נשים

קורונה ולידה – איך זה הולך ביחד??

Image by Vesna Harni from Pixabay
Image by Vesna Harni from Pixabay

כאילו לא חסר לך מספיק פחדים וחששות לפני לידה, עכשיו גם באה הקורונה והפכה לנו את העולם על פיו. איך להתמודד עם כל מה שהמצב החדש הזה מעורר?

אז כן, הריון ולידה הם תקופה מלאת חששות. הגוף משתנה, הנפש גועשת, את מכילה בתוכך עובר שאת דואגת לו בנוסף לעצמך. כאבים, מאמץ וכמובן חוסר הידיעה של איך תהיה הלידה. זה אולי מעצבן לקרוא אבל – זה טבעי. טבעי והגיוני ואפילו רצוי להיות במידה מסוימת של חשש, של עירנות למה שקורה ועתיד לקרות לך.

אבל אם לכל המצבים של הריון ולידה יכולת להתכונן עוד מלפני ההריון או במהלך ההריונות והלידות הקודמים שלך, אף יולדת בעשרות השנים האחרונות לא התמודדה עם מצב של לידה בתנאי קורונה כמו שאנחנו חוות עכשיו. זה משפיע על מהלך ההריון שלך, זה משפיע על הלידה שלך וכמובן על המצב הרגשי שלך. וזה, פחות טבעי.

אז איך קורונה משפיעה על ההריון שלך?

קורונה משפיעה עלינו גם חברתית, גם כלכלית וכמובן גם בריאותית. בהריון יכול להיות שיש לך חרדה גבוהה יותר לצאת למקומות סגורים ו/או צפופים. אולי מלחיץ אותך ללכת לעבודה ואת כל הזמן בחרדה לא לחלות בקורונה. גופנית אולי קשה לך מאוד לנשום עם המסכה, ואת סובלת מקוצר נשימה כשהיא עלייך. בהריון הריריות באף לפעמים מתנפחות ואז נשים סובלות מאף סתום, ונושמות בעיקר מהפה. נורא קשה לנשום מהפה עם מסכה וזה מאוד לא נעים. המצב הכלכלי יכול כמובן להוסיף לך על הלחץ הכללי. אולי את ובן הזוג שלך כרגע ללא עבודה וחושבים איך תתמודדו אחרי הלידה. זה לא מצב צפוי, נכנסת להריון עם עבודה ומשכורת ומצאת את עצמך לפני לידה בחל”ת. לא פשוט בכלל.

רפואית, מחקרים מתעדכנים כל הזמן והמידע משתנה בהתאם לכמות הנתונים שמגיעים כל הזמן על נשים בזמן הריון ולידה. בהתחלה המחקרים הראו לנו שנגיף הקורונה לא עובר שילייה ולא יכול להדביק את העובר. עכשיו כבר יש מחקרים שמראים שכן. וגם אם לא, איך הדבקה של האם בנגיף משפיעה על העובר? גם זה עדיין במחלוקת ואין ממש תמימות דעים (פשוט כי אין מספיק נתונים לקבל תמונה מהימנה עדיין). כך או כך, מחלת חום בהריון היא אף פעם לא מצב רצוי, בטח ובטח לא כשזה כולל עיכוב נשימתי. אף אחת לא רוצה לקחת סיכון ולחלות בקורונה בהריון, זה ברור. לקריאה נוספת בנושא מחקרים הקליקי כאן .

איך קורונה תשפיע על הלידה שלך?

אז על המסכה כבר דיברנו. לא מספיק קשה להתנהל ביום יום עם מסכה, אבל ללדת עם מסכה? זה מגביל את הנשימה, זה מלחיץ פסיכולוגית וזה מפריע. רוב הנשים סובלות מחום בלידה, הן אפילו לא סובלות את הבגד שעל הגוף. אני מציעה לך להכין מסכה מיוחדת ללידה, מסכת בד נוחה, קלילה שתאפשר לך לנשום יחסית בקלות ותשב על הפנים בצורה נוחה. אפשר גם להחזיק אותה בקליפס על השיער ולא מאחורי האזניים שתוכלי להשאיר אותה לאורך זמן בלי שזה יציק.

מגבלה נוספת בקורונה זה התנהלות הצוות סביבך – הצוותים לבושים במיגון כולל, מכף רגל עד ראש. את לא יכולה לראות את המיילדת שלך מחייכת אלייך, את מרגישה כמו איזו סכנה מהלכת. יש ניכור וריחוק וגם החוויה הרפואית מוגברת. אחד הדברים שאני תמיד אומרת זה שלידה היא לא חוויה רפואית. אבל בסיטואציה כזו, אי אפשר להתעלם מזה שאת בבית חולים, שיש כאן מצב רפואי שמצריך טיפול כביכול (זה לא הלידה שלך זה הקורונה אבל כמובן שהתחושה מחוברת).

ואם זה לא מספיק, בהרבה חדרי לידה מותר ללדת עם מלווה אחד בלבד – ואז לא מספיק שאת חווה ריחוק מהצוות (וזה קשה מאוד גם להן, תהיו בטוחות) את גם צריכה ללדת בלי הדולה שלך או אמא שלך או בן הזוג שלך. את צריכה לקבל החלטה קורעת בין שני המלווים שתכננת (לפעמים אישה רוצה 3 מלווים שבימים רגילים יכולים להתחלף ביניהם במהלך הלידה) – איך תבחרי בין בן הזוג שלך, האבא של התינוקת שעכשיו עומדת לצאת לעולם, אהובך – לבין הדולה שלך שליוותה אותך, הכינה אותך ויודעת איך להקל עלייך? או בין הדולה לאמא שלך? באמת שזה לא קל. ואז את גם מרגישה אכזבה וגם תחושת נטישה. ברור שאף אחד לא אשם פה, לא בית החולים ולא הבחירה שלך. אבל התחושה של הנטישה היא קשה ומאכזבת.

איך תתמודדי עם זה? בעיקר הכנה רגשית – להשלים, להתכונן, לקבל.

קודם כל להשלים שזה הסיפור של הלידה שלך, ואת יולדת בתקופה מיוחדת ומאתגרת.

להתכונן למצב הזה – מה יעזור לך? מה תצטרכי? אולי לעשות הדרכה לבן הזוג עם הדולה איך הוא יכול לתמוך בך? אולי לעשות תיאום ציפיות לפני בדיוק מה את רוצה וצריכה?

ואחרון – לקבל. לקבל את המצב ולראות מה בכל זאת טוב בזה. אולי זה יעצים אותך? אולי זה יקרב אותך לבן הזוג? אולי זה יהיה סיפור ממש מיוחד לעומת שאר סיפורי הלידה שלך? תמצאי את מה שטוב לך במצב הזה ותאמצי אותו אלייך.

מה לגבי שהייה עם התינוק אחרי לידה? גם אם יש חשש שהאם נשאית קורונה, ואפילו במקרה שהאם חולת קורונה המחקרים חד משמעיים – יותר בריא לאם ולתינוק להיות יחד מאשר להיות בהפרדה. כן, זה אומר שתהיי בהפרדה מכל שאר האנשים הקרובים אלייך אבל אל תוותרי על הזכות שלך להיות עם התינוק או התינוקת שלך אחרי לידה. לגבי פרוטוקולים בבתי החולים השונים:

  • בטבלה הזו תוכלו למצוא את המידע על השינויים באפס הפרדה להורים בריאים, ועל ההתנהלות במקרה של יולדות חשודות או חולות בקורונה.
  • בטבלה הזו תוכלו למצוא את השינויים באפס הפרדה בקיסרי להורים בריאים.
  • בטבלה הזאת תוכלו למצוא את השינויים בנהלי התינוקיה להורים בריאים.

איך קורונה תשפיע עלייך אחרי הלידה?

כאן המרכיב הפסיכולוגי הוא המשמעותי ביותר. יש נשים שחוות הרבה בדידות, בעיקר כאלו שרגילות למבקרים, למשפחה, לחברים. נשים שאוהבות לצאת וכבר בנו על חופשת לידה כיפית עם חברות, בתי קפה וקניונים.

שרה גרשון קורונה לידה

Image by Gerd Altmann from Pixabay

חופשת הלידה של נשים שילדו בחודשיים האחרונים מאוד שונה מזה. הן לרוב בבית, לרוב עם המשפחה הכי קרובה, בלי יציאות, בלי קניונים. ואז בנוסף לבדידות יש גם תחושת החמצה או אכזבה. סוג של “למה זה מגיע לי אחרי כל ההריון הזה אפילו מחופשת לידה אני לא יכולה ליהנות…”. אם יש בבית ילדים גדולים המצב עוד יותר מאתגר, אין מסגרות חינוכיות ולך אין שנייה לעצמך או לזמן איכות עם הבייבי החדש.

חרדת הדבקה

כמובן שגם עכשיו יש אלמנט של חרדת הדבקה – מה אם התינוק יידבק? מה אם מישהו בבית, איך נתמודד עם הבידוד או הצורך בטיפול רפואי? זה בהחלט מלחיץ ומגביר מתח. זה יכול להשפיע על יצור החלב, על איזון ההורמונים ועל מצב הרוח שלך.

במקרה שאת חווה תחושות כאלו אני ממליצה לך לדאוג לתמיכה קבועה – זה יכול להיות בן הזוג, אמא או חברות קרובות. גרעין קרוב קבוע שמתגייס להיות שם בשבילך ולעזור לך. אני יודעת שחל”ת זה לא פשוט אבל אם בן הזוג שלך בחל”ת או עובד מהבית הוא בעצם נמצא שם איתך כל הזמן ושותף מלא בימים הראשונים של ההורות שלכם. זה מדהים ומרגש וכמובן תמיכה אדירה.

לגבי חרדת הדבקה אני מזכירה לך את אמצעי הזהירות – לעטות מסכה גם בבית כשבאים לבקר. לא להתבייש, מסכה מגינה מהדבקה 80-90 אחוז רק כשכולם עוטים מסכה. לבקש ממבקרים לחטא ידיים בכניסה לבית, ולהמעיט בהחזקות של התינוק למבקרים… כן כולם מתרגשים ואוהבים אבל יאלצו להסתפק בלהסתכל על התינוק בידיים שלך. אחרי הכל, זה עבור הבריאות של כולם.

יחד עם זאת זכרי שמותר לצאת החוצה לטייל (ואף רצוי!), אפשר לקבוע מפגש עם חברים ובני משפחה באוויר הפתוח (עדיף עם מסכות כמובן) במרחק סביר כדי להקטין את הסיכון, אפשר לעשות מפגשי זום וכמובן לדבר בטלפון עם חברות (השיתוף מאוד עוזר להקל על הקושי).

אם את מרגישה חרדה מוגברת בהריון, אם את אחרי לידה והסערה עדיין לא נרגעת אני כן ממליצה לך לפנות לייעוץ. זה יכול להיות טיפול ריגשי אצלי, את יכולה לדבר עם אחיות טיפת חלב שיפנו אותך לעובדת סוציאלית או כמובן פסיכולוגית קלינית במקרה שאת צריכה טיפול עומק. בכל מקרה אל תישארי לבד עם המצוקה, יחד נעבור את זה! לידות טובות ותינוקות שמחים אמן 3>

 

שרה גרשון
נכתב על ידי
אישה, אמא, נפש חופשייה. מלווה ותומכת בנשים סביב כל מעגלי החיים.
תגובה 1

1 תגובה

  1. היי שרה את כותבת ממש יפה ונכון לתקופה זו !

פרסם תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחזרה למעלה .