משפט

נפצעתי או חליתי, ואני לא יכול לעבוד. מה עכשיו?

מחלה
קרדיט: pexel-pixabay

כששומעים את צירוף המילים “תאונת עבודה”, האסוציאציה הראשונה שעולה היא פועל שנפצע באתר בנייה, או עובד במפעל שנפגע תוך כדי עבודה עם מכשירים או מכונות מסובכות, כאלה שעושות הרבה רעש. בפועל, ישנם אינספור סוגים של תאונות או שנחשבות ל”תאונת עבודה”, אז בואו נעשה קצת סדר.

תאונת עבודה היא כל פגיעה או נזק, גופני או נפשי (!), שנגרם לנו במסגרת העבודה, בדרך למקום העבודה, או בדרך חזרה הביתה ממנו. הנה כמה דוגמאות למקרים שכולנו מכירים, ונחשבים לתאונת עבודה, העשויה לזכות את הנפגע בפיצוי:

  • מלצר/ ברמן שנחתך מכוס או זכוכית במסעדה בה הוא עובד, או שהחליק על הרצפה במטבח.
  • התעמרות ממושכת מצד הבוס או הממונה – העלבות, השפלות, התבדחות על חשבון העובד, הטרדה או החרמה של עובד במקום העבודה, במשך זמן ממושך או כאירוע חד פעמי.
  • כאבי גב/ מפרקים או בעיות אורתופדיות או אחרות שהופיעו לאחר עבודה ממושכת מסוג מסוים.
  • צרידות/ בעיות במיתרי הקול לעובדים שצריכים לדבר או לצעוק באופן ממושך בעבודה.
  • ליקויי שמיעה/ צפצופים באוזניים בסביבת עבודה רועשת.
  • חשיפה לאירוע טראומתי שקרה במסגרת העבודה והותיר בעובד השלכות נפשיות.
  • נזקים שנגרמו כתוצאה משימוש בחומרים מסוכנים (לדוגמה התפתחות של רגישות או אלרגיה לחומר כלשהו).

כל אלה הם רק חלק קטן ממה שעשוי להיחשב תאונת עבודה, ולמעשה ישנם המון מקרים נוספים, נפוצים יותר או נפוצים פחות, שעשויים להיחשב ככאלה.

ממי מקבלים את הפיצוי?

לאדם שנפגע בתאונת עבודה יש מספר “ערוצים” בהם הוא יכול לפעול: האחד, הגשת תביעה לענף נפגעי עבודה בביטוח לאומי; השני, הגשת תביעה אזרחית נגד המעסיק או כל גורם אחר שיכול וגרם לנזקים; השלישי, תביעה כנגד פוליסה פרטית (אבדן כושר עבודה או תאונות אישיות).

ביטוח לאומי יבחן את המקרה, יזמן את הנפגע לוועדה רפואית ובסופו של דבר יקבע דרגת נכות (זמנית או קבועה) שתזכה את הנפגע בדמי פגיעה ובמענק חד פעמי או בקצבה קבועה.

במקביל יש לבחון האם הייתה רשלנות במקום העבודה, בין של המעסיק עצמו ובין של גורם אחר, ש”אפשרה” לתאונה לקרות (או למחלה להתפתח). במקרה כזה, אפשר להגיש תביעה אזרחית רגילה נגד המעביד או הגורם האחר ונגד חברת הביטוח המכסה את אחריותם.

  • במקרה שאתם מבוטחים בנוסף בפוליסות ביטוח פרטיות, אפשר להגיש (בנוסף ולא במקום!) תביעה לחברת הביטוח בה אתם מבוטחים ולקבל גם ממנה פיצוי עבור הפסד ימי עבודה או נכות.

האם רק תאונה “פתאומית” יכולה לזכות אותי בפיצוי?

מה קורה במצבים שבהם הנזק שנגרם לעובד, הוא לא נזק שקרה לפתע פתאום מאירוע “משנה חיים” (כמו נפילה, תאונת דרכים, פציעה כתוצאה משימוש בכלי עבודה כלשהו) אלא נזק שהתגבש לאט לאט, לאורך זמן?

מקרים כאלה נקראים “מיקרוטראומה” או “מחלת מקצוע” – זהו מצב שמשקף פגיעות קטנות וזעירות שמתרחשות לאורך זמן, טיפין טיפין, ומצטברות לכדי נזק של ממש, למשל: שיפוצניק שעושה שימוש במקדחה רועשת על בסיס יומי ושם לב כי לאורך זמן נפגעה שמיעתו, יכול ויהיה זכאי לפעול בדרכים שציינו קודם. 

ואם נפגעתי בתאונת דרכים, אופניים או קורקינט?

גם תאונת דרכים שבה היה מעורב אדם, בין אם נהג ברכב, נסע במונית, או נפגע כהולך רגל – נחשבת לתאונת עבודה, כל עוד היא התרחשה בדרך לעבודה, בדרך חזרה ממנה או במסגרת נסיעת עבודה במהלך יום העבודה. למשל בדרך לפגישה, בדרך לארוחת הצהריים, בדרך לסידור שהבוס שלח אותי לעשות ועוד.

סיטואציה כזו נחשבת לתאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה, וגם במסגרתה ניתן לפעול למימוש זכויות גם במסגרת הביטוח הלאומי וגם במסגרת פוליסת ביטוח החובה של הרכב או הכלי שהיה מעורב בתאונה.

למה אני צריך עורך דין?

כמובן שבחלק מהדברים אפשר לפעול באופן עצמאי (מול הביטוח הלאומי למשל), אבל דעו שלא בכל פעם שתיפגעו במסגרת העבודה תהיו זכאים אוטומטית לפיצוי.

אם פניתם למשל לביטוח לאומי והזמינו אתכם לוועדה, רק עורך דין יכול להתלוות אליכם לוועדה הרפואית ולהשמיע את קולכם (ליטרלי) תוך מתן דגש לנקודות קריטיות, שעשויות להכריע את זכאותכם לפיצוי, ורק עורך דין מנוסה יידע “לעשות סדר” במסמכים הרפואיים המוגשים לוועדה.

אם נפגעתם, נפצעתם, או שהייתם מעורבים באירוע חריג במסגרת העבודה וגם אם נראה לכם שלא מדובר ב”תאונה” קלאסית ויש לכם התלבטות האם יש טעם לפעול בעניין – ייתכן בהחלט שאתם זכאים לפיצוי.
במקרה כזה מומלץ לפנות לעורך דין לצורך קבלת יעוץ ראשוני ובחינה משותפת של הנושא, מצבכם, המסמכים שעומדים לרשותכם וגיבוש תכנית פעולה שנכונה במיוחד למצבכם ולפגיעה ממנה אתם סובלים.

הכותבת היא עו”ד מורין חזיז, ממשרד “יהודה, חזיז ושות'” עורכי דין.

קרדיט: מור אסבן

עו"ד מור יהודה ועו"ד מורין חזיז בעלות ניסיון עתיר בניהול תיקים מגוונים ומורכבים בתחומי הנזיקין, הביטוח והמשפט האזרחי.
לחץ על מנת להגיב

פרסם תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחזרה למעלה .