משפט

אם תיסע מהר יתפוס אותך שוטר

דו"ח מהירות
KTSDESIGN - 123RF

יום חמישי סופסוף הגיע. נכנסתם לרכב ואתם בדרך הביתה. ברדיו מתנגן השיר שאתם אוהבים. תוך כדי הנסיעה אתם כבר מתכננים את סוף השבוע. הנסיעה זורמת, אפילו עברתם את הפקקים, והנה אתם עוד כמה דקות בבית. לפתע משום מקום שוטר מסמן לכם לעצור. אתם מבינים שנסעתם מהר. מהר מדי

השוטר ניגש אליכם, מבקש רישיונות, ואתם כבר מתחילים להתחנן… ‘לא שמתי לב’, ‘בבקשה אני בדרך כלל נהג למופת’ ועוד כהנה וכהנה תירוצים. השוטר בשלו ואילו אתם יוצאים עם אחלה מתנה לסופ”ש; דו”ח או במקרה הרע הזמנה לדין.

נשמע לכם מוכר? אתם ממש לא לבד.

עשרות אלפי דו”חות מהירות מחולקים מדי שנה לנהגים. המשטרה משקיעה מאמצים אדירים באכיפת עבירות מהירות, בין אם באמצעות ממל”ז (הסבר בהמשך) ובין אם באמצעות מצלמות קבועות. נו, מה רע שהמשטרה אוכפת עבירות מסכנות חיים? האמת, אני לא חושב שזה דבר רע. חייבים לציית לחוק ואת החוק יש לאכוף. אבל – ויש כאן אבל גדול – נראה שיש מוטיבציית יתר באכיפת עבירות מהירות. שימו לב לנתון המדהים הבא: לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה רק 0.114% (!) מתאונות הדרכים הן בגלל מהירות מופרזת. אז למה המשטרה אוכפת בכזה להט? התשובה פשוטה; כי היא יכולה. אכיפת עבירות מהירות היא קלה ומעשירה את קופת המדינה במיליונים מדי שנה.

קיבלתם דו”ח בגלל מהירות או הזמנה לדין ואתם מתוסכלים ואובדי עצות? קודם כל תירגעו. אם תכלכלו צעדים בתבונה, יש סיכוי שתצאו מזה בשלום. לפני שנתחיל, הנה הסבר קצר על אמצעי האכיפה:

 • ממל”ז – מד מהירות לייזר. מכשיר הנראה כאקדח, הבודק את מהירות הנסיעה באמצעות קרן לייזר הנשלחת אל הרכב הנוסע. לפי תגובת קרן הלייזר הפוגעת ברכב הנוסע ניתן לדעת את מהירות הנסיעה. מכשיר הממל”ז הוא מכשיר נייד המופעל ע”י שוטר. במשך השנים נקבעו מספר הלכות בבית המשפט בנוגע לאקדח הלייזר וכיום ישנם כללים ברורים בנוגע לאופן הפעלתו של המכשיר.
 • מכשיר הדבורה – מכשיר קבוע הנמצא בתוך ניידת תנועה ומופעל ע”י שוטר. באמצעות מכשיר הדבורה יכול השוטר היושב בניידת לקבל נתוני מהירות של רכבים הנמצאים לפני הניידת ומאחוריה, בשני כיווני התנועה. כיום השימוש במכשיר הזה הוא יותר נדיר, שכן במשך הזמן נתגלו ליקויים רבים באופן הפעלתו ודיוקו.
 • מצלמות א’3 – מצלמות אוטומטיות קבועות, שאינן מופעלות ע”י שוטר, אלא ממוחשבות. הצילומים שמופקים ממצלמות אלו, נשלחים למרכז בקרה של המשטרה ושם מופקים הדו”חות לנהגים. מצלמות א’3 מופעלות באמצעות שני חיישנים השולחים הוראת צילום אם הרכב עבר את המרחק ביניהם בזמן שהוגדר כמהירות אסורה. מצלמות אלו אוכפות גם עבירות של מעבר באור אדום.

אם נעצרתם ע”י שוטר שהפעיל ממל”ז או דבורה, חשוב מאוד לא להתחכם ולא להתחצף. עם כל הצער התסכול, זכרו כי הוא בסה”כ עושה את העבודה שלו. אם אתם סבורים שלא נסעתם במהירות מופרזת או שהשוטר התבלבל ביניכם לבין רכב אחר שנסע לפניכם או במקביל אליכם, תבקשו מהשוטר שירשום את כל מה שאתם אומרים בדו”ח שהוא רושם. אם אתם יכולים תתעדו את המפגש כולו בטלפון הנייד וודאו שהשוטר ממלא את חובתו ומציג לכם את המהירות בה נסעתם. ככלל אם אתם משוכנעים בצדקתכם מומלץ להגיש בקשה להישפט (ניתן להגיש בקשה כזו תוך 90 ימים מקבלת הדו”ח). בבית המשפט תצטרך המשטרה להוכיח שהדו”ח חף מכשלים ושהכל בוצע לפי הנהלים.

גם דו”חות מצלמת א’3 התגלו לא פעם כבעייתיים; לעתים מופיעים בתמונה שני כלי רכב ומתעורר ספק לאיזה רכב משויכת העבירה, לפעמים חסרים פרטים חיוניים או שקיימים פגמים אחרים במשלוח הדו”ח וכיו”ב. גם כאן ההמלצה היא להגיש בקשה להישפט.

אם הגעתם לבית המשפט תוכלו לעמוד מקרוב על תקינות המצלמות או הממל”ז, לבדוק מתי כוילו המכשירים לפני מתן הדו”ח, לוודא שמרחק המדידה הוא לפי התקנות ועוד.

גם אתם תסכימו אתי שהדרך הכי טובה להתמודד עם דו”חות מהירות, היא פשוט לנסוע לפי המהירות המותרת… אבל אם בכל זאת קרה וקיבלתם דו”ח או הזמנה לדין, אל תתייחסו לזה כגזירת גורל. התייעצו עם עו”ד שבקיא בדיני התעבורה ויחד איתו תקבלו את ההחלטה הנכונה ביותר לאופן הטיפול בתיק.

  זקוקים לייעוץ משפטי?

  משרד עורכי דין צעיר, חדשני ובעל חשיבה יצירתית ומקורית. תחומי התעסקות: דיני משפחה, נדל"ן פלילי ותעבורה.
  לחץ על מנת להגיב

  פרסם תגובה

  האימייל לא יוצג באתר.

  בחזרה למעלה .