דיבור אחר

תבניות ודעות קדומות

מתוך ויקיפדיה. יוסף בס בכניסה למוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס בחולון

ימני, שמאלני, אשכנזי, מזרחי, דתי וחילוני, חרדי או נוצרי, יהודי או מוסלמי, גבוה ונמוך, שמן או רזה, חכם וטיפש, הן כולן תבניות. כל אחד מאיתנו, כשהוא פוגש אדם זר, מנסה מיד לקטלגו, להכניסו לתבנית, כי כך נוח לנו. אולי מפני שכך אנו יכולים להלביש לו סט של תכונות, בצורה אוטומטית ולהבין מול מי אנו עומדים

גם את עצמנו אנו מקטלגים. כל אחד מאיתנו מנסה לראות את עצמו כפי שאחרים רואים אותו, מכניס את עצמו לתבנית. לתבנית בה הוא חושב שאנשים אחרים מקטלגים אותו. רובנו חושבים על עצמנו מה שאנו חושבים שאחרים חושבים עלינו. מסובך? ובכן, שאנו מסתכלים על עצמנו במראה (רובנו לפחות) אנו רואים בה את האדם שאנו חושבים שאנשים רואים בנו ולא את עצמנו באמת. קרה לכם?

מחקרים הראו כי לאדם עם זקן עבות יש סיכוי גדול להיתפס כלא אמין וחרדים, נתפסים בעיני רבים כתחמנים. שמנים נחשבים כאנשים המזניחים את עצמם והאמינו לי, אני מכיר אנשים מכל הקטגוריות ורובם, לא נכנסים להגדרות הללו.

הגדרות ותבניות הן כנראה צורך בסיסי של האדם. אולי בגלל שכך אנו יכולים ליחס לאנשים שונים תכונות זהות ולהתנהג אליהם בצורה מסוימת, אולי מעצלנות ואולי מפחד, כפי שטוענים מומחים רבים. למשל אם האדם העומד מולנו הוא חרדי ואשכנזי, כנראה שנייחס לו תכונות משתמט או תחמן, אותן נייחס גם לאשכנזים חרדים אחרים ואם נפגוש אשכנזי לא חרדי, כנראה שנחשוב שהוא חילוני המרוחק מן הדת. תבניות, הן כמו מחלקה (Class) בשפות פתוח התוכנה השונות. ניתן להגדיר מחלקה כיישות בעלת מזהה ייחודי, והיא מאופיינת על ידי המצב וההתנהגות שלה:

  • מזהה: התכונה של המחלקה אשר מבדילה בינה לבין אובייקטים אחרים
  • מצב: מתאר את הנתונים המאוחסנים באובייקט
  • התנהגות: מתארת את המתודות בממשק של האובייקט, באמצעותן ניתן להשתמש באובייקט (הפעולות אותו הוא מסוגל לעשות)

מחלקות בתחום התוכנה ניתן לשכפל וניתן להוריש מהן תכונות לאובייקט אחר, כך חוסכים זמן יקר של פתוח. למשל האובייקט מכונית הוא אובייקט מסוג “כלי תחבורה” (Class) וככזה הוא יורש ממנה תכונה המשותפת לכל כלי התחבורה, יכולות נווט, בצורות שונות אמנם, אבל יכולות כגון קדימה, אחורה ולפעמים למעלה ולמטה אז האובייקט מכונית, יורש למעשה את התכונות של המחלקה “כלי רכב” וההתנהגויות שלו הן קדימה, אחורה, ימינה ושמאלה האובייקט מטוס, יורש גם הוא את יכולות הנווט מהמחלקה “כלי רכב” אבל לו יש גם יכולות נוספות כגון למעלה ולמטה או סבסוב. (לא נורא אם לא הבנתם)

ראיתי לא מזמן כתבת העוסקת במחקר על דתיות. במסגרת המחקר, הציגה התוכנית הרבה קלישאות שגרמו לי לחשוב כי דתי וחילוני או אשכנזי ומזרחי הן רק הגדרות והבעיה בחיים האמיתיים ושההגדרות אינן תמיד תואמות את המציאות. ההגדרות, למעשה אינן מאפשרת לנו להפעיל את המוח כי אם ברגע שראינו אדם מזרחי ויצאנו מתוך הנחה שהוא מסורתי, חסמנו את עצמנו מלהכיר אותו באמת ואם ראינו אדם אשכנזי ללא כיפה ואנו יוצאים מתוך הנחה שהאדם חילוני ושהקשר בינו לבין הדת הוא מקרי לחלוטין איבדנו את היכולות להכירו. ההגדרות גם מונעות מאיתנו להתפתח ברמה האישית. מכוון שכאשר אנו מכניסים את עצמנו לתבניות, קשה לנו לחשוב מחוץ לקופסה, אנו חושבים כפי שאנו חושבים שאחרים בתבנית שלנו חושבים.

כמה מכם נגשו פעם לראיון עבודה עם חשש מאוד כבד שאינכם מתאימים ושלא תתקבלו (בגלל חוסר ניסיון, או תיאור מספק) ולבסוף התקבלתם? הנסי שלנו לחשוב מה יחשבו עלינו המראיין במקום העבודה גורם לנו לעיתים לחוסר ביטחון ולעיתים אך חוסם את היכולת שלנו להצליח.

שנים רבות התגוררתי בצפון הישן של תל אביב. וכמו כל רווק תל אביבי פגשתי נשים רבות, אם בצורה אקראית או אם בפגישות עיוורות, אשר אורגנו על ידי מכר/ה משותפים. במשך שנים רבות, נגמרו רוב הפגישות הללו בחצי השעה הראשונה של הפגישה הראשונה וחלקן גלשו לפגישה שניה אבל רובן נגמרו, לבסוף, כאשר אחד מן הצדדים פוסל את הצד שני ואני יודע כי לפחות מהצד שלי, חלקם הגדול של הבנות נפסל בגלל דברים שולים למשל תכונות אשר הזכירו לי אדם שלישי אותו לא חיבבתי, מבנה גוף, צורת דיבור וכדומה. יתכן כי אם אני או הבנות שנפגשו עמי הינו נותנים צ’אנס האחד לשנייה, הינו מגלים אדם אחר, שונה מזה שחשבנו שעומד מולנו. כאשר החלטתי סוף סוף שאני מוכן להתמסד (גיל 29 בערך) מסר לי חבר טוב טלפון של בחורה “תימניה” העובדת עמו (הוא ידע כי תימניות הן חולשה שלי. גם תבנית!) ובפעם הראשונה בחיי הדייטים שלי לקחתי סיכון והצעתי לה סוג אחר של פגישה. אמרתי לה שבמקום להיפגש בבית קפה, נצא לטיול של יום באזור ירושלים. הבהרתי לה כי אני בטוח שהיא בחורה נחמדה והבטחתי לה שכך גם אני ואם לא נמצא חן האחד בעיני השנייה, לפחות נהנה מיום טיול בירושלים במזג אויר נפלא. הבחורה הסכימה לקחת את הסיכון והיא אשתי כבר 22 שנה וילדה לי 3 בנים מדהימים. ואם כבר עוסקים בתבניות, אז התברר שהיא כלל לא תימניה. חברי הטוב קטלג אותה כך מכיוון שהייתה מתולתלת וכהת עור אך בזכותו אני אוכל, עד היום, אוכל פרסי משובח.

 

שנים לאחר מכן, לאחר שנולדו לנו ילדים ולאחר שעברנו “התימניה” ואנוכי למקום מגורינו הנוכחי, התיידד ילדנו האמצעי עם ילד אחר בגן. אני עבדתי בחברת הייטק ועבדתי שעות רבות אך בכל יום רביעי השתדלתי להוציא את ילדיי מהגן וביליתי איתם את כל אחר הצהרים. אביו של אותו הילד, לעומת זאת, נהג לבוא לאסוף אותו מהגן בכל יום בשעה ארבע ושלושים כאשר הוא לבוש במכנס כותנה, חולצת צווארון מכופתרת, לבנה או תכלת ועניבה שחורה או כחולה לצווארו כאשר הוא נוהג באחד הרכבים הזולים והלא נחשבים שיש בשוק. מהרגע הראשון שראיתי אותו קטלגתי אותו כנהג אגד. אולי זה בגלל שנהג ללבוש חולצות כחולות ולבנות (באותה תקופה החלו נהגי אגד לענוד עניבות וללבוש חולצות כחולות ולבנות), אולי בגלל מוצאו התימני, אולי בגלל הרכב הפשוט בו נהג ואולי בגלל העובדה שהתייצב כל יום בשעה ארבע וחצי לאסוף את ילדיו. וכאשר ערב אחד, אמרה לי אשתי כי הוזמנו אליהם שאלתי אותה בזלזול, “אל מי אל הנהג אגד”?
אותו “נהג אגד” הוא אחד מחברי הטובים כיום, הוא כלל לא נהג אלא נושא בגאון תואר דוקטורט במשפטים. אהה ודרך אגב, הוא פשוט לא מבין ולא מעריך מכוניות.

אלברט אינשטיין

לצערי הרב למרות כל הפעמים בהם נכשלתי בקטלוג האנשים עמם נפגשתי, אני עדיין חוטא בזה. אולי זה האופי האנושי ואולי זה מן סוג של הגנה אבל לפחות עכשיו בבגרותי, אני חושב פעמים ושלוש לפני וזה פתח לי, למזלי, חברויות חדשות רבות והזדמנויות עסקיות מרתקות. וגם אנשים אשר הכירו אותי, סיפרו לי, בחלוף הזמן, כי בפגישתנו הראשונה הם חשבו כי אני מתנשא וקר ורק כאשר הכירו אותי הבינו שהאופי האמיתי שלי רחוק מן הדימוי שבנו לי.

שמאלנים וימנים, ערבים ויהודים, חרדים וחילונים, שמנים ורזים, גבוהים ונמוכים, כולנו אוכלים, שותים, מתקלחים ומשתמשים בשירותים וכולנו אוהבים את ילדינו וזקוקים לאהבה אבל בעיקר כולנו רוצים שיתנו לנו צ’אנס.

אז לאור התקופה הקשה וההסתה הנרחבת בואו נשתדל להיות מעל המנהיגים שלנו ולהתייחס לאחרים בדיוק כפי שהיינו רוצים שאחרים יתייחסו אלינו – בואו ניתן צ’אנס לאחרים.

רונן ענבר
נכתב על ידי
איש הייטק ותיק ויזם. כיום מסייע ליזמים להביא את המיזם שלהם מרעיון למציאות. כמו כן בבעלותי חברה לניהול ופיתוח מוצרי תוכנה. מוותיקי הכותבים בפורטל תפוז בעבר.
לחץ על מנת להגיב

פרסם תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחזרה למעלה .