דיבור אחר

כולם מכורים לצירופי מקרים

קרדיט: מוריל, עיצוב ב-CANVA

קרה לכם פעם אירוע שהיה חסר משמעות לגמרי – עד שקרה משהו אחר שהיה קשור אליו בצורה לגמרי מפתיעה? צירוף מקרים, זה קרה גם לי!

אז צירופי מקרים. למה אנחנו כל כך מכורים לזה? למה יש בנו איזו התרגשות בלתי מוסברת כשקורה משהו כזה? האם באמת לכל דבר יש הסבר, סיבה ומשמעות? העובדה שאירוע מסוים התרחש ממש בסמוך לאירוע אחר הופכת את הקשר ביניהם למיוחד?

בעיני היקום כנראה שלא, אבל בעינינו – מאוד. זה צירוף מקרים נהדר שאני כותבת פוסט על צירוף מקרים, כי לאחרונה קרו לי שלושה צירופי מקרים נחמדים למדי.

צירוף מקרים ראשון: מצאתי את הספר “מצרפי המקרים” בוקר אחרי שדיברתי עליו

מי שלא מכיר, מצרפי המקרים של יואב בלום, אחד הספרים המקסימים והטובים שקיימים. ערב אחד דיברתי עם חבר שלי על הספר הזה ואיימתי עליו שאם הוא לא יקרא אותו אני אצטרך לשקול מחדש את הזוגיות שלנו. מדובר בספר באמת נפלא על מצרפי מקרים שהתפקיד שלהם ביקום זה לתכנן מהלכי אירועים קטנים שיביאו צירוף מקרים שנראה קטן אבל בסוף משנה גורלות.

בוקר למחרת, יצאתי לטיול רגיל עם הכלב שלי. כשסיימנו את הסיבוב, קלטתי כמה ספרים זרוקים על החומה שמגדרת את הבית הסמוך. רוב הכריכות היו באנגלית ולא עניינו אותי, אבל אי אפשר היה לפספס את הספר עם הכריכה הירוקה שקראתי פעם כל כך הרבה. עותק חדש ומבריק של מצרפי המקרים, בדיוק בשבילי.

קרדיט: מוריל

צירוף מקרים שני: קלף של ג’וקר הופיע בשבוע שבו פרסמתי פה את הפוסט על הג’וקר

את הפוסט על הג’וקר ומה שהוא לימד אותי על קרימינולוגיה רציתי לכתוב כבר הרבה זמן, אבל תמיד היו דברים אחרים שמצאו את דרכם למקלדת שלי כשהתחלתי לכתוב פוסט חדש. בסופו של דבר, הצלחתי להביא את עצמי לכתוב עליו כמו שרציתי ואפילו להיות מרוצה ממנו.

ביום שבת של אותו שבוע, שוב בטיול בוקר עם הכלב, עברנו באחד משבילי השכונה וקלטתי ממש צמוד אליי קלף צבעוני על הקרקע. הסתכלתי מסביב, לא היו עוד קלפים זרוקים, בכלל, לא היה שם כלום חוץ מהקלף הזה, אפילו לא שאריות אוכל או זבל משום סוג (זוקפת את זה לזכות עיריית גבעתיים, הרחובות בקרבת הבית שלי ממש נקיים!) היה שם רק הקלף הזה, ומכל הקלפים שבעולם, זה היה קלף של ג’וקר.

קרדיט: מוריל

צירוף מקרים שלישי: התלוננתי שאין לי עציץ מתאים ובוקר למחרת מצאתי עציץ מתאים

לאחרונה ובעיקר עם הקורונה, פיתחתי לי תחביב חדש של עציצים. וכשאני אומרת עציצים, זה גם לקנות שתילים ועציצים במשתלה ולשים אותם בבית, אבל גם להיכנס לכל הקטע המשוגע של ייחורים. זה אולי נושא לפוסט אחר, אבל בגדול, ייחורים זה לקחת גבעול/ ענף/ עלה של צמח מסוים, לשים אותו במים עד שיוצאים לו שורשים ואז לשתול אותו באדמה כעציץ נפרד. בקיצור, אחד הדברים השווים.

בעקבות ריבוי של ייחורים, התלוננתי באוזני חבר שלי שאין לנו מספיק עציצים כשהייחורים יתחילו להוציא שורשים, אז סיכמנו שנלך למשתלה לרכוש כמה עציצים קטנים ריקים בשבילם. כמה ימים אחר כך, שוב בטיול בוקר עם הכלב, היקום נענה לדרישתי ופשוט הניח בדרכי עציץ קטן ריק ונקי, בדיוק בשביל הייחור החדש (ספויילר: היום הוא עציץ פורח ומהמם, תראו באינסטגרם שלי). אגב, צירוף המקרים הספציפי הזה חזר על עצמו: כמה ימים לאחר מכן שוב מצאתי עציץ קטן ריק ונקי בדיוק באותו רחוב. ממש סנטה קלאוס של עציצים.

קרדיט: מוריל, עיצוב ב-CANVA

צירופי מקרים זה דבר נפלא, אבל תכלס? צירוף מקרים הוא צירוף של מקרים ולא יותר מזה

כן, נחמד אולי לחשוב שיש איזו ישות עליונה שמכוונת את דרכי בעולם ומקשיבה לכל רצונותיי, אבל בסופו של דבר? דברים כאלה קורים כל הזמן והם באמת לא יותר מאשר צירוף של מקרים. ובכל זאת, זה גרם לי לחשוב. למה אנשים כל כך אוהבים צירופי מקרים? מה יש בצירופי מקרים שגורם לנו לחייך ולהתרגש ולהתפלא כל כך?

ואז חשבתי: הרבה דברים קורים בלי שיש לנו שליטה עליהם, חיים ומוות ואהבה או הצלחה והפסד. לא תמיד יש סיבה, מסובב או היגיון לדברים שקרו. רוב הזמן אנחנו פשוט כלי בידי האירועים שקורים לנו, זורמים עם המים. אבל בצירוף מקרים יש קסם, שני דברים לכאורה מנותקים שמשהו קטן מקשר ביניהם, חוט בלתי נראה של משמעות שהיא שלנו.

וזה בדיוק זה. אנחנו היינו מה שמקשר בין שני האירועים האלה, וזה גורם לנו להרגיש חלק ממה שהתרחש, להיות החיבור של גלגל השיניים שגרם לדברים לקרות – בלי שום סיבה לכאורה ועדיין, זה נותן לנו להרגיש, גם אם בדבר הכי קטן וטיפשי, שיש לנו איזושהי שליטה על העולם המשוגע הזה, שיש לכל הכאוס הזה איזושהי משמעות. 💖

מור משרקי
נכתב על ידי
מור, בת 27. גבעתיימית טריה וירושלמית באופי. מצטיינת דיקן בתואר בקרימינולוגיה ובספרות עברית. בימים קופירייטרית במשרד פרסום ובלילות כותבת על כל דבר אחר, כולל סיפורים עליכם, כנראה. חיה קריאה ונושמת כתיבה, אוכלת אותיות כשמתחשק לי.
לחץ על מנת להגיב

פרסם תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחזרה למעלה .