בלוג אישי

מי מתקתק יותר, השעון הביולוגי או אמא? המחקר המלא

אוזל לי הזמן? קרדיט: Pixabay - Pexels

תיק תק. עם כל שנה שאני מתקרבת לגיל 30, השעון הביולוגי (כלומר, אמא) מציק לי יותר ויותר. מה מחקרים אומרים על הריונות אחרי גיל 30 והאם זה מסתדר עם מה שאמרו לי כל החיים (ובמיוחד בזמן האחרון)?

בחודש הקודם חגגתי 28, מה שנתן לאמא שלי סיבה להזכיר לי להתחיל להביא ילדים כי “השעון הביולוגי מתקתק”.

בשלב מסוים הבנתי שלא משנה כמה אגיד שאני עדיין לא מרגישה מוכנה (“אף פעם לא מרגישים מוכנים”) או שאני רוצה להמשיך להתבסס כלכלית (“יש לך המון חסכונות, את תסתדרי”) או שטוב לי עכשיו בלי מעמסה (“אחרי שתביאי ילד את תראי כמה אושר זה ייתן לך”), אף דבר שאגיד לא יהיה תירוץ מספיק מול השעון הביולוגי.

אני בנאדם די פחדן. אני פוחדת מכאב, אני פוחדת מקשיים, אני פוחדת להיות מודעת לסכנה בלי לנקוט הגנה מראש. כל כך הרבה פעמים אמרו לי בחיים שצריך להביא ילדים בגיל צעיר כדי להימנע מהסיכונים האפשריים, ופשוט האמנתי בזה בלי לבדוק לעומק. האמת? זה די משפיע עליי. אבל זה גם מעצבן אותי שמנפנפים בקלף הזה בלי שיש בהירות אמיתית בנושא. אז החלטתי לעשות מחקר קטן ולהפוך דברים ליותר ברורים.

הגיע הזמן להפוך דברים לברורים. קרדיט: Andrew Wilus – Pexels

לפי המחקרים ההבדל בפוריות בין גילאי 20 מאוחרים ל-30 מאוחרים לא כזה גדול

ב-2004 פרופ’ הנרי לרידון פרסם מאמר שלפיו אחת מכל 3 נשים בגילאי 35-39 (כלומר 33% מהנשים בגילאים אלה) חווה בעיות פוריות, כלומר ניסיונות לא מוצלחים להיכנס להיריון במשך 12 חודשים. עם זאת, הנתונים מבוססים על אוכלוסיית נשים שחיו בצרפת במאה ה-17 וה-19, וגם אין השוואה לנשים צעירות שמנסות להיכנס להיריון.

עוד ב-2004, פרופ’ דיוויד דאנסון פרסם מחקר שבו הוא עקב אחרי נשים (באירופה) בגילאי 18-40 שניסו להיכנס להיריון. הוא מצא שאין הרבה הבדל בקושי להיכנס להיריון בין נשים בגילאים צעירים ולבין גילאים מאוחרים יותר: בגילאי 27-34 הסיכוי להיכנס להיריון עמד על 86%, ובגילאי 35-39 עמד על 82%. הבדל קטן בלבד.

ב-2013, ד”ר קנת’ רות’מן פרסם מחקר שלפיו 84% מהנשים (בדנמרק) בגילאי 20-34 מצליחות להרות תוך שנה, לעומת 78% מהנשים בגילאי 35-40. זה דווקא תואם לנתון הראשון (עם 32% ולא 33% לגבי הקושי להיכנס להיריון), רק שהפעם רואים שהאחוזים בגיל צעיר הם גם סביב ה-80% ולכן ההבדל לא באמת קיצוני.

סטטיסטיקות. קרדיט: Lukas – Pexels

אבל מעבר לכל הסטטיסטיקות, יש מדע מאחורי ההבדל (והוא קיים, גם אם לא משמעותי)

ב-2015 ד”ר אלי גבע, מומחה לפוריות והפריה חוץ-גופית טען שזה אמנם לא מדויק להגיד שבגילאי 35-39 כל אישה שלישית תחווה קשיים להיכנס להיריון, אך כן יש נקודת מפנה דרסטית בפוריות בגיל 35.

הוא אמר שככה הגוף פשוט עובד: אישה נולדת עם כל הביציות שלה, ובזמן שהן מחכות להבשיל בשחלה לקראת הביוץ, הן חשופות לקרינה, לרעלים ולגורמים נוספים שגורמים להן להיפגע. ככל שעובר יותר זמן, הביציות יותר חשופות לפגיעות והאיכות שלהן יורדת. זה הטבע.

עם זאת, חשוב להבין שהרחם עצמו עשוי לתפקד מעולה, ככה שגם אישה בת 50 וצפונה תוכל להיכנס להיריון עם תרומת ביצית למשל. אבל בכל הקשור להיריון טבעי, ביציות בעלות סיכוי גבוה יותר להיפגם בגילאים מאוחרים, ככה שלפי ד”ר גבע, ה”חלון האחרון” לאישה להביא ילדים ללא סיכון מעבר לרגיל, הוא בגילאי 35-40.

שעון מול העיניים. קרדיט: Pixabay – Pexels

גם אם המציאות פחות קיצונית מההילחצות של אמא, עדיין צריך את השעון מול העיניים

כל הנתונים מהכתבה מאירת העיניים הזאת מסכמים ש: הפוריות אכן פוחתת עם הגיל, זה המדע וזה הטבע ואין מה לעשות. אבל: הירידה ממש לא חדה כפי שהיא נדמית, וזאת טעות להבהיל נשים צעירות (כמוני!) שהשעון מתקתק כבר בגיל 28. רוב הנשים יצליחו להיכנס להיריון גם בגילאי ה-30 המאוחרים, וזה לגמרי אפשרי גם אחר כך, אם כי “השורה התחתונה… היא שכדאי להביא את הילד האחרון עד גיל 40, כי אחרי זה – נשים לוקחות הימור”.

אני חייבת להודות, זה קצת מציק להתהלך עם התחושה הזאת שאני לא יכולה לחכות לזמן שבו זה יתאים לי להביא ילדים. גם אם המציאות פחות קיצונית משמציירים לי אותה, ואין צורך שאתחיל לחשוב על ילדים כבר בשנה הקרובה, עדיין החל מעוד 3-4 שנים יתווסף לחיי שעון בלתי נראה של ספירה לאחור (במיוחד אם אני רוצה יותר מילד אחד) ובהנחה שאני מעדיפה היריון ולידה טבעיים, לא תהיה לי הרבה ברירה אלא להיכנע לו.

מצד שני, אולי אם הייתי “מחכה לזמן שבו זה יתאים לי”, זה פשוט לא היה קורה בזמן הנכון. כי אם יש משהו שלמדתי (בעיקר מאמא, למען האמת) זה שצריך להקשיב לגוף, גם אם אני חושבת ש”לא מתאים לי”. ואם הגוף שלי לא יוכל להביא ילדים בקלות בעוד עשור, אז הוא כנראה מסמן לי שזה צריך לקרות לפני.

מור משרקי
נכתב על ידי
מור, בת 27. גבעתיימית טריה וירושלמית באופי. מצטיינת דיקן בתואר בקרימינולוגיה ובספרות עברית. בימים קופירייטרית במשרד פרסום ובלילות כותבת על כל דבר אחר, כולל סיפורים עליכם, כנראה. חיה קריאה ונושמת כתיבה, אוכלת אותיות כשמתחשק לי.
לחץ על מנת להגיב

פרסם תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחזרה למעלה .