בלוג אישי

“אתה טיפש כמו ניאנדרטל”: מי היו הניאנדרטלים? ובמה הם דומים לנו?

האדם הניאנדרטלי
צילום: רויטרס, צולם במוזיאון האדם הניאנדרטלי בקרואטיה

בדומה לבעלי חיים, גם האבולוציה של בני האדם עברה כמה גלגולים. לפני האדם המודרני- החושב, חיו ממש בארץ ישראל זני אדם קדומים, ולעיתים שני זני אדם חיו כאן יחד במקביל, האחד לצד השני. נשמע מטורף? עוד לא שמעתם כלום!

מי היו הניאנדרטליים?

בתרבות המערבית, כאשר אנו מסווגים מישהו כ”ניאנדרטל”, אנחנו מתכוונים לומר שהוא עילג וחסר השכלה בסיסית. אך הרשו לי לנפץ לכם סטיגמה, מסתבר שהם ממש לא היו טיפשים, למעשה הם דמו לנו מאוד.

זכר ראשון לאדם הניאנדרטלי התגלה באירופה בתחילת המאה ה-19. בשנת 1856 נמצאו עצמות בעמק ניאנדר שבגרמניה, הפועלים שמצאו אותם היו בטוחים שמדובר בעצמות דובים אך הם לא היו בטוחים בכך, לכן הם הזמינו חוקר מקומי כדי שיבחן את העצמות. תוצאות החקירה שלו הביאו למסקנות מדהימות ולא צפויות, מסתבר שהעצמות שנמצאו שייכות לבני אדם, אך הן היו שונות מעצמותיו של האדם המודרני (ההומו ספיינס), הגילוי הוא עדות מדהימה לזן קדום של בני אדם. במשך הזמן התגלו עצמות נוספות כאלה ברחבי אירופה, במזרח התיכון ובאסיה.

חוקרים החליטו לקרוא לזן האנושי החדש שהתגלה “ניאנדרטליים” (Neanderthals), על שם העמק הגרמני שנמצאו בו לראשונה. בעקבות הגילויים החל מחקר על מיני אדם קדומים, ועל התפתחותו של האדם המודרני.

 

האדם הניאנדרטלי

האדם הניאנדרטלי, מתוך ויקיפדיה

במה אנו דומים לניאנדרטליים?

נפח המוח של הניאנדרטלי דומה לנפח המוח של האדם המודרני, הדמיון הרוחני בין שני הזנים הוא ששניהם קוברים את מתיהם, דבר המעיד על פולחן דתי דומה. בנוסף, הם לבשו בגדים, יצרו תכשיטים ובנו מבנים מורכבים. כמו כן, לא ידוע אם הייתה להם שפה אך מחקרים הוכיחו שהייתה להם יכולת דיבור. השוני האנטומי בין הזנים הוא שלאדם הניאנדרטלי אין סנטר והגולגולת שלו ארוכה יותר. בנוסף, גם ההליכה שלו הייתה שונה מן הליכה של האדם המודרני- הליכתו מגושמת ואיטית, והגפיים שלו קצרות.

האם האדם המודרני פגש באדם הנאנדרטלי?

ישראל הקדומה היא המקום היחיד בעולם בו נמצאו עדויות לכך ששני זנים אנושיים חיו בו יחד- האדם המודרני, הלוא הוא האדם החושב (ההומו ספיינס) והאדם הנאנדרטלי. למעשה, בני האדם המודרניים הגיעו לארץ לפני הניאנדרטליים. המחקרים הגנטיים מראים שנעשו תהליכי זיווג בין שני הזנים, ולכן עד היום קיימים גנים ניאנדרטליים אצל האדם המודרני, אולם הילודה בקרב יצורי הכלאיים הללו מעטה, כיוון ששני הזנים לא היו ממש פוריים יחד.

כמו שכולנו יודעים המין הניאנדרטלי לא שרד, האוכלוסייה הנאנדרטלית נעלמה באופן מסתורי באירופה לאחר שהאדם החושב היגר אליה מאפריקה. כמו כן, היו קיימים גזעים אנושיים שקדמו לניאנדרטל האירופי, למעשה המדע מדבר על לפחות 20 זני אדם שונים שהתקיימו לאורך ההיסטוריה. למעשה, חלק מהמינים דמו לנו מאוד, וחלק מהמינים דמו יותר לשימפנזה.

מדוע הניאנדרטליים נכחדו?

למדע אין תשובה חד משמעית לשאלה הזו, בעבר היה נהוג לחשוב שהאדם המודרני רצח בדם קר את הניאנדרטליים ובכך הביאו להכחדתם, אך כיום סברה זו לא מקובלת כיוון שאין הוכחה ללחימה בן האוכלוסיות. כמו כן, היום מייחסים את הכחדתם לתנאי אקלים, או למגיפה.

מטורף לחשוב שלפנינו חיו כאן זני אדם קדומים, ושלמעשה אנחנו הזן היחיד ששרד. האדם המודרני התרבה, שגשג והשאיר את חותמו בכל מקום בעולם. השארנו מאחור את האדם הנאנדרטלי, אך אל תשכחו שבכל אחד מאיתנו מסתתר ניאנדרטל קטן וחמוד, שמאיים לפרוץ בכל רגע.  

סתיו קורן
נכתב על ידי
3 תגובות

3 תגובות

 1. Avatar

  יואב

  17/01/2021 21:48

  ‏מעניין מאוד, תודה!!

 2. Avatar

  יואב

  17/01/2021 21:50

  ‏מעניין מאוד! ‏מחכה לראות עוד ❤️

 3. Ronit Koren

  19/01/2021 18:29

  תודה על ששפכת אור על הקטע.
  בשימוש בשפת היומיום משתמשים בכך (אני לפחות), כלפי אדם (גבר, בדרך כלל), עם דחיית סיפוקים בלתי קיימת, או כמעט בלתי קיימת. אך כמובן אין לנו דרך לדעת האם כך היה הדבר.

פרסם תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחזרה למעלה .