משפט

עישנתי ג’וינט לפני שבוע… אני יכול לנהוג?

קרדיט: Vladimir Cosic -123rf.com

דיני התעבורה בישראל אינם מבחינים בין נהיגה תחת השפעת סמים ונהיגה בשכרות. שתי העבירות חוסות תחת אותו הסעיף. עם זאת, על אף שסעיף החוק זהה, בתי המשפט נוטים להתייחס באופן שונה לנהיגה תחת השפעת סמים

החוק מגדיר כל אדם שבגופו שרידי סם כמי שנהג בשכרות. ואולם, בשונה מהבדיקה הנפוצה לגילוי אלכוהול שכולנו מכירים, אותה יכול לעבור כל נהג באופן אקראי, בדיקה לגילוי סמים דורשת כמה תנאי סף.
שוטר המבקש מנהג למסור שתן לבדיקה, חייב להצביע על חשד סביר המצדיק את דרישתו מהנהג, או לחלופין מידע מודיעיני מוקדם. במילים אחרות, שוטר לא יכול לבקש מנהג סתם כך ללא סיבה, לבצע בדיקת סמים.
חשד סביר יכול להיות בדלי סיגריות הנראים כג’וינטים, ריח חריף של קנאביס, כלי עישון (‘באנג’) וכד’.

מה קורה כשמסרבים להיבדק?

סירוב לבדיקת סמים כמוה כהודאה בעבירה. החוק מטיל “חזקה” על נהג שמסרב לבדיקה, ורואים אותו כמי שנהג תחת השפעת סמים. יחד עם זאת, שוטר המבקש מנהג לבצע בדיקה חייב להסביר לו באופן ברור מה משמעות הסירוב להיבדק. השוטר אף צריף לוודא שהנהג לא מעשן לפני הבדיקה, שותה או מבצע כל פעולה העלולה לזהם את הבדיקה.

האם ניתן לסתור את החזקה ולהסביר את הסירוב להיבדק?

בתיק מעניין בו ייצגתי לקוח שהואשם בנהיגה תחת השפעת סמים, ביקשה המשטרה לפסול את רישיון הנהיגה שלו עד תום ההליכים. בבוקר יום בהיר, מיד כשהחל בנסיעתו לעבודה הוא נחסם על-ידי רכב משטרה. השוטרים אמרו ללקוח שלי שבעקבות מידע מודיעיני, הוא חשוד בנהיגה תחת השפעת סמים ולכן עליו להגיע לתחנת המשטרה ולבצע בדיקה. בתחילה הוא סירב לבצע בדיקה ולאחר ייעוץ שהענקתי לו ביקש להיבדק. בסופו של דבר נמנעו השוטרים מלבצע בדיקת שתן לגילוי סמים מאחר שהלקוח שלי עישן סיגריה תוך כדי המתנה לחקירה, וכך קיימת אפשרות שאמינות הבדיקה תיפגע.

כל זה לא הפריע למשטרה להגיש נגדו כתב אישום ובקשה לפסילת רישיון עד תום ההליכים. בדיון בבקשה לפסילת הרישיון טענתי, כי הנאשם לא הבין את משמעות הסירוב להיבדק ומשזו הוסברה לו במסגרת הייעוץ שקיבל ביקש להיבדק שוב. אין זו אשמת הלקוח שלי, טענתי בבית המשפט, שהמשטרה התרשלה ואפשרה לו לעשן סיגריה לפני הבדיקה. וכך כתבה השופטת בהחלטתה: “… חזקת השכרות שנקבעה בחוק הנה חזקה עובדתית, אשר מניחה כי אדם אשר מסרב למסור לרשויות החוק דגימה לבדיקה, ככל הנראה, בעל אינטרס לעשות כן על מנת להסתיר את אשר עלול להתגלות בתוצאות הבדיקה. חזקה זו ניתנת לסתירה והמשיב יכול להוכיח כי סירובו נעשה ממניעים אחרים, כנים, אשר אין בהם להעיד על שכרותו […] נראה אם כן, כי, ככל הנראה, קיים ספק באשר להבנתו של המשיב את משמעות הסירוב בתחילת ההליך, במפגש הראשוני עם השוטרים בשטח, ורק לאחר חקירתו תחת אזהרה בתחנת המשטרה הבין המשמעות וביקש למסור הדגימה. יש לציין כי העובדה שהשוטרים אפשרו למשיב לעשן סיגריה במהלך עיכובו ובטרם הסתיימה החקירה יש בה משום תקלה חקירתית, במיוחד כאשר מדובר בעבירות מסוג זה, והדבר הוביל בסופו של יום לכך שלא ניתנה למשיב האפשרות לבצע בדיקה, זמן לא רב לאחר שעוכב, עת הסכים לכך” (הפרטים המזהים הושמטו – ר”ל).

ויש עוד נתון חשוב שכולם צריכים לזכור;

כל עוד ישנם בגוף שרידי סם – ולא משנה כמה זמן עבר מהצריכה האחרונה – ייחשב הנהג כמי שנוהג תחת השפעת סמים. סוגיה זו רלוונטית במיוחד לאוכלוסיית מטופלי הקנאביס הרפואי. אדם הצורך קנאביס רפואי יוגדר תמיד כנוהג תחת השפעת סמים, גם אם עישן ימים לפני שעלה על ההגה. כך מוצאים עצמם משתמשי הקנאביס הרפואי בין הפטיש לסדן, כאשר ברישיון השימוש שלהם מותרת הנהיגה כעבור 6 שעות מרגע השימוש ואילו החוק אוסר נהיגה כאשר ישנם בגוף שרידי סם.

סוגיה זו עולה רבות בבתי המשפט בניסיון לפתור את המצב האבסורד הזה. נכון לעכשיו הוראות החוק גוברות, כלומר, אין זה משנה מהן הסיבות בגינן יש שרידי סם בגוף – כל עוד אלה קיימים קיים סיכון שתואשמו בנהיגה תחת השפעת סמים.

אם בכל זאת נתפסתם בעבירה כזו, חשוב מאוד לקבל ייעוץ משפטי הולם שימזער נזקים ועשוי בסופו של יום להכריע את הכף לטובתכם.

מאת עו”ד רוני ליס”.

  זקוקים לייעוץ משפטי?

   

  משרד עורכי דין צעיר, חדשני ובעל חשיבה יצירתית ומקורית. תחומי התעסקות: דיני משפחה, נדל"ן פלילי ותעבורה.
  לחץ על מנת להגיב

  פרסם תגובה

  האימייל לא יוצג באתר.

  בחזרה למעלה .