש הממשלה לוותה באכזבה מצד חלק מאנשי הימין בקואליציה. מפלגות השמאל נמנעו מלספק לו רשת ביטחון בנימוק שהוא מתמהמה ביישום מלא של ההסכם ובעקבות מתקפה שלו עליהן עם שובו מוועידת וואי. ההתמרמרות על התנהלותו האישית הובילה לאובדן תמיכת גורמי מרכז בו. סיבות אלה הובילו להקדמת הבחירות לכנסת החמש עשרה ולראשות הממשלה. ז”א שכבר בקדנציה הראשונה שלו מימש ביבי מדיניות שמאל (לא פחות משל מר”צ) ואבד את תמיכת הימין וכתוצאה מכך את ראשות הממשלה.

שר אוצר בממשלת שרון השנייה 2003 – 2006

בין הקדנציה הראשונה שלו כראש ממשלה לשנייה, שימש בנימין נתניהו כשר חוץ (בממשלת האחדות) ומאוחר יותר כשר אוצר, בממשלת “הימין המלא” השנייה של אריאל שרון. במסגרת ממשלה זו העלה שרון את רעיון “ההתנתקות” אשר הרעיון מאחוריו היה שאם אין פרטנר למשא ומתן, נפנה את רצועת עזה ונגיב בחומרה לכל הפרת ריבונות בדיוק כמו שנלחמים באויב. שרון שהתנגד למשאל, העמיד את תכניתו זו, ב-2 במאי 2004, לאישורם של מתפקדי “הליכוד”, שדחו אותה. למרות תוצאה זו, שרון התכחש להבטחתו לקיים את דין התנועה, והמשיך לחתור לאישור בממשלה של תכנית התנתקות. למרות התנגדות המתפקדים, הצביע ביבי בעד ביצוע ההתנתקות 4 פעמים (ראו את הסרטון הבא) והיא עברה ובוצעה כרצונו של שרון וכמתוכנן.

לאחר יישומה של תוכנית ההתנתקות שאושרה בכנסת (16 בפברואר) ובממשלה (20 בפברואר) ואושררה בידי בג”ץ, פוליטיקאים מהימין כמו עוזי לנדאו ואפי איתם התבטאו נגדו בחריפות רבה, וקראו לרכז כוחות על מנת להדיח אותו מהפוליטיקה. בנימין נתניהו התפטר מהממשלה וניסה להקדים את הבחירות במפלגה, כאשר הוא מנהיג את קבוצת ה”מורדים” בליכוד, אבל נחל כישלון כאשר בוועידת מרכז הליכוד – אריאל שרון גבר עליו ברוב של 52%.

ממשלת נתניהו השניה 2009 – 2013

הבטחת הבחירות הראשית של נתניהו בקמפיין הייתה “נתניהו ימוטט את שלטון החמאס”.

לאחר זכייתו בבחירות בשנת 2009 ולמרות שהייתה לו אפשרות להקים ממשלת “ימין על מלא” עם בנט, בחר ביבי להשאירו מחוץ לקואליציה והרכיב ממשלה עם קדימה, של שאול מופז (מפלגת מרכז של פורשי ליכוד) ומפלגת עצמאות, של אהוד ברק, שהאמינו בהחזרת שטחים והקמת מדינה פלשתינית.

בתקופה זו, נכנע, בנימין נתניהו, המגדיר את עצמו כיחיד שיכול להתנהל מול נשיא אמריקאי, לדרישתו של נשיא ארצות הברית, אובמה, להקפיא את ההתיישבות ביהודה ושומרון והיא צנחה ל- 749 התחלות בניה חדשות ולא עלתה משמעותית גם לאחר “הפשרת” הבניה. בנוסף, הוא חשף בפומבי את האמונה שלו כי הפתרון הנכון הוא “שתי מדינות לשני עמים” כאשר עיר הבירה הפלשתינית תהיה מזרח ירושלים, מה שסותר את היסודות הבסיסים עליהם נבנתה מפלגת הליכוד. כמו כן, הוא הפר את הבטחת הבחירות העיקרית שלו “נתניהו ימוטט את שלטון החמאס” ואף ניהל עימם משא ומתן לשחרור גלעד שליט תמורת 1027 אסירים עם דם על הידיים, תמורה לא פרופורציונאלית אשר העצימה את חמאס בעיני נתיניהם.

לא רק את יהודה ושומרון הפקיר נתניהו בקדנציה אלא גם את הנגב.
בעוד ליהודה ושומרון יש לובי חזק בכנסת והיא נמצאת, איך שהוא בעניינים, מהנגב לאף אחד לא אכפת וביבי, שיודע כי מצביעיו בנגב ימשיכו להצביע לו בכל מקרה, לא אוכף בנגב את שלטון החוק וכך משתלטים הבדואים על קרקעות, גובים דמי חסות, נוהגים בצורה מפחידה, גונבים נשק מבסיסי צה”ל ללא פחד ומשליטים טרור על החקלאים.

כישלון נוסף, אשר יחמיר בקדנציה הבאה שלו הוא כישלון המרמרה.

בשנת 2010 מורה בנימין נתניהו לחיל הים לעצור ספינה תורכית עליה “עזרה הומניטרית” לעזה בלב ים, עוד בטרם תפר את המצור הימי על עזה ותעגון בנמל עזה. אינני יודע של מי הייתה ההחלטה להוריד אנשי שייטת 13 על סיפון המרמרה מן האוויר שלגופם אקדחי צבע בלבד אבל כאשר הם גולשים לסיפון הם נתקלים בהתנגדות אלימה ולוחמים רבים נפצעים ולוחם אחד אף נחטף לפרק זמן קצר ומחולץ מאוחר יותר על-ידי חבריו. ההפתעה הלא צפויה הזו גורמת ללוחמי השייטת להשתמש בכוח רב ולהרוג כמה אזרחים תורכים, מה שמיד מייצר משבר עם התורכים.

אבל הכישלון החמור ביותר של נתניהו, בקדנציה זאת, היה חוסר היכולת שלו להשפיע על מתווה הסכם הגרעין בין אירן למעצמות. הלחץ התמידי, הפומבי והמשפיל לעיתים של נתניהו על אובמה וראשי אירופה גורם להם לנשל אותו לחלוטין, מהדיונים הפנימים על ההסדר וכך נחתם הסכם רע מאוד לישראל שבדיעבד מסתבר שאף גרם להאצת המרוץ האירני לגרעין.

ממשלת נתניהו השלישית 2013 – 2015

גם בבחירות הללו יכול היה נתניהו להקים ממשלת “ימין על מלא” אבל בחר להקים ממשלת אחדות בשיתוף עם יש עתיד והתנועה של ציפי ליבני. למעשה, שותפו הטבעי, נפתלי בנט, אפילו לא מקבל טלפון עד שלנתניהו לא נותרת ברירה.

הקדנציה מתחילה בהתנצלות, משפילה ולא מוצדקת בפני ראש ממשלת תורכיה על ארועי המרמרה. ראש ממשלת ימין מתנצל בפני מדינה אשר העזה להפר את ריבונותנו על כך ששמר על ריבונותנו מהפרה בוטה וממשיך בכך שהוא מאשר לגרמנים, ללא התייעצות או ידיעת מערכת הביטחון, למכור צוללות מתוחכמות למצרים. אני מניח שמכוון שרוב הקוראים שירתו בצה”ל אין צורך להסביר את חומרת האירוע.

אך אפשר לומר כי שני הארועים המשמעותיים בקדנציה השלישית של נתניהו היו מחדל צוק איתן והפניה לקונגרס האמריקאי מעל ראשו של הנשיא אובמה.
ב 2014 נחטפו 3 נערים ישראלים בידי חמאס בשטחים. בתגובה הכריז נתניהו על מבצע “שובו אחים” בו פגע צה”ל בתשתיות חמאס באיו”ש מה שגרם לחמאס עזה לירות מאות טילים לישראל. ללא ברירה, הכריז נתניהו על מבצע “צוק איתן” אך לא הגדיר לו מטרות ויעדים ברורים מה שגרם לצה”ל לשהות בעזה מעל 50 ימים, ללא הישגים מיוחדים תוך שנתניהו מציע לחמאס הפסקות אש ואלו דוחים אותו שוב ושוב.

אתם תוהים מדוע השתמשתי במילה מחדל?

בשנתיים שלפני המבצע, היה צה”ל עסוק בעדכון תכנית הלחימה שלו מול עזה ואישורן מול הדרג המדיני והכנת תשתיות למלחמה בשטחי הכינוס של כוחות צה”ל סמוך לגדר. אך שהוצגו בקבינט התוכניות שאושרו על-ידי ראש הממשלה הוא החליט לאמץ תכנית מרוככת שצה”ל לא הכיר ולא התכונן אליה וגרמה לכך שצה”ל נאלץ להישאר במקומו פעמים רבות ולהמתין וסיכן את חיי חייליו. ללא התערבות של נפתלי בנט בקבינט צה”ל אף היה עוזב את עזה בלי לטפל במנהרות אשר היו האיום הגדול ביותר על תושבי הדרום.
68 חיילים נהרגו לצה”ל במבצע זה מתוכם כמחצית בתוך שיטחנו, עקב טעויות במיקום והכנת שיטחי ההתארגנות. כקצין אשר גויס למערכה 5 ימים לפני תחילתה ושוחרר כמה ימים לאחר שהסתימה, הייתי עד למחדלים גדולים מאוד של הדרג המדיני (כמו גם של צה”ל), מחדלים אשר גרמו נזק רב לצה”ל, למדינה ולחיילנו ואותם אולי אפרט בפוסט אחר.

מחדל נוסף שעשה נתניהו, בתחום המדיני, היה הפניה שלו לקונגרס האמריקאי, מעל ראשו של נשיא דמוקרט מכהן, בנושא הסכם הגרעין האירני.
נתניהו שהיה מתוסכל מהעובדה שהנשיא והמעצמות לא מקשיבים לטיעוניו בנושא הסכם הגרעין, פנה ישירות לקונגרס וקרא לו להתערב. בפועל, לא רק שצעד זה לא עזר אלא הוא פגע ביחסנו עם המפלגה הדמוקרטית שגם כך הופכת ליותר שמאלית עם השנים. מעשה זה מתנקם בו כעת שבידן עלה לשלטון.

ממשלת נתניהו השלישית כיהנה כשנתיים בלבד מאחר ונתניהו החליט לפטר את השרים לפיד ולבני, בטענה כי תכננו פוטש וגרם לפרישת יש עתיד והתנועה ולפיזור את הכנסת. הסיבה האמיתית לפרוק הממשלה היה החשש של נתניהו שלפיד יתקבע בעיני הציבור כמנהיג שמסכן אותו.

קדנציה רביעית 2015 – 2020

במאי 2015 הקים בנימין נתניהו, סוף סוף, ממשלת “ימין על מלא”. בממשלה לקחו חלק “השותפים הטבעיים” של הליכוד אשר התחייבו עוד בטרם הבחירות שילכו רק עם נתניהו.
עם ממשלת ימין שכזו, יכול היה נתניהו להגשים את כל תכניותיו “הימניות” על מלא אך האם הוא עשה זאת?

מתחילת קדנציה ועד היום, הפשיעה החמורה וההשתלטות הבדואית על אדמות הנגב ממשיכה, ללא כל תגובה של המדינה וללא שום תכנית ממשלתית. נתניהו רב עם כל העולם על אדמת יו”ש אבל מאבד, שעל אחר שעל, את אדמת הנגב ואת השלטון על תושבי הנגב. למעשה החיים בנגב הפכו סיוט לתושבים כאשר החוק מגן דווקא על הגנבים ופוגע בתושבים שוב ושוב.
גם את פינוי הישוב הלא חוקי, חאן אל אחמר, עליו החליטה המדינה ופינויו אושר על-ידי בג”ץ, החליט נתניהו לוותר כי הוא פשוט לא אוהב מהומות.

גם עם גב של טראמפ, הנשיא האמריקאי הכי מפרגן שהיה לישראל, אירן המשיכה להתקדם לגרעין, בקצב מסחרר ולהשתלט על כל שטח פנוי בסוריה, לבנון ועירק כדי לסכן את מדינת ישראל ואף הגענו לעימות ישיר עם אירן בשטחי מדינת ישראל (מל”ט) ומדינות האיזור, מה שלא קרה לעולם.
ושוב הוכח כי מדיניות נתניהו אל מול אובמה ומדינות אירופה נכשלה ופוגעת בישראל.

בתקופה זו גם החל גל פיגועים של ערבי פלשתינים וישראלים גל אשר מתח את יכולות משטרת ישראל עד קצה וגרם לפצועים רבים בקרב ישראלים.
נתניהו גם בחר לא להגיב בצורה קשוחה לסבבי ההסלמה שהיו מול חמאס והג’יהאד האיסלמי ולא סיפק את ההגנה המגיעה לתושבי הנגב ועוטף עזה נגד רקטות החמאס ובלוני התבערה אשר מיררו את חייהם במשך שנים.

גם בתחום המדיני נחל נתניהו תבוסות קשות כמו למשל החלטה 2334 של מועצת הביטחון של האו”ם שהתקבלה ב-23 בדצמבר 2016, חרף מאמצי ישראל לסכלה, הדורשת “להפסיק לאלתר ובאופן מוחלט את כל פעולות ההתנחלות בשטחים הפלסטינים הכבושים, כולל מזרח ירושלים”.

בכל תקופת שלטונו בנימין נתניהו לא טיפל בנושאים הבאים:

  • הריסת בתי מחבלים – החוק הקיים להריסת בתי מחבלים הוא חוק כללי מימי המנדט הבריטי המאפשר לכל קצין משטרה בריטי להרוס בתים בשטח, ללא כל אישור, אם רק יחשוב שהבית מסכן את המנדט. במקום לחוקק חוק מעודכן המגדיר את המקרים, העונשים והגורמים המאשרים, חוק אשר לא יאפשר לבג”ץ לפרשו כפי רצונו, הוא משאיר את החוק הקיים ומתבכיין על כך שבג”צ עוצר לעיתים הריסת מבנים שלמים (לרוב הוא מאשר הריסה)
  • עונש מוות למחבלים – כמה פעמים נדרשה הממשלה לאשר חוק כזה שלמעשה החוק כבר קיים. הפרקליטות יכולה לדרוש עונש מוות לכל מחבל עם דם על הידיים, על-פי חוק אם רק תקבל הוראה משר המשפטים לעשות כן. ושוב נתניהו בחר להתבכיין על בג”ץ ולעורר דיוני דמה במקום פשוט להחיל את החוק הישראלי על מחבלים
  • לא הגדיל את הבניה באיו”ש בצורה משמעותית – למעט כמה שנים בהם היו מעל 2500 התחלות בניה חדשות ביו”ש נתניהו הציב רף די נמושל של כ- 1500 התחלות בניה חדשות כל שנה, גם בתקופות של “ממשלת ימין על מלא”
  • לא החיל את החוק הישראלי על הישובים הישראלים באיו”ש גם שהבטיח זאת מפורשות

לבנימין נתניהו, כמו להרבה ראשי ממשלה לפניו, היו גם הרבה הישגים בתקופות כהונתו כראש ממשלה כגון הסכמי אברהם, הכרת האמריקאים בירושלים כבירת ישראל ובגולן כחלק מישראל, גדר ההפרדה והטיפול בנושא המנהרות בעזה ולבנון אבל אלו הם השיגים אשר אינם קשורים לנושא המאמר והיו מאושרים בכל ממשלה שביבי היה מקים, ימין או שמאל.

ניתן לראות, אם כן, כי בנימין נתניהו מעולם לא שש להקים ממשלת “ימין על מלא” ולקיים מדיניות ימין אמיתית, ז’בוטינסקאית, אלא תמיד בחר להקים ממשלת מרכז אשר בדר”כ ממשה מדיניות שעד לפני עשור נחשבה מדיניות שמאל, בטח אל מול חזונו של נתניהו המפורט בספריו ולכן, אם אתם מצביעי ימין, אל תצפו שאם נתניהו יבחר הוא יקים, באמת, ממשלת “ימין על מלא” ובעזרתה יכבוש את עזה ואיו”ש להשגת חזון א”י השלמה, יספח את כל השטחים למדינת ישראל, יהרוג מחבלים ויכיל ריבונות ישראלית על הנגב כי בנימין נתניהו לא אוהב בלגנים, גם במחיר של אובדן ריבונות ובטח שלא אוהב את נציגי הציבור מימין לו.

 

רונן ענבר
נכתב על ידי
איש הייטק ותיק ויזם. כיום מסייע ליזמים להביא את המיזם שלהם מרעיון למציאות. כמו כן בבעלותי חברה לניהול ופיתוח מוצרי תוכנה. מוותיקי הכותבים בפורטל תפוז בעבר.
לחץ על מנת להגיב

פרסם תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחזרה למעלה .