בלוג אישי

הנרצחת הבאה – האם זו יכולה להיות כל אחת מאיתנו?

הנרצחת הבאה
הנרצחת הבאה. צילום: pexels, anete-lusina

זה קרה ביום שישי בערב, לפני שבועיים. אני ובעלי סיימנו את ארוחת הערב הטעימה ומהמשביעה שהכנו יחד, הוא יצא לעשן ואני רבצתי על הספה – שבעה ומאושרת, אך החיוך שלי נעלם ברגע פתחתי את עמוד הפייסבוק שלי, שם נחשפתי לכתבה על שוטר שרצח את אשתו

מזועזעת אך לא מופתעת (לצערי רצח נשים נהיה דבר שבשגרה), גוללתי בתגובות של הפוסט וראיתי שציינו את השם האצילי של הנרצחת – דיאנה. חיפשתי אותה בפייסבוק, וגיליתי שהיא הייתה פעילה מאוד ברשתות החברתיות, מתוקף עבודתה כמנטורית לזוגיות. הסתכלתי על התמונות שלה, וראיתי אישה עם עיניים מחייכות, טובות, וחכמות – לא יכולתי שלא לתהות האם באמת היה לה טוב?

בהמשך הגלילה שלי בעמוד הפייסבוק שלה, נתקלתי בתמונות רבות של בעלה תכול העיניים. תמונות רבות הוא העלה מחשבון הפייסבוק שלו, ותייג אותה בהן. את התמונות שלה קישט בתוכן אוהב, וציין כמה שהוא מעריך ומעריץ אותה ושהיא תותחית ועוד שלל קומפלימנטים, שלא היו מביישים הערצה עיוורת של נערה בניינטיז לבקסטריט בויז. בהמשך נכנסתי גם לעמוד הפייסבוק שלו, ניסיתי למצוא רמזים לאלימות או לזוגיות מתעללת – וכמובן שלא מצאתי כלום, הכל תותים וקצפת. רובנו מנסים ליצור תמונה אידיאלית, חייכנית ואפילו מעוררת קנאה ברשתות החברתיות. אותן רשתות חברתיות הפכו למציאות מקבילה, שלא ממש קשורה לחיים בעולם האמיתי – הרי אף אחד לא יעלה תמונה עם בת זוגו אחרי שהכה אותה, סביר להניח שהוא יעלה תמונה של הפרחים שהביא לה אחרי התקרית.

דיאנה דדבייב ז"ל

דיאנה דדבייב ז”ל, מתוך עמוד הפייסבוק שלה.

האם כל גבר נורמטיבי יכול להפוך לרוצח מתועב?

לאחר הרצח של דיאנה, שוחחתי עם חברה והיא אמרה לי “גם אני ובעלי רבים לפעמים, ומרימים את הקול יש סיכוי שאני אהיה הנרצחת הבאה?” ואני מניחה שזה עבר בראשן של הרבה נשים שנמצאות בזוגיות נורמטיבית, אז התשובה היא ממש לא! ואני גם אסביר:

את השוטר הרוצח אמיר רז ניסו להציג בתור איש משפחה למופת, אדם מן השורה שלקה ב”אי שפיות זמנית” – אז הרשו לי לנפץ לכם סטיגמה, בעגה המשפטית אין דבר כזה “אי שפיות זמנית”! זה מושג עממי שכנראה הגו ברשתות החברתיות. יתרה מזאת, עם הזמן מתגלים פרטים חדשים על הזוגיות שלהם: מסתבר שאמיר נהג כלפי דיאנה באלימות קשה מספר פעמים, מסתבר שבעת הרצח הוא כלל לא התגורר בבית כיוון שהם היו פרודים, והוא חזר במיוחד כדי לרצוח אותה! אז אל תתנו לאף אחד לעבוד עליכן, תמיד יש סימנים מקדימים, אנחנו יכולות לראות את זה במקרה של שירה איסקוב, ואנחנו יכולים לראות את זה במקרה של מריה טל ז”ל. כלל האצבע פשוט מאוד, ברגע שיש אלימות קומי ולכי בלי להסתכל אחורה. עם זאת, לא קיימת זוגיות שחפה מריבים ומאי הסכמות, בכל זאת אנחנו אנשים שונים, וקורה שמרימים את הקול. שורה תחתונה: אין דבר כזה שאדם יחליט לקום ולרצוח את זוגתו ללא סימני אלימות מקדימים.

אז אני פונה לכל אישה שקוראת כאן: אם את חווה אלימות פיזית, מילולית או כלכלית, קנאה, אובססיביות, הרחקה מהסביבה הקרובה ועוד – עשי הכל בשביל לקום וללכת, יכול להיות שזה לא יהיה פשוט, אבל את חייבת את זה לעצמך – כי זה לגמרי עניין של חיים או מוות.

סתיו קורן
נכתב על ידי
תגובה 1

1 תגובה

  1. Ronit Koren

    22/02/2021 23:45

    לאט לאט יש יותר ויותר מידע, אך חשוב מכך, לפני כשנה העבירו אליי פוסט שכותבת אם לביתה, ילדה צעירה, ליום בו כבר תהיה נערה, או אישה, וחלילה תיקלע למערכת יחסים אלימה. אחד הדברים החשובים ביותר: לשתף חברות במצבך.
    דבר חשוב מאוד נוסף – לא לנסות לצאת מהסבך הזה בכוחות עצמך וללא שיתוף של אנשים קרובים. רק עם עזרה. כי הכוח הפיסי של הגבר בדרך כלל גובר על כוחנו הפיסי של הנשים. אנא, היעזרו בנשים אחרות, שיעזרו לכן להיחלץ ממערכת יחסים לא מתאימה.

פרסם תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחזרה למעלה .