בלוג אישי

יא אללה, איזה גבר!

יא אללה איזה גבר Angelo pantazis by Unsplash
קרדיט: Angelo pantazis - Unsplash

לכל דבר שעושים יש רמות שונות של קושי, יש ‘היררכיה של ציון’ כזו בינינו לבין עצמינו. אנחנו מעריכים את התוצאה בעזרת מדד כזה או אחר, בין אם מדד שאנחנו קבענו לנו ובין אם מדד שהוא כלל אנושי. לפעמים המדד הוא מעין קונצנזוס, כמו הביטוי “גבר גבר”

כולם יודעים מה זה אומר כמו שכולנו יודעים בדיוק היכן לשלוף בשיחה את “יצאת גבר גבר”. אנחנו בדרך כלל מדקלמים את הפירוש : ‘כל הכבוד’, ‘סחטיין’, ‘וואלה שיחקת אותה’. יודעים לומר בבירור שזה בעיקר –”אשרי האיש”. אבל איך אשכרה זוכים להיות ראויים להגדרת ‘גבר גבר’?

בעיניי אין בביטוי הזה שום כוחניות או שרירים או תרגילי חיזוק אלא אם הם בדמות עבודה עצמית לשכלול ושדרוג מערכת ההפעלה הפנימית. עבודה כזו שמנטרלת את האגו ומשאירה אותו רחוק מלקסיקון השיח וההתנהגות. הדבר שהכי בולט לדעתי בכל מי שנאמר לו: “וואלה אתה גבר גבר” הוא הצ’יל הזוהר למרחקים שניכר ממנו, סוג של הילה בלתי נראית אם כי זועקת בשקט אופייני ונוסכת תחושה של ביטחון.

גבר גבר הוא הכי אושיה בעיניי. הוא אחד כזה עם יכולת לראות את הדברים מכמה פנים ולא רק מהפן שמעניין אותו. אחלה גבר שבעולם הוא יצור אנושי שמגיע עם לב סופר ענקי ועם מניירות רגשיות של גיבור על, כאלה שמאפשרות לו לחייך ולדמוע בו זמנית תוך כדי שהוא אופטימי בצורה הכי ריאלית שאפשר. יש בו ים של בגרות מנטאלית ומלא ניואנסים של בן אנוש.

גבר גבר זה לא סתם מינוח ביולוגי נטו. זו לגמרי דרך חיים. זה להיות שם תמיד כי אכפת ולא רק כי צריך. זה לעשות דברים מרצון אמיתי ולא כי לא נעים. גבר אמיתי הוא אחד כזה שלמד מהעבר אבל לא “נתקע” בו ובעיקר חושב קדימה בזמן שהוא הכי נמצא כאן בהווה.

תחושה של ביטחון Dario Valenzuela – Unsplash

אני בטוחה שיצא לכם להיתקל לפחות באחד כזה, אני יודעת שלי יצא, ויודעים מה? אני אפילו אומרת לו את זה מידי פעם. זה מצחיק שהוא תמיד נבוך לשמוע את זה.

להיות “זכר” זה עניין של מגדר. להיות “גבר” זה כבר עניין של אופי.

אופי כזה שמגיע עם נורמות סייגים וכללים, שהם אולי לא כתובים אבל לגמרי נאספו בעבודת נמלים, במשך שנים, תקופות ומשטרים שונים. כי הרי מה זה מערכת יחסים אם לא דבר שבונים? אגב, זה בכלל לא משנה מה הסטטוס אם הוא בן זוג או חבר, כי כל גבר גבר יודע שרק סבלנות היא מה שמחבר, ולא איזו הגדרת “אלפא” כזו או אחרת. כי בתכלס? מה בעצם מבקשת לה הגברת? קצת חוש הומור הרבה הכלה ויכולת להיום שם, בכלל ובשבילה. וכשנמצאים שם באמת, שביל הגישה ללב די נגיש ואם כבר על רגל אחת אז זו כל תורת ה”לדעת להרגיש”. זה ביחד כזה שהוא חם. הדדי, זה שלו ושלה והכי בלעדי. אז בחייאת, בואו נשכח מהגדרות מילוניות ושאלות תהומיות של להיות או לא להיות, גבר אמיתי לא צריך לא תעודה ולא תהודה, גבר שבגברים זו בעיקר התנהגות כלפי הכלל וכל כבודה.

ואם בא לכם לפרגן לו אך אתם לא ממש יודעים איך, תתנו לו לקרוא את הפוסט הזה ותגידו לו בנימה אישית בצורה כזו קלילה: “תקשיב אתה הכי מודל לגבריות”, נראה לי שזה סבבה בתור התחלה.

 

דנדושה
נכתב על ידי
"יצירה עושים באהבה או לא עושים בכלל", בתאדם פשוטה במנעדי מילים ורגש.
לחץ על מנת להגיב

פרסם תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחזרה למעלה .