בלוג אישי

למי להצביע בבחירות 2022

מתוך pexels

לאחר שלוש מערכות בחירות, מיותרות,  נראה כי הבחירות הללו הולכות להיות משהו אחר לחלוטין, משהו חדש.
הן לא תיהינה הבחירות של פעם, בהן הליכוד והמערך (“העבודה של היום) חלקו, כמעט חצי בחצי, בקולות הבוחרים והן גם לא תהינה דומות לבחירות להן הורגלנו, בשנים האחרונות, בהן יש את ביבי בנט והחרדים מצד אחד ומהצד השני קונסטלציה, כלשהיא, של מפלגות שמאל ומרכז והמלחמה בהן היא מי ישיג את 61 המנדטים.

הפרידה של גדעון סער מהליכוד והקמת “תקווה חדשה”, שינו את התמונה לחלוטין. פתאום, ביבי והחרדים לבד כבר לא מהווים ימיני גוש חוסם וביבי הופך להיות תלוי, לחלוטין, באדם אשר הוא ואישתו אינם סובלים, אדם שהוא תמיד עשה כל מאמץ שלא להכניסו לקואליציות אותם הקים, כנראה בגלל ההבנה כי בנט מאיים עליו, בטווח הארוך.

המפה הפוליטית בבחירות הקרובות שונה לחלוטין מכל מה שהתרגלנו. יש לנו שתי מפלגת שמאל אמיתיות (לא נוהג להשתמש במושג קיצוני מכוון שהן רוצות את טובת העם והמדינה) הדוגלות בשתי מדינות לשני עמים, בויתור על חלקים של מדינת ישראל בתמורה לשלום ובסוציאליזם (כמעט) ומצד שני, מפלגת ימין הדוגלת בארץ ישראל השלמה (כמעט), גרוש הערבים ומדינת הלכה וגם לא מפגינה אהדה כלשהיא לאוכלוסיות שאינן “סטנדרטיות”. בין שתי המפלגות הללו יש רצף של מפלגות המגדירות את עצמן ימין, ימין מרכז, מרכז ושמאל מרכז שהן בעצם אותו הדבר.
המדיניות הכלכלית שלהן היא באיזור הקפיטליזם +/-, כולן יחזירו שטחים תמורת שלום (הליכוד כבר החזיר את סיני, את חברון ואת עזה והעבודה חלקים מהבקעה) אבל הן טוענות שהן שונות כדי ליצור איזו הפרדה מלאכותית על-מנת למשוך אותנו להצביע דווקא להן.
מהם ההבדלים האידאולוגים בין ביבי, סער ולפיד? או מה ההבדלים האידאולוגים בין מפלגת העבודה למר”צ? אין באמת הבדלים ואם יש, הם לא כאלו משמעותיים.

מה שמאפיין את המערכת הפוליטית, בחמש עשרה השנים האחרונות, הוא אי-יציבות אשר נוצרה מריבוי מפלגות וסחטנות.

39 מפלגות נרשמו בוועדת הבחירות המרכזית לקראת הבחירות הקרובות.

ריבוי מפלגות זה נוצר מהצורך של פוליטיקאים להבדיל את עצמם, האחד מהשני, כדי להבחר לכנסת. ריבוי המפלגות הזה מפלג את קולות העם (שלא מראה בגרות רבה) וגורם לכך שראש ממשלה נבחר תלוי בהרבה ראשי מפלגות אשר רוצים, לבסוף, להחליף אותו וסוחטים אותו ועל מנת להכנס עימו לקואליציה. המצב הזה גורם לכך שראש הממשלה עסוק, כל הזמן, בהשרדות אישית ושלמות הקואליציה ולא יכול להתרכז בבעיות האמיתיות של המדינה.

למצב זה יש שני פתרונות:
הפתרון הראשון הוא שאנחנו, העם, נחליט שאנחנו מצביעים רק עבור מפלגות גדולות או יציבות ולא לכל מיני מפלגות “אוירה” (מה שלא יקרה). והדרך השניה היא לשנות את שיטת הבחירות.

שיטת הבחירות היחסיות, הלא ישירות (חברי הכנסת נבחרים על-ידי המנהיג ולא ע”י הציבור ולכן לא נאמנים לציבור), הנהוגה במקומותינו, התאימה למצב במדינה עד תחילת שנות השמונים, עת היו כאן שני גושים גדולים והיא נשארה זהה מכוון שביבי לא הצליח להבחר לראשות הממשלה, ברוב גדול והשיטה ונאמנות החרדים השאירו אותו בשלטון. לצעירים שביננו אציין כאן שגם ביבי (המקורי) אינו מאמין בשיטה הקיימת ולאורך שנים גם לא האמין שראש ממשלה צריך להשאר בשלטון מעבר לשתי קדנציות ולכן הוא כבר הסכים לשנות את שיטת הבחירות פעם וכשהיא שונתה הוא הפסיד אך כאשר עלה לשלטון, החזיר את השיטה הנהוגה כיום והסיר את ההגבלה על שתי קדנציות. (על מערכת הבחירות של 2001 קראו כאן).

רגע לפני הניתוח אני חייב גילוי נאות.
אני נכד למשפחה בית”רית רוויזיוניסטית הדוגלת בארץ ישראל השלמה. סבי וסבתי היו לוחמים ומפקדים באצ”ל, ממקימי חוג תגר, מפלגת החירות והליכוד. סבי, חבר מרכז ליכוד עד יום מותו (לפני 3 שנים) ושלושת אחיו היו מעורבים, ישירות, בהבאת האוניה אלטלנה לארץ. כמו כן עד לפני מספר שנים נהגתי להצביע ליכוד.

אז אחרי ההקדמה הארוכה הזו. ולאור הדברים שנכתבו נשאלת השאלה, למי אנחנו צריכים להצביע?

שמאלנים:

אם אתם באמת שמאלנים המאמינים בכלכלה מתחשבת, בשתי מדינות לשני עמים והסדר עם הפלשתינאים, תמורת שטחים, הצביעו למפלגת העבודה. הפערים הנוכחים בין מפלגת העבודה, על נבחרתה הנוכחית, לבין מר”צ הם קטנים, עד אפסיים ועם המנגנון המפלגתי הקיים, יש למיכאלי סיכוי גדול מאוד להגיע ל- 8-10 מנדטים (שיבואו מגנץ ומר”צ). פרט לכך, רוב הסקרים מראים שמר”צ נלחמת על אחוז החסימה ואם היא לא תעבור אותו, הקול שלכם ילך לאיבוד, יפגע בשמאל וישאיר את ביבי בשלטון.

ימנים לאומניים

אם אתם בעד ארץ ישראל השלמה, גירוש פלשתינאים ומדינת הלכה, באמת, יש לכם את סמוטריץ ובן גביר ב”ציונות הדתית” אבל בממשלה של ביבי, הפרגמטיסט, זה שהחזיר את חברון ושטח נרחב משטחי יו”ש, הצביע בעד ההתנתקות וויתר על הסיפוח, לא תהיה להם שום השפעה, להפך, הם יחלישו את הימין כי יגרמו לקטטות ואי הסכמות בתוך הנגמ”ש. ולכן, הצעתי לכם היא להצביע לליכוד ישירות ולתת למפלגה אחת גדולה את הכח למשול ולקיים מדיניות ימין. אם ביבי יאלץ להכניס את לפיד או בנט לקואליציה (לא לשכוח שבנט פנה למרכז עכשיו) אתם לא תשפיעו כלל וממשלת הימין לא תהיה יציבה.

מתוך pexels.com

ימנים פרגמטים

לנו יש בעיה גדולה. יש הרבה יותר מידי מפלגות המגדירות את עצמן ימין או ימין מרכז אבל כולן מונהגות על-ידי אנשים מאוד מאוד פרגמטים אשר יסכימו להתפשר על הרבה דברים שמפלגות ימין, אמיתיות, לא היו מסכימות. אני מאמין שגם בנט וגם סער יסכימו, כמו ביבי, לוותר על סיפוח שטחי יהודה ושומרון לארץ ישראל תמורת שלום אמיתי ואם תהיה תוכנית אמריקאית, סבירה, שתסדיר את מצבם של הפלשתינאים, בהסכמתם ולא תכלול את זכות השיבה אבל תגדיר את מזרח ירושלים כבירת פלשתין – כולם יסכימו (כולל בנט וסער) ולכן אנחנו, הימנים בבעיה.
אני מאמין שמכוון וכל המפלגות מציעות, פחות או יותר, את אותו המצע, הבחירה צריכה להיות במפלגה אשר מורכבת מאנשים טובים ישרים ומנוסים אשר הוכיחו יכולות פוליטיות טובות ולכן אני הייתי מציע להצביע למפלגת “תקווה חדשה” של גדעון סער.

מדוע דווקא סער ולא לפיד?
מכוון שסער, כמו לפיד, הוא אדם מאוד ערכי וישר ושניהם באמת רוצים לשנות ולדאוג לנו, העם, אבל בניגוד ללפיד, שהוא חסר נסיון מיניסטריאלי (לא היה מנהל או איש עסקים בחייו, למעט שר אוצר כושל לתקופה קצרה) והוכח כי היכולת שלו ליצור קשרים עם אנשים די מוגבלת, גדעון סער, הוא פוליטיקאי חד ומנוסה עם אנטיליגנציה רגשית גבוהה אשר שלמד מהטובים ביותר (מנתניהו) והוא בעל נסיון פוליטי ומיניסטריאלי עשיר (מזכיר ממשלה, יו”ר קואליציה, שר פנים ושר חינוך…) והיחיד, לעניות דעתי, שיוכל לאחד את כל הפוליטיקאים תחתיו.

מדוע סער ולא ליכוד?

  • כי כדי לזכות בבחירות הללו ביבי יצטרך לצרף לקואליציה שלו את סמוטריץ ובן גביר ויחד עם החרדים לא תהיה לו ברירה אלא להפוך ליותר שמרן ויותר קיצוני
  • כי יש סיכוי שכדי להיות בשלטון ביבי יאלץ לחבור למפלגה ערבית איסלמית, אחת מאלו אשר הוא השמיץ במשך השנים
  • הרשימה. אני לא ממליץ לבחור ברשימה בה חברים “ליצנים”, מסיתים ומפרי חוק (חלקם עברו על הכללים שקבעו בתקופת הקורונה) כגון מירי רגב, אוסנת מארק, דוד אמסלם, מיקי זוהר וקרעי, העסוקים בהסתה פרועה נגד מגזרים שלמים בטון לא מכבד ולא ממלכתי
  • כי נתניהו בשלטון כבר הרבה שנים ומה שלא עשה עד היום הוא לא יעשה בקדנציה הבאה
  • מכוון שבראש הליכוד עומד מנהיג בעל שלושה כיתבי אישום (וכנראה עוד כמה שמתהווים) שר עם כתב אישום, שכרגע חסין וח”כ נוסף שנגדו עומד להיות מוגש כתב אישום כולם בגין שחיתות והפרת אמונים
  • בגלל התיפקוד הלקוי בקורונה, מספר המתים הגבוה וחוסר האכיפה כלפי המגזרים להם הוא זקוק כדי להבחר (וכל הכבוד על החיסונים)

מדוע לא בנט?

בנט עלול להיות האדם שיגרום לבחירות שישיות.

מי שמעוניין שביבי יהיה ראש ממשלה, רצוי שיצביע ישירות לביבי על מנת לתת לו כח ולא לאפשר סחטנות מצד בנט או משהו אחר. הטיעון של בנט שהוא גורם לביבי להיות יותר ימני לא הוכיח את עצמו, עד היום ורק הפך את ביבי לחלש ותלותי יותר.

בנט חזק רע גם לימין וגם לשמאל מכוון שבמצב זה יכולה להתקיים אחת משלוש אופציות ושלושתן גרועות לימין ולשמאל:

  • בנט סוחט את ביבי כדי לקבל רוטציה ומחליש אותו ואת הליכוד. ראיתם מה הליכוד עשה לבני גנץ?
  • בנט יושב תחת ביבי ונלחם בו מבפנים, כמו שנהג לעשות עד היום ולא מאפשר לו למשול – ממשלה לא יציבה
  • בנט לוקח את העם לבחירות שישיות מכוון שהוא לא רוצה להכתיר את סער או לפיד, מתחריו העתידים, לראשות הממשלה

ולכן אם אתם אנשי ימין ובעד ביבי – הצביעו רק ליכוד ואם אתם רוצים שינוי – רק גדעון סער.

חרדים מזרחים

הצביעו ש”ס כמובן, אף אחד לא ידאג לאינטרסים שלכם בצורה טובה יותר.

חרדים אשכנזים

הצביעו יהדות התורה, מאותן סיבות.

ומה אם אתם ערבים?

כאן, עצתי לכם היא לא לבחור דווקא במפלגות הערביות.

המפלגות הערביות לא הוכיחו, עד היום, יכולת או רצון לדאוג לאזרחים הערבים במדינת ישראל. הם תמיד היו שקועים בבעיות הפלשתינים בעוד הפערים בין היהודים והערבים הישראלים הלכו והתרחבו והפשע במגזר צמח, עד שהפך להיות בלתי נסבל. ולכן, אני מציע לכם להצביע לאחת המפלגות הישראליות השמאלניות. מפלגת עבודה גדולה, למשל, תדאג לצרכים שלכם, מתוך הקואליציה (כנראה) הרבה יותר טוב מכל מפלגה ערבית אחרת ותדאג לשילובכם בחברה.

אני מבין, כמובן, שלמרות הניתוח לעיל והמלצותי “המושכלות” לכל מגזר, הסיכוי שמי שבוחר ללפיד יצביע לגדעון סער הוא נמוך מאוד. וברור לי שהערבים לא יצביעו, בהמוניהם, למפלגת העבודה. ולכן, גם את הבחירות הללו אנחנו נגמור, כנראה, באותו המצב בדיוק בכמו הבחירות הקודמות. ראש ממשלה עם רוב דחוק הנסחט על-ידי מנהיגים הרוצים להחליפו.

כדי שתוקם כאן ממשלה יציבה, צריכים 3 מנהיגים ימנים (בנט, לפיד וסער) לוותר על האגו ולהסכים להיות מספרי 2 ו- 3 ולי קשה לראות כיצד הם גדלים מעבר לאגו.

בהצלחה לכולנו, אנו זקוקים לה.

רונן ענבר
נכתב על ידי
איש הייטק ותיק ויזם. כיום מסייע ליזמים להביא את המיזם שלהם מרעיון למציאות. כמו כן בבעלותי חברה לניהול ופיתוח מוצרי תוכנה. מוותיקי הכותבים בפורטל תפוז בעבר.
לחץ על מנת להגיב

פרסם תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחזרה למעלה .