בלוג אישי

טראמפ טוב לישראל אבל מה עם העולם?

מתוך עמוד הפייסבוק הרשמי: Donald J. Trump

אין כמעט עוררין, בקרב הציבור הישראלי, כי נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הוא אחד הנשיאים הידידותיים ביותר שהיו למדינת ישראל מאז קינון היחסים בין ישראל וארצות הברית. בתקופה כל כך קצרה הוא הצליח לעשות כל כך הרבה פעולות גלויות לטובת המדינה (איננו יודעים מה עוד הוא עושה עבורנו מאחורי הקלעים) עד שקשה מאוד למצוא סיבות שלא לתמוך בו.

כימני בדעותיי, התומך בסיפוח כל שטחי ההתיישבות למדינה, כולל יו”ש והגולן וכמובן העברת כל השגרירויות לירושלים, אני שואל את עצמי, שוב ושוב, האם טוב היה לנו לו טראמפ היה נשאר נשיא ארה”ב לעוד ארבע שנים?
התשובה המידית היא בוודאי אבל לאחר מחשבה מעמיקה ובחינת המצב בארץ ובעולם, אני חושב שלטווח הארוך זה יכול היה להיות אסון למדינה ולעולם.

דונלד טראמפ חילק לישראל מתנות ביד נדיבה. כמעט כל מה שביבי חלם, הוא קיבל על מגש של כסף מטראמפ.
ביבי הצליח לשכנע את דונלד טראמפ כי בשיטה הקונבנציונאלית, לעולם לא יהיה שלום ביננו לבין הערבים המקומיים. הוא הבין שהם פספסו כל הזדמנות למדינה וכי אין סיכוי ליצר שלום במצב הנוכחי פשוט כי אין להם אומץ ואין להם מה להפסיד.
מנהיגי הרשות גם בחמאס וגם בפת”ח חיים טוב, ללא כל חוסר, לעיתים אף חיים ראוותניים ולא ממש משנה להם מה מצב עמם ומה עובר עליו ואם תוסיפו לכך את הכספים המוזרמים לרשות מאירופה ואונר”א, אין להם כל סיבה לעשות פשרות.
טראמפ הבין שאם הוא יתחיל לקחת להם את הנכסים עליהם הוא מתעקשים, הם יתעשתו ויבינו כי בלי שלום לא יישאר להם על מה להתמקח. ולכן הוא העביר את השגרירות לירושלים, צעד אמיץ שכל הנשיאים לפניו חששו לבצע, הכיר ברמת הגולן ושכנע חלק ממנהגי ערב ליצר עמנו יחסים, מה ששאב את כל האנרגיה מהערבים המקומיים שכעת מבינים שאם ימשיכו כך יאבדו עוד ועוד נכסים. השיטה אומנם לא הוכיחה עדיין את הצלחתה אבל אנו הרווחנו ממנה.

אבל האם קיבלנו זאת חינם או האם זה רק שווק טוב?

מקריאת ההסכם העקרוונות של טראמפ, עליו חתם ביבי ומהתחיבותו להקפיא את סיפוח השטחים, עליו התחייב כמה פעמים בשנה זו, ניתן להבין כי “המתנות” לא התקבלו חינם. ביבי התחייב לשלם עליהן בעתיד (הלא רחוק) והתשלום הראשון היה הקפאת הסיפוח לטווח ארוך ומכירת נשק למדינות המפרץ והתשלום המאוחר יותר, כמופיע בחוזה, הוא שתי מדינות לשני עמים. ביבי, ביודעו כי אף נשיא פלשתנאי לא יסכים לוותר על זכות השיבה, לקח מה שנתנו לו עכשיו במחשבה שמדהו אחר כבר ישבור את הראש בעתיד.

העולם של ימינו הופך לקיצוני יותר מיום ליום. מנהיגים כמו טראמפ, ראש ממשלת ברזיל, ביבי, מירי רגב ומיקי זוהר, נותנים לגיטימיות להסתה נגד חלקים בעם ולאלימות כלפי אנשים החושבים אחרת מהם ויעידו על כך ההכנות הרבות שעשו האמריקאים במ=ציפיה לאלימות לאחר יוודע תוצאות הבחירות בארצות הברית והאישים הרבים הזקוקים למאבטחים עקב איומים בארצנו.
טראמפ הוא גזען המזלזל באנשים החושבים שונה ממנו. זהו טראמפ שאמר כי “המקסיקנים אנסים” או “כשמקסיקו שולחת את אנשיה, הם לא שולחים את הטובים ביותר” או שאמר על כתב מוגבל עם בעיות פרקים “תראו, הבחור המסכן הזה, אתם חייבים לראות אותו” או “אני חושב שפרופיילינג זה משהו שאנחנו צריכים להתחיל לשקול כמדינה” לגבי כניסת מוסלמים למדינתו או “אני יכול לעמוד באמצע השדרה החמישית ולירות במישהו, ועדיין לא אאבד תומכים. זה מדהים”, לגבי קהל האמריקאים קשי היום המצביע לו בכל מקרה וקרא לתומכיו לפגוע במתנגדיו בהפגנות “אולי יש מישהו עם עגבניות בקהל. אם אתם רואים מישהו מתכונן לזרוק עגבנייה, כסחו להם את הצורה, טוב? באמת. אוקיי? פשוט תכסחו אני מבטיח לכם, אני אשלם על העלויות המשפטיות”.
הוא גם אמר כי “העולם היה טוב יותר ב-100%” אילו דיקטטורים כמו סדאם וכמו שליט לוב לשעבר, מועמר קדאפי, היו עדיין בשלטון. לכך מצטרפות תשבחות מצדו לשליט הצפון קוריאני קים ג’ונג און ופלירטוטים עם היושב בקרמלין, ולדימיר פוטין, שהעלו את חששם של רבים בוושינגטון בנוגע לאופי מדיניות החוץ של הנשיא טראמפ. טראמפ אף קרא לרוסיה לפרוץ למחשביה של המועמדת הדמוקרטית הילרי קלינטון, כדי למצוא את 30 אלף המיילים שלא הוגשו לבדיקה במסגרת החקירה בגין שימושה בחשבונה הפרטי בעת שכיהנה כשרת החוץ. “רוסיה, אם את שומעת אני מקווה שתצליחי לאתר את 30 אלף המיילים החסרים”, אמר. “אני חושב שתזכו לשבחים מצד כלי התקשורת האמריקנית”.
על אישה נשואה עמה ניסה להתחיל אמר פעם כי ניסה להתחיל איתה על אף שהייתה נשואה. “התחלתי איתה ונכשלתי, אני מודה בזה”, אמר טראמפ. “ניסיתי לזיין אותה. התחלתי איתה כמו כלבה, אבל לא הצלחתי להגיע אליה והיא הייתה נשואה”. בהמשך הוסיף: “עכשיו אני רואה אותה ויש לה שדיים מזויפים, היא שינתה את המראה שלה לחלוטין”

טראמפ איננו אדם שקול, לדברי אנשים שעבדו עימו. הוא ממעיט בהקשבה לעוזריו ויועציו ומקבל החלטות לא שקולות או שמקבל החלטה בערב ומצייץ משהו אחר בבוקר. בתדרוך טלוויזיוני שערך בבית הלבן בנושא הקורונה הוא הציע להזריק חומרי חיטוי לנדבקים בנגיף, או לחלופין “להחדיר” לגופם קרני UV. “יהיה מעניין לבדוק את זה”, הוא אמר לתדהמת עוזריו.

דונלד טראמפ הוא איש של שחור או לבן ולכן היה סיכוי, לא רע, שכמו שהוא מעריף עלינו כל טוב כעת, הוא יעשה ההפך אם רק נמרה את פיו או נעצבן אותו. אבל אני חושב שהסיבה הכי חשובה מדוע טראמפ טוב לישראל היא כי ביבי פשוט השמיד את היחסים הטובים שהיו למדינת ישראל עם המפלגה הדמוקרטית (לה מצביעים רוב היהודים בארה”ב) וזאת הופכת מיום ליום ליותר אנטי ישראלית או לפחות למפלגה אפטית לישראל.

למרות זאת ולכן, העולם של היום זקוק למנהיגים רגועים, ממלכתיים ושקולים, מנהיגים מאחדים, כאלו המבינים כי כל מילה שלהם יכולה ליצר שינוי לרעה בעולם ואילו טראמפ הוא בדיוק ההפך מכך, גזען, חסר מעצורים וגבולות ולא שקול. ולכן, במחשבה לטווח ארוך, אנו זקוקים למנהיגים דוגמת ג’סינדה ארדרן בניו- זילנד. מנהיגה רגועה ושקולה אשר מקימה ממשלה המשלבת אנשים מכל קצות הקשת, גם אם זה יהיה לנו פחות נח לנו כעת.

רונן ענבר
נכתב על ידי
איש הייטק ותיק ויזם. כיום מסייע ליזמים להביא את המיזם שלהם מרעיון למציאות. כמו כן בבעלותי חברה לניהול ופיתוח מוצרי תוכנה. מוותיקי הכותבים בפורטל תפוז בעבר.
2 תגובות

2 תגובות

  1. Avatar

    קייסי

    09/11/2020 21:07

    פשוט פוסט מדהים, מדהים כמה ציטוטים ומידע הבאת פה, ובאיזה צורה ברורה אתה מציג אותו כדאי לא להשאיר לאף אחד ספק וגורם להבין שבן אדם כזה, שאמור להיות ממזמן בכלא, חד משמעית לא יכול לשלוט ולהנהיג. פשוט פוסט מדהים תודה לך!!

פרסם תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחזרה למעלה .