בלוג אישי

למה אני לא נגה ארז?

גם אתם רוצים להיות נגה ארז, בהבטחה
by daniel cavazos for daily.bandcamp.com/

זאת שאלה שאני שואלת את עצמי די הרבה בשבועות האחרונים. מדובר על בחורה שהיא ההגדרה לגאונה בדור… וזה משהו שקשה להשיג בימינו, כשכמעט כבר לא קיים המושג ״המצאה״ או ״משהו חדש״

תמיד עקבתי אחרי נגה ארז די בריפרוף בשלוש-ארבע השנים האחרונות, אבל בשנה וחצי האחרונות המוזיקה שלה התיישבה לי בול בחיים! במיוחד האלבום האחרון- kids. במילה אחת? וואו! בשתי מילים?הולי שיט! בשלוש? אפשר להיות את?! במשפט שלם? למה אני לא פאקינג נגה ארז????

בואו נתחיל מההתחלה טוב? טוב.
נגה ארז, כותבת את המוזיקה שלה, את המילים שלה, שרה את מה שהיא כותבת ואומרת את מה שהיא כותבת ומה לא, בגדול הבחורה כישרון מוזיקלי מהלך והלוואי שהיה לי פירור מהיכולות הליריות והמוזיקליות שלה, אבל אני יותר המילה הכתובה והיא שרה את מה שנכתב. לא ממליצה לשמוע אותי שרה או מנגנת- אבל אותה לגמרי כן. אל תטעו חס וחלילה שאני מזמינה אתכם להופעה פרטית שלי… לא ולא נד ראשו! לכו להופעה שלה ותגידו לי תודה אחר כך 🙂

כמה כישרון יש לה אתם שואלים? ארגזים של כישרון, פשוט תשמעו את האלבום החדש שלה kids… זה יסביר לכם כמה הארגזים האלה כבדים

הרבה זמן לא התלהבתי ככה מאלבום! אף שיר לא חוזר על עצמו אבל יש קו ישיר שמחבר בין כולם עם וייב מוזיקלי ברור, ויוצר תחושה של מסע בין הסיפורים של השירים והמוזיקה שבאה איתם

והאמת זה לא משנה אם שומעים את האלבום בשאפל או לפי הסדר, איפשהו בין כל המילים והתווים, יש סיפור שלא משנה מאיפה תשמעו אותו – תצליחו להבין על מה מדובר. זה ייקח אתכם למקומות אישיים, אולי פוליטיים או בכלל סתם ייתן לכם קצב טוב לרקוד.

למה אני מתכוונת בסיפורים? הנה דוגמה: בפעם הראשונה שהקשבתי לשיר fire kites משום מה, זה לקח אותי לעפיפוני תבערה מעזה, לא יודעת למה ולא יודעת איך🤷🏻‍♀️ (אולי בגלל שפתאום שומעים ״תנקה קצת את הדם״ או כי עפיפוני אש זה מתקשר לי אוטומטית לזה), אולי זאת הייתה כוונת המשוררת ואולי לא, אבל איכשהו זה הצליח להסתדר לי עם הקצב והמילים והוייב שהשיר נתן לי, ואיכשהו גרם לכל הסיפור הזה להישמע לי פחות טראגי ממה שהוא באמת. קצת כמו השיר של mgmt-kids (אירוני שזה השם של השיר והשם של האלבום שלה חחח) על ירי בבית הספר, שיר מקפיץ רצח שמדבר על רצח, להלן- פייר קייטס על עפיפוני תבערה מעז., שיר מקפיץ עם ביט חזק ומדויק ומלוכלך בצורה הכי נקייה וטובה שיש…אבל יכול להיות שלקחתי את זה רחוק מדי… כנראה שכן אבל מה אכפת לי 🙂 כמו אמרתי- האלבום לוקח למיליון מקומות ומחשבות וקונוטציות, אז קחו נשימה עמוקה ותתכוננו לספר לעצמכם סיפור משלכם או לקחת חלק בסיפור של האלבום.

אחר כך קפץ לי השיר end of the road. בואו רגע נשים בצד את יכולות הראפ המטריפווווות של הבחורה הזאת ונדבר רגע על המשפט הזה שבעצם מסכם את כל השיר הזה. זה כמו בייבי שארק רק הרבה הרבה הרבה יותר טוב וכזה שבא לכם שיתקע לכם בראש! שיר שלגמרי נמצא בטופ 3 שלי מבחינת השירים באלבום. מבחינת קצב וביט ומילים ואפילו הקליפ המינימאלי שלו שבה את ליבי.

ועכשיו אפשר לדבר על הראפ של נגה ארז-משוגע,מטריף,דורש לקחת נשימה בעצמך מרוב שוק מכמה אוויר יש לה. אעז ואומר שהיא לגמרי אנדרייטד מבחינת ראפ- הניקי מינאז׳ הישראלית או האמינם בגרסה הנשית והכחולה לבנה. תסתכלו על זה איך שבא לכם…היא יודעת לחבר מילים ולראפרפ אותם כמו שרק תחלמו, היא עושה את זה מדויק וחזק ומהיר וכנראה שתלכו לאיבוד בין השורות אבל לגמרי תרגישו שאתם במקום הנכון

you so done – ברגעים אלו ז״לתי

כנראה שזה השיר האהוב עליי באלבום, אין פה ראפ מטורף אבל המילים נוגעות בול. החלק האהוב עליי בתוך כל השיר? בשניות הראשונות של השיר אחרי כמה משפטים מבצבצות המילים האהובות עליי במקרי צרה ״אוי ואבוי״. טאץ׳ כל כך קטן שנותן את הוייב לכל השיר ומכתיב את הטון שלו.

המילים מדויקות והקצב עוד יותר, ההתמודדות ברגעי משבר מעולם לא הייתה כיפית יותר, מעולם לא הייתה קצבית יותר ומעולם לא הרגישה כאילו הכל קטן עליי למרות שהכל קורס עליי..כמעט כמו בחיים וממש כמו בשיר- כשחושבים שהכל נגמר בסוף, מגיע טוויסט בעלילה והכל נלקח לכיוון אחר לגמרי. אמנם מרגיש שהשיר קצת מזכיר את בילי אייליש אבל אין בזה שום דבר רע..הרי הן גם ככה בסטיות אז זה הגיוני לגמרי שמשם תבוא ההשראה, וחוצמיזה..בילי אייליש מעולם לא נשמעה רע אז ברור שגם נגה ארז לא.

זה לא השיר היחיד שקופצות פה ושם מילים בעברית וזה מתיישב כל כך טוב בין הבתים והמילים באנגלית, נותן את הנגיעה הנכונה של הישראליות שלפעמים אפשר לשכוח שהיא חלק ממנה – מרוב הראפ הנשי שהוא עדיין עוף מוזר בנוף של המוזיקה הישראלית(איך ולמה!?!?אבל זה כבר דיון אחר ליום אחר) והאנגלית וכל מה שלא רגיל במוזיקה הכחולה לבנה שיש לנו.

סבלנות לא קונים בחנות

אוקיי אולי זה בעצם השיר האהוב עליי bark loud..כולנו נראה לי כאלה, כולנו אנדרדוג, כולנו רוצים שיחשבו עלינו משהו וכולנו חושבים דברים על כולם- נכונים יותר ונכונים פחות. הרי כולנו רוצים שישמעו אותנו ואת מה שיש לנו להגיד וזה בדיוק השיר בשביל לצעוק אותנו הכי חזק שאפשר..כולנו רוצים שדברים יקרו כאן ועכשיו ואין לאף אחד זין לחכות לכלום, אבל השיר גורם לנו לחכות.

הקצב מוריד הילוך, הראפ מונוטוני לפרקים בדיוק כמו שנגה יודעת לעשות כדי להזכיר לנו לחכות בסבלנות לעצמינו,בדיוק כמו שצריך..הכל הופך להיות תמהיל מוזיקלי מעולה שכל כך הרבה דברים עובדים בו למרות שבהגיון ראשוני זה לא אמור לעבוד. מילים מהירות על קצב איטי יותר עם טאץ׳ קטן של אלקטרוני שמרגיש קצת כמו מוזיקת רקע של לונה פארק, ומי לא אוהב לונה פארק? כל האלבום הזה הוא חתיכת לונה פארק.

 Photo by Timothy Cochrane for loudandquiet.com

Photo by Timothy Cochrane for loudandquiet.com

הדבר היחיד שאני יכולה להגיד שהוא נכון לגמרי זה שנגה ארז פשוט טובה בלהיות נגה ארז.

שומעים כל כך הרבה השראה וסגנונות…נגיעה קלה של ״עץ תמר ואור ירח״ פה ובילי אייליש שם עם נגיעות ג׳אז שבא טוב בנשמה תמיד וטראפ ומה לא,ומבינים שזאת נגה ארז ולא שום דבר אחר. היא המציאה סגנון מוזיקה חדש לגמרי שלא נכנס לאף קטגוריה חוץ מקטגוריית נגה ארז ואני ממש אוהבת את הקטגוריה הזאת. סגנון שלוקח השראה מכל כך הרבה מקומות ואמנים והופך למשהו חדש לגמרי ולא לעוד חלק מאותם הסגנונות שנתנו את ההשראה. כי זה מה שהם – השראה.

בקיצור, אולי אני מגזימה ואולי לא..אבל יש פה מישהי שהיא הראשונה של משהו שעדיין לא נשמע בעולם ובטח שגם לא בארץ, וכיף להגיד שהיא משלנו. מישהי שהקורונה עשתה לה כל כך טוב שהיא טסה לחלל והביאה משהו מהעולם החיצון, ואנחנו מקבלים טעימה של הדבר הזה.

אז אמנם לאלבום קוראים kids אבל אין בו שום דבר ילדותי, הוא מלא בכיף וסטייל וביטים שיושבים טוב לכל סיטואציה בחיים, בין אם זה מסיבה ראשונה של אחרי קורונה שרק רוצים להתקרחן, נסיעה באוטו עם חברים או פשוט לשבת בבית ולהינות עם עצמך – יש באלבום הזה הכל

נ.ב- נגה ארז אני יכולה להיות חברה שלך ?

מיכ
נכתב על ידי
בת 23, עדיין מנסה למצוא דרך לתאר את עצמי ב3 משפטים, עדיין מנסה למצוא דרך, מנסה מלא דברים בעצם
8 תגובות

8 תגובות

 1. Avatar

  אופיר

  07/04/2021 00:15

  וואוו!!! כמה שאת צודקת, אלבום מדהים וכל כך טוב ! התאהבתי

 2. מיכ

  08/04/2021 17:24

  כיף לשמוע! תודה רבה רבה רבה

 3. Avatar

  קורן

  09/04/2021 19:57

  חופר עליו ימים ולילות…יצירת אומנות

 4. מיכ

  10/04/2021 17:40

  היא מטריפת חושים!!!

 5. Avatar

  גיל

  02/05/2021 00:05

  בול בול בול .כל מילה שכתבת בול .היא תיהיה ענקית
  מחכה להופעה שלה בקיסריה .יש כרטיסים כבר
  נ.ב אם היא נהיית חברה שלך אז גם אני רוצה בירה איתכן ועם רוסו…תזכרי אותי

 6. Avatar

  גיל

  02/05/2021 20:41

  כל מילה נכונה אחלה בלוג .היא חייזר מטריף וכיף שהיא מפה. מחכה לראות אותה בקסריה. ואם את מצליחה להיות חברה שלי אנא אל תשכחי אותי ותזמיני אותי לבירה איתה ועם רוסו

 7. מיכ

  03/05/2021 21:42

  חחחחחחח מבטיחה ליצור קשר בקדם ולעדכן בהתפתחויות

 8. מיכ

  03/05/2021 21:43

  בתכלס הולכת לראות אותה בג׳נסיס, אם תגיע לשם נמצא אותה ונשב לבירה

פרסם תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחזרה למעלה .