לחיות יחד

היא “החלטנו” שהבית זקוק לשיפוץ

שיפוץ
קרדיט: JESHOOTS - Pexels

החלטתם לעשות שיפוץ, או יותר נכון היא החליטה ואתה יישרת קו, מה עושים עכשיו? איך יוצאים מן השיפוץ הזה בריאים ושלמים?

שיפוץ הוא תהליך מורכב, בעיקר אם אתם ממשיכים להתגורר בביתכם. שנכנסנו אליו אמרו לנו כולם שאנו זקוקים לסבלנות, שכל השיפוצניקים הם בעייתים ושכלום לא ילך על-פי התכנון ושאם הזוגיות שלנו תשרוד את השיפוץ, יש לנו סיכוי להזדקן ביחד (אנחנו בני 50 כמה זמן עוד נשאר?) תוסיפו לכך את הפערים בינכם, בהנחה שלגבר בזוגיות שלכם יש דעה לגבי השיפוץ, או רצון להביע אותה והנה אתם באחד המצבים המסובכים ביותר שידעה הזוגיות שלכם, אחרי הילדים.

אז נתחיל בסיפור האישי. היא רצתה שיפוץ אבל אני הסתפקתי במה שיש. היא חשבה שהבית זקוק לריענון ואני חשבתי שבכסף הזה הייתי עושה משהו אחר (“חיים” למשל?) וראיתי, ברוחי, כיצד הלך הסקי השנתי (והוא באמת הלך) היא רצתה יפה, אני רציתי יותר פונקציונאלי אך בסופו של תהליך “אנחנו” החליטה על שיפוץ.

כמובן שניסנו לעמוד בכל החוקים התקפים לתקופת שיפוץ. הקצבנו לשיפוץ סכום כסף מוגבל (שלא עמדנו בו) וקבענו, בדיוק, מה ייכנס לתכולת השיפוץ ועם מה נחכה (ולבסוף הכול נכנס) ובחרנו את השיפוצניק הכי טוב, הכי מומלץ, שהיה גם הכי זול והכי ישר (ונפלנו איתו) ועשינו חוזה כתוב מסודר ומפורט בו הכנסנו את כל תכולת השיפוץ, בפרוט רב (מה שלא עזר מכוון שלמרות הכול הוא לא השלים את השיפוץ ואני הייתי צריך להשלימו במקומו), בקיצור שיפוץ סטנדרטי בארץ הקודש.

החברים עודדו אותנו ואמרו לנו שככה זה עם כל קבלנים ושאין שיפוץ שמסתיים כמו שתוכנן ושאם רק נזדיין בסבלנות הכול יבוא על מקומו בשלום אבל מדוע אני צריך להתעודד כי אחרים חווים אותן צרות בדיוק? שמתם לב שזה מה שהפוליטיקאים עושים לנו עם הקורונה?

אז איך בכל זאת שורדים שיפוץ אתם שואלים? הנה כמה טיפים אשר יורידו את הסיכון בשיפוץ הבא עליכם לטובה:

 1. אם השיפוץ כולל שינויים מהותיים – קחו מעצב פנים. הם יסייעו לכם בכל שלב בדרך, גם בהשגחה על הקבלן ואישור תהליכי העבודה.
 2. גבשו רשימה ברורה של תכולות השיפוץ. איזה קירות בונים/הורסים, את כל נקודות החשמל, צנרת חדשה, רשימת צבעים וחומרים לשימוש, מפרט של המטבח…
 3. בקשו כמה הצעות מכמה קבלנים, פנו רק לקבלנים עליהם קיבלתם המלצות וראיתם את עבודתם בעיניכם. תשאלו על היכולת שלהם להתחייב, לעמוד בזמנים ולהגיע בכל פעם שהם מבטיחים. זה חשוב מאוד שניתן יהיה לסמוך על מילתו של הקבלן.
 4. אם יש לכם זמן ואתם מבינים קצת בבניה, תוכלו לחסוך הרבה כסף אם תנהלו את השיפוץ לבד. הסתובבו בשכונה, בדקו מי שיפץ את ביתם של שכינכם ובקשו המלצות לצוותים משכנים, חברים או באמצעות הרשתות החברתיות. בשלב מסוים החלטנו להוציא את עבודת השליכט החיצוני של הבית מהקבלן ולאתר צוות מומחה בשליכט. הצוות שטייח את ביתי הגיע אלי מחבר טוב, עבורו הם עבדו ועבר ממני לשני חברים נוספים ושני שכנים וכך חסכנו המון כסף.
 5. גבשו חוזה מפורט. אם אתם מבינים בחוזים, הורידו אחד מהאינטרנט ותקנו אותו ואם לא רצוי, להתייעץ עם עו”ד. בחוזה הכניסו תכולת עבודה מפורטת, לוחות זמנים, תחילת עבודה וסיומה, פריסת תשלומים מפורטת, מה קורה אם יורד גשם או שיש עיכובים אשר אינם תלויים בכם או בקבלן, מה קורה אם הקבלן לא מופיע וכמובן שנת בדק. רצוי לקחת מן הקבלן ערבות או צק ביטחון עד סיום שנת הבדק אבל סביר שרב הקבלנים לא יסכימו לכך אלא אם השיפוץ שלכם שווה הרבה מאוד כסף.
 6. אם הקבלן הוא חברה בע”מ, בדקו את החברה באתר רשם החברות. אם יש לה בעיה שם אל תכנסו לצרות. במידה והקבלן רוצה לרשום את החוזה ע”ש אשתו, אחיו או חמו, השתדלו לוותר עליו או וודאו כי החתום על החוזה מודע לאחריותו.
 7. בהסדרת התשלומים השאירו לפחות 30% מהכסף לתשלום האחרון, לשביעות רצונכם בלבד ובכפוף לאישור המפקח. להרבה קבלנים יש בעיות של תזרים מזומנים והם יבקשו מכם תשלום בסיום כל שבוע על מנת לשלם לפועלים. רצוי לא להתעסק עם קבלנים כאלו אבל בכל מקרה לא משנה מה קורה, להשאיר 30% מהתשלום לסיום העבודה, זה מקטין את הסיכוי שהקבלן לא יסיים את העבודה.
 8. אל תסמכו על מערכת החוק הישראלית. אתם לא תתבעו את הקבלן כי זה ייקח המון זמן ויעלה הרבה כסף וגם אם תבחרו לעשות זאת, רב הסיכויים שאם הקבלן לא השלים את העבודה הוא מסובך גם כך וכסף לא תראו
 9. אם יש לכם מעצב פנים, תגדירו בחוזה שרק הוא מאשר את שלבי העבודה וכי רק לאחר אישור שלו ישולם כסף לקבלן. אם אין לכם מעצב פנים רצוי לשלם למפקח שיבוא לבדוק ולאשר כל שלב ושלב.
 10. זה שמשהו מצוין בחוזה לא מבטיח שהוא יבוצע בשטח כיאות. תהיו באתר הבניה כמה שיותר, גם אם יש מפקח מטעמכם. תבדקו את החומרים, תבדקו את המידות, תבדקו שהקירות ישרים ותבדקו שהאיטום מתבצע כמו שצריך. שהפועלים רואים בעל בית בשטח הם עובדים טוב יותר.
 11. תהיו מתואמים עם בן/בת הזוג שאתם מדברים עם הקבלן או הפועלים.
Adobe stock

קרדיט: Adobe

אבל הכי חשוב. לפני שנכנסים לשיפוץ שבו עם בן/בת הזוג וגבשו את תכולת השיפוץ, סדר העדיפויות ונקודות ההחלטה. אסור שמי מבני הזוג ירגיש שהוא מקופח, נזנח או שדעתו אינה נשמעת. אם תהיה מאוחדים ומגובשים השיפוץ יעבור לכם הברה יותר בקלות והעבודה מול הקבלן תהיה פשוטה יותר. זהו מי מכם כדאי שיעבוד מול איזה בעל מקצוע. ישנם כאלו שיכבדו נשים יותר וישנם כאלו שירצו או יכבדו גברים.

גם לכם יש חוויות מהשיפוץ? שתפו אותי!

רונן ענבר
נכתב על ידי
איש הייטק ותיק ויזם. כיום מסייע ליזמים להביא את המיזם שלהם מרעיון למציאות. כמו כן בבעלותי חברה לניהול ופיתוח מוצרי תוכנה. מוותיקי הכותבים בפורטל תפוז בעבר.
תגובה 1

1 תגובה

 1. Avatar

  גיא

  11/12/2020 00:14

  אלוף
  אעזר בטיפים אלו שאעשה שיפוץ

פרסם תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחזרה למעלה .