אקטואליה

יתום צה״ל – לא פג תוקף!

אני אתחיל מכך שאומר: אני יתומת צה״ל.

ולמה פתאום חשוב לי להניף את דגל היתומה אחרי שכל השנים שהקפדתי לא לעשות מזה סיפור? (נו טוב, חוץ מפוסטים ביום הזיכרון)

כי לפעמים נשברים שיאי ציניות שגם לאנשים שיושבים על הגדר, כבר נמאס.

אז נמאס לי.

על אילו שיאי ציניות אני מדברת? על כך שבטקס חגיגי במעמד שר הביטחון הוענקה לנו – יתומי צה״ל – הזכות לקבל כרטיס תעודת משפחה שכולה.

למי שלא בקיא בהילכות ״משפחת השכול״ אומר, שלאלמנות יש זכויות לא מעטות שהעניקו להן המדינה ומשרד הביטחון ביחד עם התואר ״אלמנה״ (ובצדק) וליתומים יש זכויות מסוימות שהחל מגיל 21 הולכות ופוחתות עד שהן מסתיימות בגיל 30.

משמע שבגיל 30 היתמות שלנו מקבלת חותמת ״פג תוקף״.

אבל עכשיו – אנחנו היתומים והיתומות קיבלנו כרטיס פלסטיק, מעין תעודת ׳חבר מועדון׳ שמאשרת לנו שאנחנו חלק מהמשפחות השכולות.

מה התעודה נותנת?

כלום!

אבל העיקר שהיה טקס מיוחצן היטב שבו נראה כבוד שר הביטחון שלנו מר בני גנץ מעניק את התעודה לבן שכול. ומי שלא מכיר את העולם הזה, יכול בטעות לחשוב שקיבלנו איזו הטבה מטורפת כשבפועל קיבלנו אצבע לעין.

רגע, אולי לא בדיוק כלום.

הנה מה שכתבו בישראל היום על האירוע המרגש:

״ההודעה, עליה בישר סמנכ”ל וראש אגף משפחות הנצחה ומורשת במשרד הביטחון, אריה מועלם, מחוללת תיקון של עוול ארוך שנים. עד כה, יתומים מעל גיל 30 לא הוכרו על ידי המדינה כיתומים וכחלק רשמי ממשפחת השכול. כפועל יוצא מכך, הם גם לא זכו לתעודה של משפחה שכולה, המאפשרת בין היתר, גישה לבתי העלמין הצבאיים בתקופת הסגר״.

אז קודם כל, זו הפעם הראשונה שאני שומעת שעד כה לא הייתי ״חלק רשמי ממשפחת השכול״, הנה חידוש. אבל כשמבינים את זה, מבינים את כל הבעיה. אבל הי, יש לנו תעודה. ואולי בכלל צריך להודות לקורונה על כך.

והנה החוויה האישית שלי על העניין:

בגיל 29 ״התעוררתי״ וגיליתי מה אני רוצה ללמוד. את השנה הראשונה עוד הספקתי ״להרוויח״ והצלחתי לקבל עליה מימון ממשרד הביטחון. אבל כשהגעתי לגיל 30 זה כבר לא  קרה, משום שכמו שציינתי, הזכויות שלנו היתומים תקפות עד לגיל 30. כך שעל שנה אחת מהלימודים קיבלתי מימון ועל השניה כבר לא.

כי בגיל 30 פוף, אני כבר לא יתומה. איזה כיף.

אגב, ״חוק משפחות וחיילים שניספו״ הוא חוק משנת 1950 ! כי ברור שכלום לא השתנה מאז.

אם אבא שלי היה בחיים, סביר להניח שגם אחרי שהייתי מגיעה לגיל 30 הייתי מתייעצת איתו, סביר להניח שהוא יכול היה לפתוח לי דלתות פה ושם וסביר להניח שכל המטענים הרגשיים שיש לי כתוצאה מהשכול, לא היו קיימים.

אז נכון שניתן לטעון שהאלמנות מקבלות את כל התמיכה הרלוונטית והן משמשות כסוג של תחליף לאבא. אבל, יש יתומים לא מעטים שהיחסים שלהם עם האימהות שלהם לא תקינים, או אימהות שקשה להן לכלכל את עצמן ובטח ובטח את הילדים שלהן ומקרים נוספים שבהם לא ניתן לקבל תמיכה מהאם. פה בדיוק נכנס התפקיד של משרד הביטחון. לתת רשת תמיכה לילדים שאיבדו את אחד הדברים המשמעותיים בחיים שלהם – אבא. ולא, הוא לא חוזר אלינו אחרי גיל 30 ולא, אנחנו לא הופכים לפחות יתומים אחרי הגיל הזה.

אנחנו, יתומי ויתומות צה״ל צועקים כבר זמן רב שזכויותינו נרמסות שלא סופרים אותנו ושמגיע לנו יותר. כן מגיע!

הנה כמה דוגמאות שימחישו את הרעיון:

 • משרד הביטחון נותן הטבה של מס רכישה ליתומים. אבל רק עד גיל 40! מי קבע שעד הגיל הזה צריכה להיות לי דירה ראשונה? מישהו שם למעלה בדק לאחרונה את מחירי הדירות בישראל?
 • השתתפות בשיעורי נהיגה מגיעה ליתום שהתייתם בין גיל 17 ל 21 וגם זה עד גיל 30 (ועד 2180 ש״ח). זאת אומרת שמי שהתייתם לפני – נגיד כמוני בגיל 14 – לא זכאי שיעזרו לו במימון רישיון נהיגה.
 • אם אני צריכה הלוואה לפתיחת עסק, אני יכולה לקבל אותה רק עד גיל 30. את העסק שלי פתחתי לפני שנתיים ואת גיל 30 עברתי ממש מזמן. (אבל תודה לאל שלא הייתי צריכה שום עזרה)

מלכתחילה היתומים זכאים למעט מאד תחומי תמיכה לעומת הסיוע לאלמנות – האימהות שלנו, אז בנוסף זה גם מוגבל בגיל.

מה שהמדינה ומשרד הביטחון לא מבינים, (ואולי הם מבינים אבל לא רוצים להוציא כסף) זה ששכול הוא טראומה לכל החיים, כזו שמשנה את האדם, בוודאי את הילד הרך שזה נופל עליו ולעיתים מקצה לקצה. לעיתים אותו ילד לא מתאושש מכך כל חייו וחובתה של המדינה לתת לו את כל התמיכה שניתן, כדי לעזור לו לעמוד על רגליו, ולא משנה באיזה גיל.

אז למה זה לא משתנה?

באמת שאלה טובה. אבל העיקר שיש לנו ״חבר מועדון״.

אז מה אתם אומרים, ״טוב למות בעד ארצנו״?

מיכל זוהר בן דור
נכתב על ידי
כותבת, מספרת סיפורים, בעלת דעות בלתי חתרניות אבל מחבבת תיאוריות קונספירציה. מחברת הרומן ההיסטורי ״הסלון ובעלת העסק ׳מילה טובה: כתיבה שעובדת׳.
5 תגובות

5 תגובות

 1. Avatar

  אוריאל הרף

  08/11/2020 12:09

  משרד הביטחון חמקמק כמו נחש. כיתום שאבי נפל בקרב ב1948 כבר מזמן לא! ניסיתי למצוא מקור הכנסה כשביקשתי להכיר בי יתום שאבי נפל בשרות מילואים גם בזה לא צלחתי. מאחר שאת תשובת משרד הביטחון שנמשכה כשלוש שנים כולל ראיון עם קצין נפגעים ראשי בקריה נאמר לי שאבי נפל כחייל בצבא סדיר בחייל השריון. לשאלתי איך גויס לצבא סדיר אב לשני ילדים בני 3 ו 8 ואשה חולה??? לזה לא קבלתי עד היום תשובה. לכן אני מודיע כובל עם ועדה ש אני מצפצף על הכרטיס!!

 2. Avatar

  ישראלי

  08/11/2020 21:52

  ליתומים אין כסף , להחזיר לביבי יש כסף וכמה שיותר .איך יחלק כסף ליתומים אם אין לו ארנק או כרטיס אשראי ?

 3. Avatar

  ערן - יתום מבוגר

  09/11/2020 21:12

  עד איזה גיל תמשיכו ליילל? מי שלא מצליח להסתדר על עצמו עד גיל 30 כנראה כבר לא יצליח, בלי קשר ליתמות. איזה מסר נעביר לילדים שלנו: שאנחנו מסכנים שצריכים לקבל קצבת סעד?

  • Avatar

   Moshe Marko

   09/11/2020 23:52

   ערן, למה לדבר בצורה בכזאת בפורום כזה בנושא כל כך רגיש? אף אחד לא ״מיילל״….

 4. Avatar

  מיה זיו

  21/11/2020 00:54

  מיכל, ריגשת מאוד בדבריך
  בן זוגי גם הוא בן שכול
  ואני מאוד מתחברת למילותייך…
  וגם, כמו שכתבת
  האובדן הוא לכל החיים
  וכמדינה ששלחה את אבותיכם אל שדה הקרב
  מלוא האחריות היא עליה לדאוג לכם משנישארתם יתומים מאב.
  מחזקת את ידכם בצעקה
  ומקווה מאוד שלא תוותרו עד שקולכם יישמע

פרסם תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחזרה למעלה .