בלוג אישי

מה הקשר בין תזונה ואורח חיים בריא ובין מין ומיניות?

בין תזונה למיניות. קרדיט: Buenosia Carol - Pexels

מה שאנחנו בוחרים לאכול משפיע לנו לא רק על המשקל, אלא גם על הנפש. אבל מה הקשר בין תזונה ובין מין ומיניות? המלצה על פודקאסט

גילוי נאות: עד גיל 20 בערך בזתי לכל מי שהצהיר שהוא עושה דיאטה. זה היה נראה לי מגוחך לשים לעצמך גבולות ולא ליהנות מהדבר הכי טוב בעולם, כלומר אוכל, רק כדי להיראות רזה יותר (זוכרים את הפוסט על אפקט האינסטגרם ושינוי מודל היופי? זה גם חלק מהעניין). אבל מאז עברו הרבה מים בנהר וגם יותר מ-8 שנים.

אני בעצמי עשיתי כמה דיאטות, חלק כדי לרדת במשקל, חלק כדי לעלות במשקל, וחלק כי היו לי בעיות עיכול שממש הרסו לי את איכות החיים. הבנתי שהמפתח הוא שינוי בתפריט כדי שאני אוכל להרגיש טוב עם עצמי בריאותית.

שינוי בתפריט. קרדיט: Viktoria Slowikowska – Pexels

הידעתם: המילה דיאטה מגיעה מיוונית ומשמעותה ‘אורח חיים מבוסס תזונה’

כולנו מקשרים את המילה ‘דיאטה’ לתפריטים, קלוריות ולמסע מאומץ בדרך לירידה במשקל. אבל האמת היא שמדובר פה על אורח חיים לכל דבר. זה לא רק מה אנחנו אוכלים ובאיזו כמות, זה גם מתי אנחנו אוכלים אותו, איפה, באיזו צורה וכמובן איך זה גורם לנו להרגיש.

השבוע התחלתי לשמוע פודקאסט של דיאטנית נפלאה מעמוד הפייסבוק נטע תארגני לי את הצלחת. לפודקאסט קוראים “אוכלים את הראש” (איזה שם גאוני לפודקאסט שעוסק בתזונה!) והפרק השלישי שעליו אני ממליצה פה, מדבר על הקשר בין תזונה, מין ומיניות.

[אגב, זה נורא התחבר לי לפוסט האחרון שפרסמתי פה על פוריות והיריון בגילאים מאוחרים ויש שם אפילו תשובה מקצועית לגבי הגיל הספציפי של שיא הפוריות אצל נשים. רמז: הרבה יותר מלחיץ ממה שכתבתי בפוסט שלי…]

תזונה בריאה. קרדיט: Karolina Grabowska – Pexels

הפרק מעלה נושאים ממש מעניינים! כמו הקשר הכללי של אוכל לאהבה, ההשפעה של מאכלים מסוימים על זיעה, על הורמוני מין ועל פוריות, ההשפעה של מאכלים מסוימים על תשוקה, הקשר בין הרזיה/השמנה קיצונית ובין סיכויים להיכנס להיריון, ועוד!

מעבר לזה שהדיבור על מין ומיניות הוא סוג של טאבו (אבל תכל’ס מעניין את כולנו) הקשר שנעשה בפודקאסט לתזונה ולאורח חיים בריא הוא ממש מעניין! אז לא אעשה ספויילרים ולא אקח את הזרקור מהפודקאסט, כדי לדעת את התשובות תצטרכו להאזין לו במלואו, מבטיחה שלא תצטערו 🙂 לחצו כאן לעמוד הפודקאסט בספוטיפיי

ואיך עברתי את הטרנספורמציה משונאת-דיאטות בהצהרה לאחת שעושה דיאטה בעצמה?

בתקופת האוניברסיטה (תקופה נהדרת שבה חייתי על פסטה בשמן זית ועשר סנדוויצ’ים מלחם לבן עם חמאת בוטנים כל יום) טסתי לוויאטנם כשהייתי במשקל 60 עגול. כשחזרתי, הופתעתי לראות שנשארתי באותו משקל, וזה למרות שכל היום אכלנו שם נודלסים ושייקים בשקלים בודדים. חודשיים בלבד לאחר מכן, נשקלתי וראיתי שאני 62.

זה הבהיל אותי ממש. איך בפאקינג חודשיים עליתי 2 קילו?! זה גרם לי לעשות שינוי קיצוני באוכל: מאחת שאכלה רק לחם לבן, הורדתי אותו לגמרי מהתפריט. זה היה קשה ומתסכל. תוך חצי שנה אמנם הורדתי 4 קילו והתאזנתי על 58, אבל לא לאכול לחם (מזכירה שאני תימנייה ובצקים בשבילי הם דרך חיים) היה מחיר גבוה מדי.

פחות לחם, יותר ירק. קרדיט: Lukas – Pexels

למרות התוצאות על המשקל, עשיתי חיפוש של אורח חיים תזונתי אחר

ניסיתי דיאטה של ‘צום בהפוגות’ (אכילה במשך 8 שעות, צום של 16 שעות), אכלתי קרקרים ופריכיות במקום לחם לבן, הרשיתי לעצמי יותר חטיפים וקורנפלקס כפיצוי על החוסר בבצקים ועוד. בסופו של דבר יצא שהורדתי מלא במשקל אבל אכלתי מזעזע מבחינה תזונתית והיו לי מלא חוסרים.

זה היה השלב שכבר הלכתי לדיאטנית. היא בנתה לי תפריט השמנה, החזירה אותי ללחם (אבל מלא), דחפה לי ירקות ופירות לכל ארוחה ותדרכה אותי לאכול ארוחות קטנות כדי לא לשבוע יותר מדי. לא אשקר, עדיין קשה לי מאוד עם עניין הירקות (תמיד שנאתי), אבל בלי ספק עכשיו אני אוכלת בריא יותר, וכל מיני כאבי בטן שפעם היו חלק בלתי נפרד מהשגרה שלי נעלמו כמעט לחלוטין.

החיסרון? כל בוקר אני צריכה חצי שעה רק כדי להכין לי את הארוחות לעבודה, והתיק שלי כבד מרוב קופסאות. אבל כמו שנטע אומרת בפרק הראשון של הפודקאסט, כדי לעשות שינוי צריך להשקיע מאמץ. לא גדול מדי, לא קטן מדי. כשעושים את זה בהדרגה, אפשר להתמיד בזה לאורך זמן, וככה מאמצים את השינוי כהרגל 🙂

סנדוויץ בריא קרדיט: Daria Shevtsova – Pexels

האתגר הבא שלי זה ספורט, אבל לזה אצטרך הרבה יותר כוח רצון ומאמץ (כי אני שונאת ספורט אפילו יותר מירקות).

לעמוד הפייסבוק של נטע “תארגני לי את הצלחת”

לשמיעה ישירה של תזונה, מין ומיניות בפודקאסט

💖

מור משרקי
נכתב על ידי
מור, בת 27. גבעתיימית טריה וירושלמית באופי. מצטיינת דיקן בתואר בקרימינולוגיה ובספרות עברית. בימים קופירייטרית במשרד פרסום ובלילות כותבת על כל דבר אחר, כולל סיפורים עליכם, כנראה. חיה קריאה ונושמת כתיבה, אוכלת אותיות כשמתחשק לי.
לחץ על מנת להגיב

פרסם תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחזרה למעלה .