פוליטיקה

הריאליטי שאתם חייבים לראות נמצא ממש מתחת לאף

pexels.com

הסיפור שלנו מתחיל במקום קטן בארץ רחוקה.

שני צדדים רבים אחד עם השני במטרה להשיג שליטה על הפרלמנט. אחרי שנים של שלטון קם אדם שמנסה להפיל את ראש הממשלה, חובר לצד חדש במטרה לקיים ברית אחים מרובעת ולבסוף מתפצל ממנה לאחר שנראה שהצד שחשב שהוא טוב אולי לא בכיוון הנכון. תככים, מזימות, בריתות וקרבות עד זוב דם, וכל זה קורה תחת עולם חצי אפוקליפטי שמחלה מסתורית מטילה שמות והרוגים בכל רחבי העולם. מה שנשמע עד כה כמו תיאור למשחקי הכס או בית הקלפים זה בעצם הפוליטיקה הישראלית.

ברק אובמה וידאו

גיף: ברק אובמה

מודה. עד לפני שנתיים אפילו לא התעניינתי במה שיש לאנשים האלה שמייצגים אותנו להגיד. “כולם שקרנים” או לפחות ככה אומרים, ותכלס יש כל כך הרבה דברים אחרים להתעסק בהם בחיים. יש לימודים, חיי חברה, זוגיות, עבודה- אז למה לי פוליטיקה עכשיו כמו שאמרו משינה? כי זו תוכנית הריאליטי הכי טובה שמשודרת היום.

הבחירות שינו לי את סדר היום.

בהתחלה כמו שאמרתי לא התעניינתי במיוחד. הלכתי להצביע כי זו חובה אזרחית בלי לדעת באמת מה כל צד אומר, חיפשתי מצע בחירות למפלגות, ניסיתי להבין את התהפוכות, אבל שוב- לא התעניינתי ברמה שמספיקה כדי לעשות עם זה משהו אמיתי. ואז הגיע סבב ב’. נהיה מתח. פה מתחילה המסיבה. הקרב הפך צמוד בין הצדדים. מצאתי את עצמי מנסה להבין יותר ויותר לעומק איך לעזאזל לא הצליחו שוב להקים ממשלה. מה החוקים שרוצים להעביר. מה זה אומר כל הדבר הזה.

זה לא נגמר, יש תהפוכה. תופסים את הכיסא או את הראש כי אי אפשר להאמין למה שהעיניים רואות. בריתות קמות ומתפרקות, דמויות מפתח הולכות ונעלמות באבחת הצבעה אחת והגיבור הראשי שנוי במחלוקת. שונאים אותו, ואוהבים אותו, קוראים לו גאון, קוראים לו נוכל. הוא נקרא לדין, הוא אולי אשם, בודקים מי השופטים, מי תומך? מי מתנגד?

ג׳ון סנואו משחקי הכס

גיף: ג׳ון סנואו

זה אסקפיזם שמשפיע על החיים שלנו באופן ישיר. להתעסק ולהבין מה הם אומרים במליאת הכנסת, מה זה החוק הנורווגי, כשהקוקפיט קם כדי לחזק את גוש המרכז שמאל- ומתפרק לאחר שהבינו שהם לא מצליחים להגיע להסכמות והתחלת האוריג’ין סטורי של יאיר לפיד בתור יו”ר האופוזיציה, המשפט של נתניהו, השאלה האם גנץ מתנהל נכון או לא, ולאן אביגדור ליברמן נעלם?

זה פשוט הזכיר לי את התקופה שעקבתי באדיקות אחרי משחקי הכס- אבל זה יותר טוב כי זה במציאות. הסיפור הזה לא מפסיק להפתיע, לרגש, לאכזב, לעצבן ואני נשאבתי על המסך כדי לראות את קרבות השלטון על הכס.

ומה שמגניב שזה דווקא חשוב ואפשר לעשות עם זה משהו. ממש כמו בריאליטי שמורכב מטובי המפיקים והכותבים, אנחנו משתתפים בהצגה. הכל משפיע עלינו באופן גורף. אנחנו יכולים ללמוד את התנאים והבריתות וכשפתאום אורלי לוי מחליפה צדדים כמו ליטלפינגר במעלה מלך מבינים שהכל אפשרי והכל יכול לקרות.

המציאות הזויה יותר מכל דמיון וזה אשכרה מרתק. חוץ מזה, יש את הפלוס הענק שכשפותחים את הטלוויזיה על ארץ נהדרת הבדיחות פתאום הופכות לבעלות משמעות הרבה יותר גדולה. אפשר לזהות את המימיקה ואת הפרצופים, את הציטוטים, את המבטים. ריקאפ מושלם שנוגע בהומור בסדרת הדרמה הכי בועטת שיש.

אז אפשר לומר שהתחלתי להתעניין כי חיפשתי תחליף לבינג’ בנטפליקס, אפשר לספר שזה כי התחלתי ללמוד תקשורת ופתאום קלטתי כמה השפעה יש לסדרת ריאליטי הזו על הריאליטי הפרטי שלי וההמלצה שלי היא פשוט לעקוב. שוב, תעזבו את השאלה אם זה חשוב, תעזבו דעות פוליטיות או מה אתם חושבים על הגיבורים השנויים במחלוקת שישובים בירושלים, הפוליטיקה הישראלית מלאה בכל כך הרבה טוויסטים בעלילה שאני עדיין לא מבין איך לא הרימו את הכפפה עדיין ולא כתבו כבר תסריט רק על מערכת הבחירות האחרונה. הטוויטר התחיל לעבוד אצלי שעות נוספות במעקב אחרי פרשנים ודמויות מפתח. זו חבילת התוכן הכי גדולה שיש להציע.

הפלוס הנוסף זה שפתאום אתה יכול לשבת בשולחן ולהרגיש קצת עמית סגל כי אתה פתאום מבין בהתפתחויות האחרונות בסדרה.

והכי חשוב בפועל- יש לזה השפעה משמעותית על החיים שלנו כי ברגע שנבין מה החבר’ה שם בירושלים עושים, נבין איך מה שקורה שם משפיע עלינו- ואז גם נבין או שננסה להבין מה יש לנו לעשות עם זה.

גיף בית הקלפים

גיף: פרנסיס “פרנק” ג’יי אנדרווד- בית הקלפים

לורד בייליש וג’ון סנואו אאוט תנו לי לשמוע מה שלום שר ההשכלה הגבוהה והמים. תנו לי להבין מה הולך עם שרת התחבורה לעתיד שרת החוץ, איך הבלוק של הימין בסכנת התפרקות או שלא אחרי המעבר לאופוזיציה ומה יגידו הרשימה המשותפת כשהם יושבים יחדיו עם ישראל ביתנו.

רק צריך להיכנס לזה, תנו לזה שניים- שלושה פרקים.

SdeRon
נכתב על ידי
רון- בן 28, קופירייטר, סטודנט לתקשורת במכללת ספיר בשדרות. גיטריסט חובב, צלם חובב, צוללן חובב, בשלן חובב, לא גיל חובב ויכול ללקק ת'מרפק. חוץ מזה, אמרו לי פעם שאם אשחק עם מילים יקחו לי אותן- אז אני מעדכן שהן עדיין אצלי.
תגובה 1

1 תגובה

  1. Avatar

    מתן

    29/05/2020 15:08

    כל כך נכון
    מוזר להסתכל על הפוליטיקה שלנו כריאליטי, עד היום חשבתי שהיא מדע בדיוני

פרסם תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחזרה למעלה .